10 míst, která byste měli navštívit v Kutné Hoře

Kutná Hora je menší město s 20 000 obyvateli, leží ve Středočeském kraji zhruba 75 km od Prahy. Kutná Hora je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud plánujete jednodenní či víkendový výlet, myslím, že Kutná Hora je fajn destinací jak pro páry, rodiny s dětmi či postarší kolektivy. Já jsem rodačka z Kutné Hory a i přesto, že momentálně bydlím v jiném městě, Kutná Hora bude vždy mojí favoritkou a ráda se tam vracím (možná to bude i tím, že jsem přes letní sezony brigádničila v místním turistickém ruchu přes 6 let).

Kutná Hora je sice relativně malé městečko, avšak pro turisty možná trošku nepřehledné. Přesto, že se ve městě nachází ukazatele k památkám, ne vždy jsou zcela viditelné či díky uzavírkám a rekonstrukcím silnic tu dochází k častým objížďkám. Nicméně není nic jednoduššího, než zastavit kolemjdoucího a zeptat se nebo využít Google Maps k orientaci.

Doprava do Kutné Hory

Pokud jedete do Kutné Hory za turistickými cíli, tak mnoho památek se nachází v historickém centru města a další v části Kutná Hora-Sedlec. Pokud pojedete autem, radila bych vám zaparkovat někde okolo historického jádra města a obejít si památky tam, kde jich je více, dejte si tu třeba i oběd a poté přejeďte do části Kutná Hora-Sedlec a projděte si památky tam. Pamatujte na to, že ne všechny parkoviště jsou v Kutné Hoře zdarma. Tyto dvě části města jsou od sebe zhruba 3,5 km vzdálené, pešky je to cca hodinku, autem je to otázka ani cca 10 minut.
Pokud do Kutné Hory přijede vlakem (jezdí sem pouze České dráhy), kupte si jízdenku na Kutná Hora hlavní nádraží a poté máte 2 možnosti:

 • první možností je pěšky dojít do části Kutná Hora-Sedlec (cca 1 km), prohlédněte si památky tam a poté se MHD č. 1 (o víkendu č. 7) přemístíte na zastávku Na Valech (jízdenku prodává pouze řidič, stojí 12 Kč/osoba), ze které se pěšky přemístíte do historického centra – řidiči ale rovnou řekněte, kam jedete, aby vás upozornil na vaši zastávku.
 • druhou možností je jet rovnou z nádraží stejnou MHD na zastávku Na Valech, projít si historické centrum a poté se buď pěšky za pěkného počasí vydat do části Sedlec, či využít znovu MHD.

V případě jakýchkoli nesnází tu jsou celkem 4 informační centra – u hlavního vlakového nádraží, u chrámu sv. Barbory, u kostnice a na Palackého náměstí (hlavní náměstí v centru města). Poradí vám ale jistě i místní či v jakémkoli obchodě se suvenýry atd.

Pojďme se tedy podívat, co je možné v Kutné Hoře vidět a zažít:

1. Chrám sv. Barbory

Jedná se o pětilodní katedrálu s charakteristickou stanovou střechou. Symbolická stavba pro Kutnou Horu, která se nachází v historické části města nad úpatím řeky Vrchlice. Pokud jste viděli nějakou fotku z Kutné Hory, jistě tam byla právě tato katedrála.
Stavba chrámu započala už roku 1388. Stavba probíhala na několik etap, což souvisí s těžbou stříbra v místních dolech. Prvotní výstavbu prováděla huť Petra Parléře (stavitel Svatovítské katedrály v Praze), s největší pravděpodobností přímo jeho syn Jan Parléř. Dalším významným stavitelem byl Matěj Rejsek. Roku 1558 byla stavba pozastavena a chrám byl uzavřen provizorní zdí na západě. Plán ale byl, že až budou opět finance, chrám dosáhne dvakrát takových rozměrů dnešní velikosti. Během husitských válek byl chrám drancován a dost zničen – hlavně obrazy a zpovědnice. Během rekatolizace byl předán jezuitům, kteří provedli značné barokní úpravy interiéru a na střeše. Také přistavěli vedle chrámu jezuitskou kolej (dnes GASK – Galerie Středočeského kraje). Chrám byl dostavěn do dnešní podoby až v roce 1906.

Od roku 1995 je katedrála zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Každoročně se tu kromě klasických nedělních bohoslužeb koná i mnoho varhanních koncertů, mimořádné letní turistické prohlídky v rámci festivalu Kutnohorské léto, speciální mše (velikonoční, vánoční, Slavnost Božího těla, Kutnohorské stříbření atd.), svatby a jiné události.

Chrám je možno navštívit každý den, kromě Štědrého dne, dle otevíracích hodin. Před návštěvou se ale raději ujistěte, zda není v plánu některá z výše uvedených mimořádných akcích na oficiálních stránkách Římskokatolické farnosti Kutná Hora. Na uvedených stránkách naleznete i aktuální ceník vstupného. Pokud plánujete navštívit více památek v Kutné Hoře, zajímejte se o tzv. kombinované vstupenky (trojvstupenka).

Chrám sv. Barbory je unikátní katedrála ze 14. století, která je dennodenně hojně navštěvovaná turisty z celého světa.
Chrám sv. Barbory je unikátní katedrála ze 14. století, která je dennodenně hojně navštěvovaná turisty z celého světa.

2. České muzeum stříbra Hrádek

Kutná Hora je od středověku spjatá s těžkou stříbra a na tuto tématiku se zaměřuje České muzeum stříbra Hrádek. České muzeum stříbra tu sídlí od poloviny 20. století. Jsou tu k návštěvě celkem 2 okruhy. První okruh („Město stříbra“) je spíše teoretický o archeologii, geologii, vývoji Kutné Hory za středověku a životě v tomto městě. Druhý okruh („Cesta stříbra“) obsahuje návštěvu středověkých dolů, kdy návštěvník může nahlédnout do dolů ve hloubce 40 metrů. Je možné si zakoupit oba dva okruhy dohromady. Na druhý okruh doporučuji určitě rezervaci dopředu, jinak je dost možné, že přes letní sezonu se sem ani nedostanete.
Více informací o otevírací době, vstupném a aktualitách naleznete na oficiálních stránkách muzea.

3. Kaple Božího Těla

Gotická kaple ze 14. století se nachází v těsné blízkosti chrámu a je s ním úzce spjatá. Byla založena Bratrstvem Božího těla. Kaple je dvoupodlažní, velmi pravděpodobné je, že spodní část sloužila k ukládání zemřelých jako tzv. kostnice a horní část k bohoslužbám. Kaple ale ztratila význam při výstavbě chrámu sv. Barbory a chátrala. Zachránila ji až rozsáhlá rekonstrukce v letech 1997-2000. Vzhledem k tomu, že kaple má úžasnou akustiku, dnes se tu konají různé koncerty, vystoupení, výstavy, speciální prohlídky či svatby. Taktéž se tu natáčely záběry do několik historických filmů. Určitě stojí za to kapli navštívit, zvenku docela nenápadná stavba, ale uvnitř se vám naskytne pohled na jednu z celistvě dochovaných gotických prostor v Čechách. Nezapomeňte se podívat i do horní části kaple na tzv. vyhlídku, odkud uvidíte pohled na historické centrum města a vinice.

Kaple je otevřená pro návštěvníky každý den (přes zimní měsíce je třeba požádat o zpřístupnění pracovníky infocentra naproti), jen o Štědrém dni je zavřená. Aktuální otevírací dobu (či změny otevírací doby výše uvedených událostí) naleznete na oficiálních webových stránkách Římskokatolické farnosti Kutná Hora.

Kaple je ideální na koncerty nebo jiné kulturní akce. Prostor je sice menší, avšak atmosféra je, hlavně přes léto, velmi autentická.
Kaple je ideální prostor na koncerty nebo jiné kulturní akce. Prostor je sice menší, avšak atmosféra je, hlavně přes léto, velmi autentická.

4. Muzeum čokolády Lidka

Čokoláda Lidka byla jedna z nejlepších čokolád v Evropě, pamatujete? Muzeum je v Kutné Hoře zřízeno od roku 2016 a je možné tu navštívit expozici o výrobě této místní čokolády. Jedná se o nejmenší muzeum na světě, jelikož ten prostor je opravdu titěrný. Uvidíte staré reklamní letáky na čokoládu, dózy a formy na výrobu bonbónů, fotografie z výroby a jiné. Je možnost i ochutnávky a zakoupení čokolády.
Více se o muzeu dočtete na oficiálních stránkách muzea.

5. Kostel sv. Jakuba

Hlavní farní kostel sv. Jakuba se nachází cca 7 minut od hlavního náměstí (Palackého náměstí) a 12 minut od chrámu sv. Barbory. Už od chrámu můžete gotický kostel vidět, poznáte ho podle jedné vysoké věže.
Trojlodní kostel se začal stavět po roce 1330, tudíž se jedná o nejstarší kostel Kutné Hory vůbec. Stavbu financovali hlavně bohatší měšťané, mincíři a pregéři. Charakteristická je jeho vysoká věž, která má 85 metrů (podle ní se dříve kostel nazýval jako Vysoký). V plánu bylo vystavět ještě i druhou věž, ale stavba nebyla dokončena díky nestabilnímu podloží nad srázem řeky Vrchlice. Exteriér kostela je gotický, avšak interiér barokní. V roce 1995 byl kostel zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

V roce 2017 se pro kostel a prakticky pro celé město konala velká událost – do kostela byl nainstalován nový zvon Jakub Maria, na který přispěli občané Kutné Hory.

Kostel sv. Jakuba je hlavní farní kostel v Kutné Hoře. Bohoslužby se tu konají pravidelně každou neděli, středu a pátek + další mše se v týdnu konají v kostelech v okolí.
Kostel sv. Jakuba je hlavní farní kostel v Kutné Hoře. Bohoslužby se tu konají pravidelně každou neděli, středu a pátek + další mše se v týdnu konají v kostelech v okolí.

6. Bobová dráha Kutná Hora

Místní bobová dráha je nejdelší v ČR a druhá nejdelší v Evropě. Dráha je sestavena ze dvou na sebe navazujících okruhů v celkové délce přes 1550 metrů. Dráha se nachází mimo historické centrum, ale autem je to otázka pár minut, pěšky jste tam také co by dup. V areálu bobové dráhy se nachází i zorbing a nedaleko také aquapark.
Otevírací doba závisí na počasí, proto v případě nepřízně počasí si sem před návštěvou raději zavolejte.

7. Kostnice

Založení místní kostnice spadá do 13. století a je spojeno s opatem Heidenreichtem. Ten se vypravil do Jeruzaléma, odkud si přivezl hrst posvátné půdy. Při slavnostním obřadu ji rozházel po hřbitově a tím se hřbitov stává tzv. Svatým polem, tedy významným místem, kde se nechávali pohřbít křesťané i ze zahraničí (hlavně Polsko, Belgie, Bavorsko). Dále tu jsou pohřbené oběti morové epidemie a husité z husitských válek.
Od 16. století byly kosti využity k výzdobě, ale finální podobu kostnice dostává až díky baroknímu architektu Janu Blažeji Santini.  Dnes je tedy možné spatřit např. lustr, erb a jiné dekorace z lidských kostí. Dnes se jedná o jednu z nejvíce navštěvovaných památek turisty z celého světa.

Kostnice se nachází v části Sedlec a je lákadlem pro turisty z celého světa.
Kostnice se nachází v části Sedlec a je velkým lákadlem pro turisty z celého světa.

8. Restaurace Ruthardka

Restaurace V Ruthardce patří mezi velmi oblíbené restaurace u místních i turistů. Restaurace se nachází v centru města, nedaleko chrámu sv. Barbory. V menu naleznete dennodenně jak typicky českou, tak i mezinárodní kuchyni. Vzhledem k tomu, že je restaurace opravdu vyhlášená, rezervace je prakticky nutností.

9. Festival Kutnohorské léto

Festival Kutnohorské léto je oblíbený festival, který bude probíhat již po několikáté přes léto v Kutné Hoře a okolí. Je to netradiční festival, kdy je možnost si prohlídnout určité památky v Kutné Hoře s kostýmovaným průvodcem, navštívit nějaká speciální místa v rámci turistických míst v nočních hodinách, dozvědět se více o pověstech z minulosti či si poslechnout varhanní koncerty. Program na další festival sledujte na oficiálních stránkách.

10. Galerie Středočeského kraje GASK

Druhá největší galerie v ČR dnes sídlí v prostorách bývalé Jezuitské koleje nedaleko chrámu sv. Barbory. Půdorys budovy je měl být ve tvaru E, ale stavba není dostavěna dle plánu, proto tvoří tvar písmena F. Jedná se o galerii s moderním uměním z 20. a 21. století. Probíhají tu jak stálé výstavy (Stav mysli – Za obrazem), tak výstavy dočasné (asi ta nejznámější byla v roce 2012 Europa Jagellonica), v přilehlém parku se pořádají koncerty, svatby či soukromé akce. Uvnitř galerie je vizuální herna a dětský koutek pro děti, kavárna a v určité dny tu probíhají programy pro děti. Ke galerii patří i vlastní parkoviště.

Ke GASKu patří i přilehlé zahrady, kde se přes léto koná mnoho kulturních akcí, svatby nebo jiné události.
Ke GASKu patří i přilehlé zahrady, kde se přes léto koná mnoho kulturních akcí, svatby nebo jiné události.

Dále v Kutné Hoře můžete navštívit také Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci, muzeum lega, Dačického dům, únikovou hru Rebus Games, rozhlednu Havířskou boudu, zrcadlové bludiště, muzeum tabáku, kamennou kašnu, kamenný dům a mnoho jiného. Je tu toho k návštěvě mnoho. Záleží, kolik budete mít času a jaké jsou vaše preference.

A pokud byste se už v Kutné Hoře nudili, můžete vyrazit do okolí, kde se nachází také zajímavé místa, např. zámek Kačina, zámek Žleby, zámek Zruč nad Sázavou, Sion či Mini ZOO Ringelland.

Byli jste někdy v Kutné Hoře? Pokud ano, co jste tu navštívili, popř. co vás láká navštívit? 🙂 

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

5 komentářů u „10 míst, která byste měli navštívit v Kutné Hoře“

 1. I když z Hory pocházím, GASK a „muzeum“ (nebo spíš kouteček) věnované Lidce jsem navštívila až loni. A rozhodně to za to stojí! 🙂 A svatou Barboru prostě miluju.

  Odpovědět
 2. A co takhle chrám v Sedlci?? 😀 Jeden z nejunikátnějších v Česku, a turista o to přijde. Navíc je to hned vedle kostnice.

  Odpovědět
 3. Tak strašně dlouho se tam chci podívat! Vypadá to úžasně. Určitě si článek ukládám a snad teď s dobrým počasím už vyrazím 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: