32 věcí, co si už nekupuji (zero waste, minimalismus)

Rok 2018 pro mě byl zlomem v mnoha ohledech. Jedním z nich byly i fáze zbavování se zbytečných a nepotřebných věcí, které jsem měla doma. Hlavním úkolem bylo, abych si uvědomila, které věci k životu opravdu potřebuji a využívám je na 100 % a které mi doma naopak jen leží a práší se na ně. Úkol to byl někdy nelehký, avšak dnes mohu říct, že mám o dost méně věcí a cítím se o dost lépe. Zero waste a minimalismus jsou životní styly, ve kterých jsem se našla. O začátcích mé cesty k minimalismu a zero waste si můžete pročíst tady.

základní myšlenka, které se držím je, že méně je více. Chci se soustředit na to, co je v životě podstatné a co mi dává smysl. Omezit spotřební zboží, protože to mě šťastné rozhodně neudělá. Dávám přednost kvalitě nad kvantitou.

V rámci toho jsem tu sestavila seznam věcí. Těchto 32 věcí, mi nijak nechybí, jelikož je nevyužiji nebo jsem je nahradila něčím jiným. Možná to jsou ale pro vás věci, které jsou zcela nezbytné. Naopak možné jste si je ani nikdy nekupovali.

Nechte se inspirovat:

 1. Časopisy a noviny – Dnes žijeme v době, kdy prakticky jakékoliv noviny nebo časopisy mají i elektronickou verzi. Nemusíte tudíž běhat do trafiky, vše si stačí otevřít na počítači, tabletu nebo v telefonu během cesty vlakem nebo v pohodlí domova. Doma se vám poté neválí již přečtená čísla tiskovin, které se již nijak nevyužijí.
 2. Olejíček na suché a roztřepené konečky vlasů – Dříve jsem vyzkoušela mnoho značek a druhů, ale žádný z olejů na vlasy mi nesedl tak dobře, jako obyčejný kokosový olej. Ten má hojné využití i třeba v kuchyni, takže rozhodně využijete i jinde v domácnosti.
 3. Plastové sáčky a igelitky – Bavlněnou tašku nosím na nákupy snad již od nepaměti. Nepamatuji si, že bych si někdy koupila igelitku.
  Bavlněných tašek mám doma již několik. Jednu si rovnou nechávám v batohu v případě, že bych šla neplánovaně na nákup.
 4. Jednorázové příbory a nádobí – To mi přijde jako snad největší nesmysl. Jednorázové plastové příbory, nádobí, kelímky nebo polystyrenové krabičky z fastfoodů nebo bister. Jestliže si oběd kupujete s sebou, stačí si už z domova přinést krabičku nebo nádobu, do které vám oběd obsluha rovnou naservíruje.
 5. Tištěné jízdenky – Jízdenky se vždy snažím kupovat online a nestisknu si je. A to z toho důvodu, že koupě přes internet je někdy o trošku levnější (či máte jiné benefity), jízdenky mám v telefonu a stačí je vždy při kontrole jen ukázat v elektronické podobě a nemusím čekat ve frontě u kasy na nádraží.
  Někteří řidiči meziměstské autobusové dopravy po platbě jízdenku vyjet musí. Tyto jízdenky se snažím alespoň využít k sepsání např. seznamu na nákup nebo nějakého to do listu.
 6. Suvenýry z cest jako jsou magnety, pohlednice, keramika nebo klíčenky – Vzhledem k tomu, že cestuji docela často a vždy jsem si v dané destinaci něco koupila, dost se mi toho doma nahromadilo. Ale opět jsou to věci, které mi doma leží a práší se na ně.
  Mnoho jsem toho rozdala, pohlednice postupně rozposílám, pár magnetů doma sice máme, ale nic dalšího si už neplánuji koupit.
 7. Uklízecí prostředky – Když vidím v obchodech, kolik různých prostředků na úklid koupelen, záchodů a kuchyně existuje, je mi z toho do breku. A při tom na jakékoliv usazeniny, ucpané trubky, prach, vodní kámen či mastnotu můžete použít pouze jedlou sodu a ocet (můžete přidat i citron či aromatické olejíčky). Vše za pár korun a výsledek ještě lepší než s prostředky za několik desítek či stovek korun.
 8. Plastová brčka – Kauza o plastových brčkách prolétla intenzivně internetem, a hlavně sociálními sítěmi. Dost kaváren a restaurací je již nepoužívají nebo je nahradily jinými alternativami.  Já mám doma již nějaký ten měsíc kovová brčka a nemohu si je vynachválit. Čištění kovových brček není nijak složité, jelikož součásti balení byl i speciální kartáček.
 9. Balená voda – Vodu v Čechách máme pitnou, tak proč toho nevyužít! Není nic jednoduššího, než si zakoupit jednu skleněnou nebo kovovou láhev, kterou si budete nosit vždy s sebou a doplňovat si vodu z kohoutku dle potřeby.

  Každodenní kupování balených vod se vám nejen dost prodraží, ale hlavně budete mít doma (nebo v koši) záplavu plastových lahví a zcela zbytečně! Kupte si jednu kovovou nebo skleněnou láhev a tu si vždy doplňujte čistou vodou z kohoutku.
  Každodenní kupování balených vod se vám nejen dost prodraží, ale hlavně budete mít doma (nebo v koši) záplavu plastových lahví a zcela zbytečně! Kupte si jednu kovovou nebo skleněnou láhev a tu si každý den doplňujte čistou vodou z kohoutku.
 10. Dekorace do bytu – Vím, že ještě cca 4 roky nazpět jsem si plánovala, že jakmile se odstěhuji od rodičů, tak si pořídím mnoho krásných dekorací, které k sobě budou ladit. Ale poté jsem si uvědomila, že to by bylo třeba koupit jak vánoční, tak i letní a podzimní dekorace, vše do barvy a podle posledních trendů. Nikdy nekončící kruh, kdy je třeba stále jen něco kupovat a obměňovat.
  Nechci investovat do něčeho, co mi za pár měsíců nebo let bude pouze ležet doma zcela nevyužité. Neříkám, že nemám žádné dekorace, to ne, nicméně jen málo a nehodlám si kupovat nic nového.
 11. Káva s sebou do plastového kelímku – Už asi všechny kavárny nabízí nápoje s sebou. Pořiďte si termohrneček, do kterého si ráno uděláte čaj nebo kávu ještě doma či řekněte obsluze, aby vám nápoj rovnou nalila zakoupený nápoj do vašeho hrnečku. Tím nevznikne žádný odpad a vy si nápoj vychutnáte ve vlastním kelímku! Super zero waste a ekologické řešení.
  Velmi se mi líbí nápad Leo Expressu, který ve svých vlacích nabízí koupi nápoje do vlastního hrnečku se slevou.
 12. Letáky a slevové poukazy – Letáky z obchodů si beru jen zřídkakdy, spíše si vše najdu a prolistuju rovnou na internetu. To samé platí i o slevových kuponech, které nevyužiji.
  Je fajn si také projít vaši e-mailovou schránku a zjistit, jaké newslettery odebíráte. Odhlaste se z těch, které vás již nezajímají a nečtete je. Takové e-maily vám jen zabírají místo ve schránce.
 13. Maličkosti/blbůstky z eBay, Aliexpressu, Tigeru, Pepca, Kiku – Maličkostí za pár korun najdete na těchto místech velmi mnoho. Sice stojí 20-30 Kč, ale věci využití buď nemají, hned se rozbijí nebo to jsou jen lapače prachu. Když jsem se koukala do historie objednávek na mých účtech na Aliexpressu a eBay, koupila jsem si z 80 % věci, které už dnes nemám, nevypadají jako na obrázku, nevyužívám je, nelíbí se mi, anebo jsem je někomu dala.
 14. Odličovací tampóny – Z jednorázových odličovacích tamponů jsem přešla na bavlněné, které mi vydrží déle, po použití je pouze hodím do pračky s jiným prádlem a opět mohu použít.
 15. Aviváž – Aviváž při praní není vůbec potřeba. Na mnoho oblečení by se ani neměla používat, jelikož ničí vlákna, a tak snižuje životnost daného kousku (sportovní oblečení, spodní prádlo, oblečení pro děti). Děti na ní mají velmi často i alergii a trpí různými kožními nemocemi.
  Aviváž můžete nahradit octem, který je velkým pomocníkem jak v kuchyni, tak v koupelně. Lahvička octa vás vyjde na zlomek ceny aviváže, je přírodní a zcela zachovává barvu oblečení. A pokud chcete, aby vám vaše vyprané prádlo vonělo, při sušení na něj nastříkejte směs vody a aromatického oleje, který máte rádi.
 16. Gel nebo pěna na holení – Nikdy jsem nepoužívala, ani není potřeba. Vystačíte si s tuhým mýdlem.
 17. Bižuterie a doplňky – Dost náušnic, sponek a náhrdelníků jsem si v minulosti nakoupila na eBay nebo Aliexpress. Ale pokud jsem jednotlivé kousky na sobě měla 3x, pravděpodobně přeháním. Nicméně sledovala jsem módní trendy a chtěla jsem být in.
  Dnes již bižuterii nenosím vůbec, jsem zastánce kvalitních náušnic, prstýnků či hodinek lokální výroby. Zbytek jsem prodala či rozdala.
 18. Trendy oblečení – Prakticky to samé jako u předchozí bižuterie. Oblečení jsem měla plné 2 skříně. Ale z toho jsem pravidelně nosila jen třeba 25 %. Zbytek bylo oblečení, které se mi nelíbilo a dostala jsem ho darem, bylo mi malé nebo jsem ho neměla s čím kombinovat.
  Teď si oblečení kupuji jen výjimečně (spíš vůbec), stále čerpám ze zásob.
 19. Krémy, mléka a spreje na tělo – Věřte, že krémů na obličej jsem vyzkoušela už mnoho. Krém na den, krém na noc, hydratační krém, podoční krém, krém na ruce, krém na tělo, krém na nohy, masážní krém atd.
  Toto všechno nahradí kokosový olej a bambucké máslo, popř. aromatický olej. Více o mé kosmetice najde v článku Moje zero waste kosmetika.
 20. Knihy – Tento krok pro mě, jakožto milovníka knih a čtení, nebyl jednoduchý. Často jsem se nechala zlákat slevami či výprodeji v antikvariátu a knihy se mi doma nahromadily. Já je nestíhala číst anebo jsem si je přečetla a už mi doma jen ležely. Teď si tištěnou knihu koupím jen zřídka kdy, spíše preferuji zero waste elektronické verze a čtu si je ve čtečce Kindle nebo v počítači hlavně při cestě vlakem do práce.
  Je také fajn využít služeb místní knihovny nebo knihobudek, které jsou často v okolí nádraží nebo v centru města. Knížky, které již nevyužijete, tam můžete zanést a odnést si jiné.

  Kupování tištěných knížek bylo moje hobby. Ale tím, že se mi knížky doma hromadily a já je ani nestíhala číst mě to nějak přestalo bavit. Koupila jsem si čtečku elektronických knih od Kindlu. Tam mohu mít všechny knihy pohromadě, čtečka je lehká a nezabírá skoro žádné místo. Koupě bylo jedno z nejlepších rozhodnutí!
  Kupování tištěných knížek bylo moje hobby. Ale tím, že se mi knížky doma hromadily a já je ani nestíhala číst mě to nějak přestalo bavit. Koupila jsem si čtečku elektronických knih od Kindlu. Tam mohu mít všechny knihy pohromadě, čtečka je lehká a nezabírá skoro žádné místo. Koupě byla jedno z nejlepších rozhodnutí!
 21. CD a DVD – Myslím, že už je mezi námi jen málo lidí, kteří si kupují CD a DVD. Vše se dá dnes najít online a můžete poslouchat či koukat kdykoli a kdekoli chcete.
 22. Jednorázové propisky a tužky – Za svůj život jsem vypsala nespočet tužek, ale velkou chybou bylo, že jsem jich také dost vyhodila. Při tom v mnohých tužkách se dá vyměnit náplň a můžete je používat dále.
 23. Dámské hygienické pomůcky – Tady to asi nebudu nijak rozvádět, stačí, když se podíváte na článek o menstruačním kalíšku, který vše popisuje. Velmi zero waste řešení, jen možná nesedne každé z nás.
 24. Jednorázové masky na obličej/vlasy – Ano, tohle je takové malé zlo při návštěvě drogerie. Masky stojí pár korun, a tak jsou dost lákavé. Nicméně z mé zkušenosti je výsledek buď žádný nebo jsem měla obličej po použití ještě více suchý.
  Za mě nejlepší zero waste a minimalistickou volbou na masku na vlasy je kokosový olej a na pleť zelený jíl a bambucké máslo.
 25. Věci do zásoby ve slevách – Slevy a akce dokáží mnohokrát zlákat a vy si tím koupíte mnoho věcí, které ani nepotřebujete. Nakupujte třeba oblečení do „zásoby“ jen proto, že je teď levnější. Jinak byste si to ani nekoupili.
  Pokud nakupujete dlouhotrvající potraviny do zásoby, tak to je v pořádku. Tedy v případě, že vše zavčasu zkonzumujete.
 26. Členství v klubech, předplatné časopisů, fitness – Myslím, že mnoho z nás se nechalo zlákat pozvánkou do různých členství, fitness, klubů a mnoho jiného.
  Propočítejte si, zda je placení této služby pro vás přínos nebo jen vyhazování peněz. Či pokud myslíte, že by se vám zase naopak vyplatila třeba lítačka na MHD nebo karta IN25 na vlakovou dopravu, neváhejte a vyřiďte si vše zavčasu.
 27. Kuchyňské roboty a vymoženosti – Kuchyň máme menší, a tak ani není prostor pro velké přístroje jako jsou odšťavňovače, smoothie mixery, odpeckovače a mnoho dalších. Přijde mi neefektivní si kupovat třeba jen kráječ na vajíčka, kleště na salát, kráječ na avokádo, obracečku na řízky atd. Vše se dá nahradit něčím jiným či se bez toho obejít úplně.
  Přijde mi, že kdo tyto vymoženosti doma má, používá je sotva párkrát do roka. A já opravdu nechci mít doma hromadu nevyužitých věcí.
 28. Kabelky a batohy – Mám jednu větší kabelku, jednu menší a batoh na cestování nebo nákupy. Toť vše. Vše v univerzálních barvách, takže se hodí ke všemu.
  Na co mít doma 5 kabelek, když stejně všechny zcela nevyužijete?
 29. Vzorky zdarma – Vzorky zdarma má snad každý rád, že? Ale poté se doma jen kupí a vy je ani všechny nevyužijete.
 30. Kosmetika – Dnes je docela oříšek si pořídit kvalitní přírodní zero waste kosmetiku a neutratit za ni celou výplatu. Sama jsem vyzkoušela levnější i dražší značky, nakonec jsem skončila u značky PURITY VISION.
  Ale o kosmetice tu bude ještě samostatný článek.
 31. Malé bločky, zápisníky, diáře, post it papírky/lepíky, samolepky – Doma se mi nakupilo mnoho maličkých bločků, diářů, sešítků a nevím, čeho ještě všeho. Využití nic moc, jelikož většina těchto bločků je malých rozměrů, občas ani seznam na nákup se mi tam nevejde.
 32. Tisk – Vše, co si mohu pročíst na počítači, popř. ve čtečce si netisknu. Tímto zero waste rozhodnutím ušetřím jak barvy v tiskárně, tak i planetu.
  A pokud je to tedy něco opravdu urgentního, co je třeba tisknout, vždy tisknu na již použitý papír.

Ještě pracuji na:
– kapesníky – ráda bych se vrátila k bavlněným kapesníkům, které se po použití dají vyprat a jsou tedy zero waste
– omezení kosmetiky ještě více – stále ještě vypotřebovávám staré zásoby a vymýšlím různé alternativy
– prací prášek

Tento seznam 32 věcí, co si už nekupuji může být inspirací pro vás, kteří s minimalismem a zero waste začínáte. Možná nakonec zjistíte, že to je ten správný směr, kterým byste se měli dát nebo si naopak uvědomíte, že je to pravý opak, co hledáte.

Také se snažíte minimalizovat věci okolo sebe nebo spíše naopak?

Zdroje fotek: 

Nákupní taška – https://pixabay.com/cs/nakupov%C3%A1n%C3%AD-m%C3%B3da-n%C3%A1kup-pytel-prodej-2163323/
Láhev vody – https://pixabay.com/cs/l%C3%A1hev-miner%C3%A1ln%C3%AD-voda-l%C3%A1hev-vody-2032980/
Knihy – https://pixabay.com/cs/knihy-knihovna-m%C3%ADstnost-%C5%A1koly-2596809/

9 komentářů u „32 věcí, co si už nekupuji (zero waste, minimalismus)“

 1. 32 věcí není vůbec málo! A i kdyby bylo, právě po těch malých krůčcích se to postupně nasčítá. Ráda vidím, když si lidé uvědomují, v jakém konzumu a ignoraci vůči přírodě a kolikrát i vlastnímu tělu žijeme, a něco s tím sami udělají. Taky se snažím postupně přecházet za zero waste a přírodní produkty a neobklopovat se hloupostmi. Látkové kapesníky jsou super, určitě se toho neboj. Když vidím, co vydrží a kolik jednorázových tím ušetřím (a taky kolik peněz), vím, že to stojí za to. Totéž bavlněné odličovací tampony, tuhé mýdlo, tuhý deodorant atd. Takže fandím, jen tak dál 🙂

  Odpovědět
  • Ahoj Radko,
   přesně, jak píšeš – 32 věcí není vůbec málo, ale vše je u zvyku.
   Díky za tvůj komentář, kéž by takto smýšlelo více lidí ..

   Martina

   Odpovědět
 2. Jsou položky, se kterými souhlasím a snažím se je zredukovat. Jsou položky, nad kterými dumám (třeba ty knížky… mám to stejně.. a ač jsem chtěla vlastnit velkou knihovnu přes celou zeď a sama píšu, teď v hromadění knih vidím prostě zlozvyk a uvažuju nad redukcí.
  Na druhou stranu: tisk – z počítače se prostě učit nedokážu. Kabelky a batohy – já skutečně POTŘEBUJU pět kabelek (nemám je, proto vím, že je potřebuju. Chodit na pohovory s žebradlem nebo lněnou brašničkou, když jsem oblečená elegantně, se mi prostě příčí a chodit do školy neustále s batohem už taky…).
  Oblečení redukuju neustále a když už si něco koupím, je to fakt něco, co nutně potřebuju, čeho mám málo a nemůžu to točit (třeba jsem si koupila jednu nebo dvě sukně na zimu). A ty „nový“ věci fakt nosím. Ale pořád mám plnou skříň a už to skoro nemám kam dávat. Pořád se mi vytváří nová trička na doma. 😀 Tak nevím, co dělám blbě.

  Díky za inspiraci. 🙂

  Odpovědět
  • Kristýno,
   s těmi knížkami tě chápu, i u mě to byl velký boj ..
   Je důležité přemýšlet u nákupu věcí a pokud máš pocit, že vše využíváš na 100 %, jen tak dál 🙂 rozhodně neděláš nic špatně! Minimalismus není soutěž, kdo má nejméně věcí, jde o to si uvědomit, zda jsou nezbytné a potřebné.

   Měj se krásně,
   Martina

   Odpovědět
 3. Paráda, jen tak dál. S kosmetikou asi moc neporadím, nikdy jsem se nějak nelíčila, ale když už se nalíčím, tak místo odličovače namočím bavlněný tamponek do vody, vyždímu a nakapu pár kapek oleje. Poprvé jsem zkusila, když jsem zjistila, že mi došel odličovač z drogerie, tak jsem zkusila olivový olej, co jsem doma měla a zafungovalo úplně stejně, jako kupovaný. Teď, když už, tak používám třeba malinový nebo mandlový olej a ten sem tam použiju i na pleť. Překvapilo mě, že i řasenka z tamponku pustí jenom při přeprání s mýdlem v ruce.
  Místo šamponu jsem zkusila před necelými 2 lety žitnou mouku (byla jsem celkem v šoku, když jsem zjistila, že jde mýt hlava moukou a říkala jsem si, že to musím vyzkoušet 🙂 ), asi po 3/4 roce jsem přešla na marocký jíl a už u mouky se mi interval mytí prodloužil z obden na co 5-6 dní. Asi taky není pro každého, ale shodou okolností moje sestra použila mouku poprvé minulý týden a říkala, že je nadšená. Jen ta žitná mouka musí být hladká, ať se lépe vymývá. Více info, když pohledáte na internetu „no poo“. (Btw. dětem myju od začátku jen vodou, a mají krásné pevné vlásky).
  Peru v práškové sodě na praní a v perkarbonátu a také spokojenost.
  Asi před 10 lety se mi začal vždy přes zimu objevovat na rukou ekzém, poměrně bolestivý. Může to být samozřejmě náhoda, ale poslední 2 zimy mám klid a to je skoro ničím nemažu, jen jsem omezila chemii v domácnosti.
  Snad nějaké tipy pomohly. Držím pěsti

  Odpovědět
  • Martino,
   souhlasím s tebou, olivový olej je něco úžasného! Využiji ho nejen v kuchyni, ale i v koupelně :).
   No poo znám a zkouším, zatím to vypadá na dobré cestě.

   Díky za tvůj komentář a jen tak dál!
   Martina

   Odpovědět
 4. Fakt velmi efektně napsáno, dekuji za clanek, treba avivaz nepouzivam a tip s octem a pak navonet pradlo supr.. to stejne prostredky na uklizeni vse chemka a pritom staci par easy veci a je to 🙂 knizky se snazim pujcovat v knihovne a ty co mam, pujcovat a mezi prateli a na oplatku si zas pujcit od nich a pak bud otocit ci darovat, kabelky a obleceni tridim, ale jeste mam stale plne skrine a je treba udelat vitr, zkusim pocitovou metodu od Marie Kondo 🙂 porad si rikam, to si jeste vemu a stejne to tam lezi a 20 ci 30% max. jestli vubec pouzivam… je to hodne k zamysleni, jak rychle si clovek zvykne na pohodli a vsechny ty serepeticky kolem a pritom devastujeme tim zemi a podporujem nekoho, kdo na tom jeste vydelava…

  Odpovědět
 5. Magnetky kupujem kedže my tak casto nikam nechodime mx. 2x do roka na miesto kde sme neboli a tak si dave na chladničku ako spomienky.
  A knihy kupujem a budem lebo nie som zastankyna elektronickych veci. Jedine ked idem na dovolenku tak verim ze je to lepšie lebo pol kufra knih je fakt masaker. No ja toho okrem knih vela nepotrebujem… a asi to bude aj profesionalnou deformaciou kedze pracujem v kníhkupectve Ale zas, knihy prejdu celou rodinou a ked uz viem ze sa k nej bevratim venujem do sutaze. Knihy ziju aj po docitani.

  Odpovědět

Leave a Reply

%d bloggers like this: