5 míst, které navštívit v Drážďanech

Drážďany jsou jedním z největších měst na východě Německa. Češi sem velmi často jezdí na nákupy a to hlavně před Vánocemi na vánoční trhy. Drážďany se nachází cca 150 km od Prahy, takže je můžete navštívit v rámci jednodenního výletu. Jakých 5 míst doporučuji v Drážďanech k návštěvě?

Něco málo z historie

Drážďany se mohou pyšnit bohatou a zajímavou historií. Během 2. poloviny 17. století město vyhořelo a následně poté bylo vystavěno dle nového plánu (Dresden-Neustadt). Právě v této době vznikl např. Japonský palác, muzeum Zwinger, Blockhaus nebo Rytířská akademie. Město dostalo nový vzhled a stává se kulturním centrem. Mnoho budou se opravilo nebo postavilo znovu a počet obyvatel se ztrojnásobil.

Nicméně v roce 1945 bylo Staré město opět zničeno díky náletům a až 25 000 obyvatel zahynulo v troskách. Koncem 20. století a vlastně až dodnes se centrum města postupně obnovuje. Dnes můžeme v Drážďanech navštívit na 50 muzeí a galerií, které tuto bohatou minulost připomínají.

5 míst, které navštívit v Drážďanech:

Staré město Drážďan není nikterak rozlehlé, dá se určitě projít pěšky v rámci jednoho odpoledne, v případě návštěv nějakého z muzeí o něco déle. Využití taxi nebo MHD tedy není nutné. Navíc vlakové nádraží se nachází nedaleko centra města.

Jedna z nejznámějších dominant je určitě kostel Frauenkirche. Kostel byl ve 20. století zničen a zbyly z něj jen trosky. V roce 2005 byla dokončena jeho rozsáhlá rekonstrukce a dnes je opět vysvěcen. Když se pozorně podíváte na exteriér kostela, na určitých částech jsou vidět staré pozůstatky kostela. Doporučuji návštěvu kopule, která je jednou z největších kopulí na sever od Alp (vstupné 8 €).

V systému barokních staveb Zwinger dnes naleznete několik muzeí, galerií obrazáren. Návštěva zahrad u Zwingeru je nádherná během slunečného počasí. Je zajímavé, že původně se mělo jednat o nádvoří zámku, který ale nebyl nikdy postaven.
U Zwingeru můžete velmi často narazit na místní umělce, kteří nabízí své služby (hlavně malíři).

Katedrála Hofkirche je také jedním ze symbolů města. Jedná se o největší katedrálu v Sasku. Katedrále leží nedaleko Labe a v případě, že byste se vydali na plavbu po Sasku, katedrála je z lodí krásně vidět. Hned vedle katedrály se nachází renesanční Semperova opera.

Rezidenční zámek je vystavěn v renesančním stylu a nachází se v samotném centru Drážďan. Jedná se o jednu z nejstarších budov v celém městě. V minulosti byl zámek sídlem drážďanského dvora a patřil králům a kurfiřtům. Dnes tu najdou zalíbení hlavně milovníci umění, jelikož se tu nachází několik sbírek umění.

Bylo by velkou chybou, kdybych tu nezmínila návštěvu drážďanských vánočních trhů. Vánoční trhy jsou v Drážďanech již od roku 1434 a jedná se tedy o jedny z nejstarších trhů vůbec. Na trzích se dají koupit jak lokální výrobky jako např. tašky, dekorace, kosmetika, dětské hračky, tak ale hlavně dobré jídlo a horké nápoje na zahřátí!
Vánočních trhů je po Drážďanech několik, nejznámější je určitě Altmarkt.

Zmíněných 5 míst, které navštívit v Drážďanech jsou pouze mé tipy, nicméně Drážďany stojí určitě za návštěvu, jak v létě, tak i v zimě. Tím, že jsou Drážďany nedaleko hranic s Českem, můžete sehnat i nějaké informace v informačním centru v češtině. Jestliže neovládáte němčinu, domluvíte se bez problémů anglicky. Doporučuji si město prohlédnout díky prohlídkám Free walking tour.

V blízkosti Drážďan se také nachází zámek Pillnitz, Bastei, Popelčin Moritzburg nebo Meißen (Míšeň).

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

2 komentáře u „5 míst, které navštívit v Drážďanech“

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: