8 tipů, jak vybrat ideální dovolenou

facebook.com

Vzhledem k tomu, že letní sezóna už pomalu klepe na dveře, je ideální čas vybírat letní dovolenou. Pokud vůbec nemáte tušení ani plány, kam vyrazit, je nejvyšší čas nad tím vším zauvažovat. A hlavně vybírat, dokud je ještě čas. Myslím, že nikdo z nás nechce celé léto sedět doma. I přesto, že nemáte více dní dovolené, popřemýšlejte nad víkendovými výlety či jednodenními výlety s rodinou nebo partou kamarádů. Nikdo přeci netvrdí, že ideální dovolená musí být u moře s all inclusive, dnes je tolik možností.

Při výběru dovolené nebo nějakého výletu byste se ale měli držet těchto kritérií:

1. Lowcost či all inclusive

Asi by bylo fajn si zpočátku ujasnit, kolik zhruba chcete za dovolenou utratit peněz. Dnes se dá cestovat relativně za levno, pokud víte jak na to. Ale na druhou stranu, pokud si chcete dopřát nějaký komfort, cena dovolené tím o dost stoupne. Každý má jinou představu, jak by měla vypadat ideální dovolená.
Ujasněte si tedy, na jak dlouho a kdy chcete jet, zda do zahraniční nebo po Čechách, zda vlastním autem nebo letecky, zda to bude spíše aktivní dovolená nebo zcela odpočinková, jestli si budete sami vařit nebo preferujete all inclusive, zda chcete bydlet ve stanu či preferujete spíše několika hvězdičkový hotel s bazénem. Bez těchto prvotních úvah se nemůžete v plánování odpíchnout dále.
Pro fanoušky lowcost výletů a dovolených jsem sepsala článek 18 tipů, jak ušetřit lowcost cestováním.

2. Cestovka není vždy nejlepší nápad

Na zájezdy s cestovní kanceláří jsem jezdila hlavně v minulosti s mamkou, když jsem byla menší. Dnes preferuji cestování bez cestovní kanceláře na vlastní pěst.
Pokud jedete s cestovní kanceláří, máte vše zajištěné, průvodce vás nasměruje, poví vám něco málo o dané lokalitě, pomůže vám v případě nesnází atd. Vaším úkolem je „pouze“ se sbalit a dojet na místo odjezdu. Věřím, že mnoha lidem toto vyhovuje, ale samozřejmě si za tyto služby také patřičně zaplatíte. Pokud je toto vaše ideální dovolená, cestovní kancelář bude pro vás nejlepší možné řešení.
Pokud se rozhodnete pro cestování na vlastní pěst, znamená to, že vám nikdo dovolenou nenaplánuje, vše je jen na vás – od zajištění dopravy, ubytování, programu až po cestovní pojištění a nezbytnosti v případě nějakého problému. Je fajn, když se domluvíte anglicky nebo jazykem dané země. A pokud ne, nezoufejte, v dnešní době internetu, vykomunikujete cokoli s pomocí překladače nebo neverbálně pomocí rukou a nohou. Dříve, když jsem pracovala v turistickém centru, dennodenně jsme tu měli cizince, kteří neuměli ani slovo anglicky a myslím, že vždy jsme jim dokázali porozumět a poradit. 

Zájezdy s cestovní kanceláří mají své výhody i nevýhody. Pokud máte rádi komfort, daný program a nevadí vám si za tyto služby připlatit, cestovka je pro vás fajn volbou. Pokud máte rádi volnost a možnost výběru, jeďte raději sami na vlastní pěst.
Zájezdy s cestovní kanceláří mají své výhody i nevýhody. Pokud máte rádi komfort, daný program a nevadí vám si za tyto služby připlatit, cestovka je pro vás fajn volbou. Pokud máte rádi volnost a možnost výběru, jeďte raději sami na vlastní pěst.

3. A co má bezpečnost na cestách?

Dle mého názoru v dnešní době je cestování bezpečné. Ano vím, že ve zprávách a na internetu jsou stále nějaké reportáže o tom, že se naboural plný autobus, vybuchla bomba, bylo zavřené letiště atd.
Za prvé, média dost zveličují danou situaci a není úplně na místě věřit všemu na 100 %. A za druhé, nebezpečí na nás číhá kdekoli. Ať už doma před barákem nebo cestou z práce. Pokud bychom se řídili médii, nikam bychom nejeli a pořád jen seděli doma.
Pokud se vyloženě nevydáte na nějaké zakázané místo, nebudete se oblékat a chovat vyzývavě, sjednáte si cestovní zdravotní pojištění, budete opatrní a budete se řídit tamními pravidly, myslím, že vám nic nehrozí.

4. Čtěte recenze od jiných turistů a ptejte se

Při plánování dovolené či nějakého výletu čtěte recenze od předchozích návštěvníků. V katalozích a na internetu sice uvidíte vyšperkované fotky, mnoho hvězdiček u nabídky hotelu, nápis ideální dovolená, ale je fajn si zjistit opravdovou realitu dopředu a ptát se na nějaké nejasnosti. Tím myslím např. zda jsou pláže uklizené, jak jsou daleko od vašeho hotelu, jak daleko je centrum města, jak je to tam s internetovým připojením, jak daleko je autobusová zastávka, zda jsou nějaké možnosti výletů či jaký je personál hotelu.
Recenze na hotely, restaurace nebo místa vyčtete např. na portálu TripAdvisor či na skupinách na Facebooku.

5. Vyrazte mimo sezónu

Pokud máte raději klid a méně lidí, vyjeďte na dovolenou mimo hlavní sezónu. Však jaro či podzim jsou po některé lokace přímo ideální a dovolenou si užijete mnohem více! Navíc ceny zájezdů či letenek jsou na tuto dobu levnější než třeba na léto.
Dnes mi přijde, že dost lidí jezdí na dovolenou hlavně během května a září/října. Což je fajn, jelikož poté resorty nepraskají ve švech. A navíc po zbytek roku máte volno třeba na víkendové pobyty nebo výlety po Čechách.

Dovolená mimo sezonu má mnoho výhod a některé destinace jsou pro období jara nebo podzimu zcela ideální k návštěvě!
Dovolená mimo sezonu má mnoho výhod a některé destinace jsou pro období jara nebo podzimu zcela ideální k návštěvě!

 

6. Zapojte se do místních akcí

Pokud chcete poznat tamní kulturu, historii či zvyky, popátrejte po nějakých místních akcích. Tím myslím např. festivaly, oslavy, výstavy, komentované prohlídky atd. Nejenom, že se potkáte s novými lidmi, ale hlavně poznáte tamní kulturu z pohledu místních, ne z pohledu nějakého tištěného průvodce či internetu.
Zkuste také využít např. couchsurfing, kdy poznáte nějakého místního, který vás může ubytovat u sebe doma nebo pomoci najít nějakou fajn restauraci či místo na výlet.

7. Vybírejte s předstihem

Pokud máte pevně stanovený datum a představu ohledně vaší dovolené, začnete s hledáním třeba už půl roku (nebo i dříve) před plánovaným odjezdem. Vím, asi to zní docela bláznivě. Nikdo neví, co se může stát za půl roku, ale na druhou stranu, nabídky first minute jsou výhodné. Žádané lokality jsou velmi rychle vyprodané. A pokud si zajistíte vstupenky do nějakých muzeí, galerií nebo zábavních parků dopředu, máte jistotu, že se tam opravdu dostanete bez čekání ve frontě a často i za nižší cenu.
V případě nemoci nebo jiného problému, který vám neumožní na dovolenou odjet, tu jsou storno podmínky. Takže rozhodně o všechny peníze za zájezd nepřijdete.

8. Nestresujte se před odjezdem/odletem

Váš odjezd se blíží a vy už jste nervózní? Jedete na dovolenou, kde si máte odpočinou a relaxovat, zkuste se tedy stresovat co nejméně. A tomu pomáhá příprava s dostatečným předstihem a plánování. Vytiskněte si klidně seznam věcí, které je třeba nakoupit a zařídit, pokud jste v nesnázích, ptejte se kamarádů či známých, co by vám doporučili si vzít s sebou, mrkněte na diskuze na internetu, atd.
Jen hlavně nenechávejte vše na poslední chvíli!

Dovolená a výlety mají být zábava, nikoliv stres. Zkuste si vše zařídit s předstihem a tím předejdete mnoha komplikacím.
Dovolená a výlety mají být zábava, nikoliv stres. Zkuste si vše zařídit s předstihem a tím předejdete mnoha komplikacím.

A malý tip na závěr – sledujte různé cestovatelské blogy a YouTube kanály, v plánování vám mohou dost pomoci. Pokud jste studenti nebo absolventi, popřemýšlejte nad programem erasmus+, který také umožňuje cestování a pobyt v cizích zemích.

Ať už jste se rozhodli nebo se teprve rozhodujete nad nějakou dovolenou či výletem, hlavně si vše užijte! Nezapomeňte, že cestování je zábava a skvělé zážitky vám už nikdo nevezme. Budu ráda, když se v komentářích podělíte o nějaký tip na destinaci, kam v létě vyrážíte.

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D, sjcam sj5000
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

4 komentáře u „8 tipů, jak vybrat ideální dovolenou“

  • Jane,
   naprostý souhlas! Cestovky jsou fajn třeba pro starší lidi, kteří se o nic nechtějí starat a jezdí třeba jen méně často. Ale určitě cestování bez cestovky má o mnoho výhod.

   Martina

   Odpovědět

Leave a Reply

%d bloggers like this: