Antalya – srdeční záležitost

Jsem milovnice Turecka, turecké kultury, tureckých památek, tureckého jídla .. prostě všeho, co se týká Turecka. Istanbul mě naprosto uchvátil a to samé platí i o Antalyi. Antalya je jedna z destinací, kam se moc ráda vracím! Je to ideální destinace pro mnoho rodin a párů, které si chtějí užít letní dovolenou.
Navštívila jsem toto město během všech ročních období a upřímně doporučuji spíše podzim nebo jaro. Je tu vysoká vlhkost vzduchu a v kombinaci s vysokými teplotami je někdy dost náročné jít si jen nakoupit do obchodu. Místní jsou na na toto počasí zvyklí, ale pro turistu to může být docela šok.

Doprava do Antalye

Antalya leží na jihu Turecka. Z Prahy se sem dostanete celoročně lety z Prahy či Vídně. Přes letní sezónu se sem létá také z Ostravy, Pardubic, Brna a Vídně. Pokud neseženete přímý let, nabízí se tu let s přestupem a to v Istanbulu. Sice to zabere více času, ale přestup není nijak náročný a lety většinou krásně navazují.
Pro dobrodruhy se tu vybízí i cesta autobusem, ale to by vám z Čech zabralo cca 2 dny s přestupem v Sofii a Istanbulu.

Letní počasí

Přes letní sezónu je Antalya hojně navštěvována turisty z celého světa. Teploty tu v létě dosahují v průměru cca 34-38 °C. Tím, že je tu vysoká vlhkost, máte pocit, že je tu okolo 40 °C. Ne každému takové počasí sedne. Proto pokud máte raději klid, méně lidí a o trošku nižší teploty, doporučuji sem vyrazit mimo sezonu – koncem září, během října nebo potom v dubu či v květnu. Počasí je v této době tak akorát na koupání v moři, navštívení památek v centru městu a i nějaké opalování.

Teploty v Antalyi přes letní sezonu dosahují až ke 40°C. To si myslím, že je na letní dovolenou a koupání úplně ideální!
Teploty v Antalyi přes letní sezonu dosahují až ke 40 °C. To si myslím, že je na letní dovolenou a koupání úplně ideální!

Co dělat v Antalyi?

V Antalyi nebo v její blízkosti se nachází mnoho luxusních all-inclusive hotelů s vlastními plážemi, ale i menších rodinných penzionů nebo kempů. Pláže tu jsou upravené, moře krásně čisté a teplé. Mezi nejznámější pláže v Antalyi patří rozlehlá Konyaaltı a Lara. Ty bývají přes letní sezónu dost přeplněné. Dále se tu nachází i pár menších soukromých pláží. Je třeba ale počítat s tím, že budete muset platit poplatek za vstup na pláž či je vstup zcela zakázán. Pro děti tu jsou připraveny různé plážové atrakce a lunaparky. Velkým lákadlem je i akvárium, které se nachází nedaleko obchodního centra Migros.
Děti často zaujme i delfinárium Aksu doplhin, které leží cca 16 km od Antalye.

Zároveň tu také najdou vyžití i ti aktivnější z nás. Pokud by vás povalování na pláži přestalo bavit, samotné centrum Antalye se pyšní bohatou historií z antické doby a tak je tu co objevovat. Pro večerní procházky doporučuji historické jádro Kaleiçi, kde najdete vše od různých malých obchůdků v zapadlých uličkách, tak i dražších butiků na hlavní ulici, ale i mnoho tureckých restaurací, fast foodů a kaváren. Za návštěvu stojí určitě i místní přístav Yat Limanı, kde je možné se zúčastnit plavby lodí a vidět přístav i z jiného pohledu či pouze obdivovat místní architekturu. Celé historické centrum je obklopeno hradbami z antické doby.
Pokud vás více zajímá historie, určitě neopomeňte navštívit tzv. Hadrianovu bránu přímo v centru města či dům Mustafa Kemala
Atatürka (Atatürk´s House Museum).

A samozřejmě nezapomeňte okusit také nějaký pokrm z typické turecké kuchyně. Turecká kuchyně je velmi rozmanitá a jistě si vybere každý. Nezapomeňte i na sladký dezert!

Historické centrum města není nijak rozsáhlé. V poklidu ho za odpoledne projdete. Nezapomeňte se ale někde stavit na typický turecký kebab nebo turecký čaj.
Historické centrum města není nijak rozsáhlé. V poklidu ho za odpoledne projdete. Nezapomeňte se ale někde stavit na typický turecký kebab nebo turecký čaj.

Tipy na výlety

Okolo města Antalya nalezneme mnoho míst, které stojí za návštěvu. Např. amfiteátr v Aspendu, římské ruiny Perge s amfiteátrem, jeskyně Karain, vodopády Duden, městečka Side, Kaş či Termessos.
Doprava po Turecku místními autobusy je často velmi náročná a zdlouhavá. Proto pokud se rozhodnete pro více destinací na výlet, popřemýšlejte nad půjčením auta na pár dní. Věřte, že vám to
 usnadní cestování o 100 % a pokud pojedete celá rodina, finančně vás to vyjde skoro nastejno. Půjčoven aut v Antalyi najdete mnoho (už hned u letiště jich pár najdete). 

A tím, že je v Turecku pro nás Čechy poměrně levno, bude to pro vás opravdu parádní dovolená. Však kde jinde si můžete pořídit např. celý chléb za cca 4 Kč (1 TRY), obrovskou zmrzlinu za 25 Kč (5-8 TRY) či kvalitní oblečení za zlomek ceny než byste ty samé věci pořídili v Čechách? Myslím, že v tomto Turecko nemá konkurenci. Konkrétně v Antalyi doporučuji OC MarkAntalya či Migros. Tipy na turecké suvenýry jsem tu již psala, ale věřte, že pro milovníky nákupů je Turecko ráj :).

Byli jste někdy v Antalyi? 

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

4 komentáře u „Antalya – srdeční záležitost“

  1. V Turecku jsem ještě nebyla, ale určitě se tam chci někdy podívat! 🙂 Zrovna o Antalyi jsem slyšela asi nejčastěji a samou chválu, i fotky vypadají úžasně, takže volba asi jasná 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: