Bastei je hlavním lákadlem Saského Švýcarska

Vzhledem k tomu, že poslední dny je počasí o víkendech jako dělané na výlety, neleníme a snažíme se toho využít. Naposledy jsme vyrazili do Saského Švýcarska do Bastei, které leží cca 15 km od hraničního přechodu Schmilka-Hřensko. Ideální destinace na jednodenní výlet!

Našim hlavním cílem byl skalní útvar Bastei na německé straně nedaleko Drážďan a Pirny. Hlavním turistickým lákadlem je tu skalní vyhlídkový most Basteibrücke, který je jedním ze symbolů Saského Švýcarska. A rozhodně právem! Výhledy z vyhlídkové skály ve výšce 190 metrů jsou famózní. Dále je tu možnost prohlídky a výhledů na hrad Neurathen a skalní město.

Kde parkovat?

Pokud sem vyrážíte autem, je tu více možností parkování. Je tu placené parkoviště za 5 €/den, které je cca 15 minut pěšky (500 m) od mostu Basteibrücke. V sezoně je ale parkoviště brzy zaplněné, proto spíše doporučuji auto nechat na druhém parkovišti. To je sice od areálu více vzdálené, ale jezdí odtud kyvadlový autobus k 1. parkovišti a poté se pěšky všude dostanete. Další možností je nechat auto na druhém břehu a svést se pravidelným přívozem za 2 €/osoba. Všechno je tu krásně značené, nemůžete zabloudit.

Bastei

Poté už stačí projít procházkou přímo k mostu Basteibrücke z roku 1826. Vstupné se tu platí jen do části objektu (skalního hradu) a to 2 €/osoba. Nejzajímavější částí celého objektu jsou vyhlídky na most, kterých je tu hned několik z každé stran. Některé jsou zdarma, některé jsou v placené zóně. Ale i v bezplatné zóně uvidíte nádherné výhledy labské okolí, hrad Neurathen a skalní město s mostem. Most Basteibrücke je 76 metrů dlouhý a spojuje Bastei a skalní hrad Neurathen. Jedná se o první evropskou stavbu takového typu, která byla určená pro turisty.
Dá se projít až dolů v Labi, ale poté výšlap zpátky nahoru vám může dát docela zabrat. Celý okruh není nijak náročný, ale zvažte návštěvu s malými dětmi.

O víkendu to tu vypadá jako na Václaváku

Velkým štěstím bylo, že jsme se sem dostali brzy dopoledne, kdy tu ještě nebylo tolik lidí. Ale při slunečném počasí o víkendech po poledni je to tu horší jak na Václaváku :). Pokud si tu vše chcete v poklidu projít a nechcete doslova vrážet do jiných turistů, přivstaňte si a jeďte sem brzy ráno nejlépe v týdnu. Otevřeno je tu celoročně bez omezení. Po cestě narazíte na nějaké kiosky s jídlem a suvenýry.

Výlet se dá spojit s návštěvou nedalekých Drážďan, Pirny, Děčína nebo Českosaského Švýcarska.

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

1 komentář u „Bastei je hlavním lákadlem Saského Švýcarska“

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: