Co je Free walking tour?

V mnoha článcích z cest jsem zmiňovala, že jsme v některých evropských městech využili free walking tour. Tedy prohlídky města od místních za dobrovolné vstupné. Po Evropě jsem zaznamenala několik společností, které tento druh prohlídky města nabízí v několika jazycích.

Free walking tour vede turistický průvodce, který zná dané místo a jeho historii. Většinou se jedná o místní studenty nebo mladé, kteří sami mají rádi cestování a poznávání nových míst. Prohlídky probíhají hlavně v angličtině, ale viděla jsem i španělské nebo německé prohlídky. Na stanoveném místě setkání a v domluveném čase se turisté vždy setkají a poté začne prohlídka. Prohlídka může trvat 1-3 hodiny, takže zvažte, zda celou dobu vydržíte poslouchat výklad a zároveň se přesouvat pěšky.

Ve větších městech může provozovat free walking tour několik společností (např. Free tour, Sandemans). Prohlídky najdete na internetu po zadání hesla Free walking tour + město, kam se chystáte (např. Free walking tour Dresden atd). Na webu daných společností vždy naleznete rozvrh prohlídek, mapu místa setkání a kontakt pro možnou rezervaci nebo vaše dotazy. Přečtete si vždy recenze na danou společnost (např. na Tripadvisoru) od jiných cestovatelů, abyste věděli, do čeho jdete.

Jak prohlídky probíhají?

Zpočátku se povětšinou průvodce poptá, odkud každý účastník prohlídky je a poté začíná samotná prohlídka daného města. Trasa vede přes turistické a historické pamětihodnosti, občas je během prohlídky i zastávka na občerstvení nebo toaletu. V průběhu prohlídky je možné, že vás průvodce požádá o společnou fotografii všech účastníků.
Během celé prohlídky máte možnost se zeptat na cokoli ohledně města nebo historie samotného průvodce. V některých městech můžete dostat i mapu města, příp. doporučení na dobrou restauraci nebo kavárnu. V případě, že by se vám prohlídka nelíbila nebo byste museli odejít, můžete tak učinit kdykoli.

Návštěvu prohlídky doporučuji hned 1. den vašeho výletu. Po prohlídce už budete mít přehled a budete vědět, jaké místa (muzea, galerie, interiéry zámků atd) byste ještě rádi navštívili.

Kolik prohlídky stojí?

Na samotném konci setkání následuje poslání kasičky pro vybrání vstupného od turistů. Výše částky je na uvážení každého účastníka prohlídky. V případě, že se vám prohlídka líbila, doporučuji zaplatit takovou finanční odměnu, která je dle vás adekvátní za tuto službu. Pokud jste nebyli s prohlídkou spokojeni, můžete dát jen drobné. Ale v tomto případě dejte průvodci vědět, co může do budoucna změnit a tím vylepšit celou prohlídku.  

Průvodci jsou placení z finančních odměn od turistů, nikoli fixním platem od společnosti. Někteří průvodci vám mohou dát i potvrzení o zaplacení, aby bylo jasné, že je vše legální.

Výhody free walking tour

  • dobrovolný vstup dle vašeho uvážení
  • místní průvodce, který zná dané místo
  • zajímavě podaný výklad od mladých průvodců
  • dostanete se na místa, která na internetu nebo v tištěných průvodcích nejsou zmíněna
  • možnost otázek téměř na cokoli (doporučení na restauraci, kolik stojí MHD, jak se dostat z bodu A do bodu B atd)
  • prohlídky probíhají přes letní sezonu pravidelně a často, přes zimu dle zájmu turistů

Nevýhody free walking tour

  • nepříznivé počasí
  • v případě, že vám nesedne průvodce nebo jeho výklad, z prohlídky nebudete nadšení (odejít ale můžete kdykoli)
  • free walking tour není vhodná pro větší skupiny

Už jste někdy prohlídky města v rámci free walking tour navštívili?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D + fotky z prohlídek z facebooků společností provozující Free walking tour
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

2 komentáře u „Co je Free walking tour?“

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: