Co neopomenout při návštěvě Sofie?

Sofie (bulharsky Cофия) je hlavní a zároveň největší město Bulharska. Sofie vás upoutá římskými památkami, mešitou, památkami z dob komunismu, ale i moderními bulváry s obchody a kavárnami. Jedná se o kulturní i historické centrum, kde se dnes nachází celkem 9 univerzit. Díky tomu je toto město kosmopolitní a z minulosti je tu patrný střet kultur.

Doprava do Sofie není nijak složitá. Z Prahy létá pravidelně CSA nebo Bulgarian Air, z Bratislavy poté nízkonákladový Wizz Air. Doba letu je necelé 2 hodiny a letiště se nachází nedaleko centra města.
Lowcost cestovatele možná zaujme autobus, který jezdí z Florence přímo do Sofie (společnosti Arda tur nebo Infobus). Často mají dopravci slevy, a tak jízdenka vyjde opravdu za hubičku. Počítejte ale s cestou na 21-23 hodin, dle čekání na hranicích.

Hranice mezi Evropou a Asií

Jméno Sofie pochází od Serdů, kteří tu žili v cca 7. stol. př. n. l. Dodnes se jedna ze stanic metra se jmenuje Serdika, což je starý název pro Sofii. Město dlouhou dobu okupovali Turci, což zcela změnilo ráz města. Vznikla tu řada mešit, ale celkově město chátralo. Rozvoj nastal až koncem 19. století. Dnes je Sofie kosmopolitní město, kde můžete vidět památky jak křesťanské, tak i židovské nebo muslimské.
Centrum města se dá projít bez problémů pěšky. Nicméně pokud byste chtěli někam dál, využijte MHD, která tu není nijak drahá.

Chrám Alexandra Něvského je dominantou

Jestliže jedete do Sofie jen na jeden den a poté pokračujete do jiné destinace, doporučuji využít prohlídku města Free walking tour. Tento typ prohlídky jsem tu už doporučovala u jiných měst, v Sofii se nám velmi líbila.

Mezi jednu z nejnavštěvovanějších památek patří chrám Alexandra Něvského v novobyzantském stylu. Chrám byl vystavěn na počátku 20. století na počest ruských vojáků, kteří padli při osvobození Bulharska. Na náměstí před katedrálou stojí Alexandrův pomník. Dnes patří mezi nejznámější chrámy celého Bulharska a dá se říct, že je to i symbol Sofie.

Kousek od katedrály se nachází cihlový chrám sv. Sofie z 6. století. Chrám Sveta Nedelja je taktéž velmi významným chrámem, a hlavně velmi důležitým chrámem pro místní. Pochází z 19. století a dodnes se tu konají křty, bohoslužby nebo svatby.

Při procházce centrem města si, mimo jiné, můžete prohlédnout zbytky někdejší římské osady s lázněmi a nedalekou rotundu sv. Jiří ze 4. století. V době osmanské nadvlády to byla mešita, dnes se uvnitř nachází cenné fresky. Zajímavou stavbou je taktéž mešita Banja Baši ze 16. století. Jedná se o jedinou mešitu v Sofii zároveň je to jeden z mála pozůstatků z turecké nadvlády. Mezi další pozůstatky patří nedaleké tržiště nebo místní lázně.

V případě odpočinku doporučuji posedět v městském parku Gradska gradina, který se nachází nedaleko Národního divadla Ivana Vazova. Během slunných dní se tu koná mnoho akcí a vystoupení. Výměnu stráží můžete sledovat u prezidentského paláce. Milovníkům hor doporučuji návštěvu pohoří Vitoša, kde se nachází mnoho turistických stezek.

Díky tomu, že se v Sofii nachází mnoho univerzit, město má mladistvou atmosféru. Studenti tu pomáhají konat mnoho studentských akcí pro své spolužáky, ale i pro turisty a místní. Mladá generace se učí angličtinu, takže s domluvou by neměl být problém.

Návštěvu Sofie doporučuji na cca 2-3 dny a poté se můžete přesunout do jiných měst po Bulharsku. Ze Sofie je možné se dostat přímým vlaky např. do Plovdivu nebo k moři do Varny.

Přemýšlíte o návštěvě Sofie?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

Leave a Reply

%d bloggers like this: