Dovolená v Bulharsku? Vyrazte do Varny

Varna je po hlavním městě Sofie a po Plovdivu 3. největším bulharským městem. Jedná se také o jedno z letovisek, kam míří mnoho českých turistů za svojí letní dovolenou. Varna je fajn místo pro letní odpočinkovou dovolenou, je to ale také místo s mnoha kulturními akcemi, muzei a galeriemi.

Jak se do města Varna dopravit?

Z Prahy se přímo do Varny dostanete celoročně s Českými aeroliniemi, přes letní sezónu i se SmartWings. Délka přímého letu je něco málo přes 2 hodiny. Jestliže vám nevyhovují časy přímých letů, či chcete letět přes zimní sezónu, využijte letů jen do Sofie a následně odtud do Varny za necelou hodinku. V případě lowcost cestování použijte přímý autobus ze Sofie, který vás do Varny dopraví za necelých 7 hodin. Doporučuji noční autobusy, díky kterým můžete ušetřit čas, a i finance za noc v hotelu.

Co ve Varně dělat?

Ve Varně to žije hlavně přes letní sezónu, kdy otevírají všechny místní hotely, restaurace, bary a obchody se suvenýry. Přes zimní sezónu se i dost místních obyvatel přemísťuje do Sofie nebo Plovdivu. Ale díky tomu, že se tu nachází univerzita, mnoho studentů z Bulharska, ale i ze zahraničí se sem zase naopak stěhuje na školní rok.

Pokud se ocitnete v centru města Varna, rozhodně byste se měli zastavit u katedrály Nanebevzetí Panny Marie, což je jeden ze symbolů města. Katedrála byla postavena po vzoru petrohradské katedrály a je to 2. největší katedrála v Bulharsku. Kousek od moře se nachází Mořské zahrady (Primorski park), které mají spojitost s Českou republikou. Tyto zahrady byly totiž založeny botanikem z Čech Antonem Novákem, ten se inspiroval zahradami v Schönbrunnu. Zahrady jsou ideální místem pro odpočinek v horkém dni. Táhnou se po pobřeží a jejich délka je 8 km. Pokud se vydáte parkem směrem z města, narazíte na akvárium, delfinárium, malou ZOO a terárium, která mají v oblibě hlavně děti. V delfináriu probíhají každý den vystoupení a je tu i možnost plavání či fotky s delfíny. Správný turista by také neměl opomenout návštěvu římských veřejných lázní.

Velmi populární jsou i výlety lodí z místního přístavu. Místní tu nabízí různé pikniky při západu slunce, celodenní plavby s možností koupání na odlehlé pláži či pro děti velmi populární plavbu s piráty.

Milovníci historie jistě ocení mnoho místních muzeí a galerií, které je možno navštívit. Nachází se tu např. Národní námořnické muzeum (sbírky od poloviny 18. století), archeologické muzeum (muzeum je považováno za nejlepší archeologické muzeum v celém Bulharsku), etnografické muzeum (dobové kostýmy, šperky, nábytek) či retro muzeum. Na turistických místech je v sezóně otevřelo každý den, některá muzea mají pouze pondělky zavřeno.

Z Varny se dá snadno cestovat např. na Zlaté písky, do Nessebaru, Sozopolu, Balčiku, Burgasu nebo jiných přímořských letovisek. Vždy doporučuji využít místní hromadné dopravy, jelikož finančně vás to vyjde o dost levněji než speciální výlety od cestovních kanceláří. Bulharština je relativně dost podobná češtině, takže se domluvíte. Pro sehnání fajn ubytování mrkněte na booking.

Navštívili jste někdy Varnu? Jaké máte vzpomínky na toto město?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

2 komentáře u „Dovolená v Bulharsku? Vyrazte do Varny“

Leave a Reply

%d bloggers like this: