Krok za krokem jak na erasmus+ studijní pobyt

Program erasmus+ je velmi oblíbeným programem, přes který lze studovat v zahraničí na partnerských vysokých školách. I já jsem během svého studia na VŠ vyrazila na jeden semestr studovat do zahraničí díky tomuto programu. Pro své studium jsem si vybrala 2. největší město v Bulharsku – Plovdiv. Teď se asi divíte, pro zrovna Bulharsko, že? Ano, uznávám, není to zrovna moc populární destinace pro zahraniční studium. Ale já jsem za toto město i zemi moc ráda. Kdybych si měla volit znovu, udělala bych to samé. Balkán má své kouzlo :).

Miluji cestování, cizí jazyky, poznávání nových lidí a kultur, proto mi studium v zahraničí přes program erasmus+ přišel jako moc fajn nápad. Díky mé domácí univerzitě (Univerzita Pardubice) a mému oboru na FF jsem byla nucená na erasmus+ vyjet. Měli jsme to povinné ve studijních plánech. Souhlasím, je to asi ojedinělé, protože dost mých kamarádů z jiných VŠ se tomu divilo. Na druhou stranu je to super příležitost a s největší pravděpodobností bych se i tak na studijní pobyt přihlásila.

Vyjela jsem na erasmus+ do Bulharska, což je docela neobvyklá destinace. Ale zpětně jsem za tuto zemi velmi ráda!
Vyjela jsem na erasmus+ do Bulharska do města Plovdiv, což je docela neobvyklá destinace. Ale zpětně jsem za tuto zemi velmi ráda!

Jak se na erasmus+ přihlásit?

Přihlášky se vyřizují dopředu přes zahraniční oddělení/erasmus office vaší domácí univerzity v Čechách. Student 1. ročníku VŠ vyjet nemůže, student musí být v době výjezdu zapsán alespoň ve 2. ročníku. Koukněte se na web vaší univerzity a fakulty, kde by měl být zveřejněn nějaký deadline pro přihlášky na další semestr nebo celý akademický rok. V přihlášce si rovnou zvolíte 2-3 univerzity, kam byste chtěli jet dle vašeho oboru. Následně bude probíhat výběrové kolo/kola, ale to na každé univerzitě vypadá jinak. Já jsem musela poslat motivační dopis v angličtině, účastnit se písemného testu a pohovoru v angličtině. Na základě celkových výsledků byl vybrán určitý počet studentů, kteří na erasmus+ pojedou a k tomu nějací náhradníci v případě odřeknutí. Na některých VŠ o zahraniční pobyty není velký zájem a přijmou vás automaticky pouze na základě vašeho přihlášení. Ale jak píši výše, každá univerzita má stanovené vlastní podmínky, raději se tedy informujte s předstihem.

Poté co vám přijde mail, že jste byli na studijní pobyt vybráni a je třeba co nejdříve nominaci potvrdit mailem. Dalším krokem bude vyplnění předmětů, které byste chtěli splnit na hostitelské univerzitě do tzv. Learning Agreementu. Není to zase tak závazné, po příjezdu na hostitelskou univerzitu si předměty můžete měnit či si vybrat komplet jiné. Se vším by vám ale měli pomoci z domácí univerzity. Poté už stačí jen podepsat smlouvu k obdržení stipendia a sjednat si pojištění po celou dobu zahraničního pobytu. Ještě než vyjedete, tak byste měli splnit test jazykových schopností (Language Assessment), kde se monitoruje jazyk výuky. Tento stejný test poté budete vyplňovat i po výjezdu. Jedná se pouze o informativní test s vaší úrovní, je spíše pro vaši potřebu.

"<yoastmark

Mezitím už by se Vám už měli ozvat z erasmus office z hostitelské zahraniční univerzity, zda máte zájem o místní kolej a většina univerzit vám také přiřadí nějakého buddyho (místního studenta), který vám bude při ruce v případě nesnází. Měl by se s vámi potkat na letišti nebo na nádraží a nasměrovat vás na ubytování. 

A teď už je čas na rozhodování, zda budete bydlet na koleji nebo si budete hledat nějaký byt atd. Kolej je většinou nejjednodušší k zařízení – jen vyplníte přihlášku a poté až přijedete zaplatíte měsíční poplatek (+možná i kauci) a budete s největší pravděpodobností sdílet pokoj také s nějakým zahraničním studentem. Zjistěte si cenu kolejí a vybavenost už dopředu (pračka, lednice, kuchyňka), protože ceny kolejí pro zahraniční studenty se většinou pohybují nastejno jako ceny sdílených bytů. Já jsem jednoznačně volila sdílený studentský byt, jednak kvůli vybavenosti, dostupnosti do centra a univerzity a i ceně. Mám dobrou zkušenost s univerzitními facebookovými skupinami, kde za sebe zahraniční studenti shání náhradu do bytů nebo si shání spolubydlící. Samozřejmě ne každý majitel je ochotný pronajmout svůj byt cizincům, což chápu, ale neztrácejte naději a hledejte.

Po příjezdu na studijní pobyt

Je fajn, když na studijní pobyt vyjedete o pár dní dříve, než začne semestr. Je třeba, abyste si prošli město, zjistili, kde je univerzita, seznámili se s jinými zahraničními studenty atd. První týden semestru jsou většinou pořádány různé akce pro nové erasmáky, kde potkáte i studenty z jiných místních univerzit. Jen jen a jen na vás, zda se těchto akcí budete účastnit nebo ne. Ale mějte na paměti, že je to asi jediná možnost, jak se v neznámém městě s někým anglicky mluvícím seznámit.
Váš buddy by vás měl zavést do školy, ukázat vám, kde budete mít předměty, popř. ukázat i tělocvičnu, menzu, knihovnu atd. Váš první úkol na univerzitě by měla být návštěva erasmus office, kde musíte podepsat dokumenty, že jste přijeli. A v případě, že si budete žádat o studentský průkaz (průkazkové fotky mějte s sebou), kartu do knihovny, vybírat si znovu předměty, které chcete absolvovat, to všechno vyřešíte přes incoming erasmus office.

Stipendium a finanční podpora

Celé semestrální (popř. dvousemestrální) studium v zahraničí je podpořeno stipendiem od EU, které se vypočítává dle země a dle počtu dní strávených na erasmu+ (a k tomu se ještě musí splnit i jiné podmínky). Partnerské země jsou rozděleny do 3 kategorií a podle toho, do jaké kategorie spadá vaše hostitelská země, takové stipendium obdržíte. Stipendium vám přijde na bankovní účet po podepsání smlouvy a uzavření pojištění do zahraničí.

Je zcela na vás, jak stipendium využijete. Pamatujte, že se sice jedná o vyšší částku, ale v některých zemích vám to tak akorát pokryje náklady na kolej na celý semestr, ale např. stravu, cestování, nákupy a jiné nezbytnosti si budete muset hradit sami.
Jak už jsem zmiňovala výše, já jsem byla semestr v Bulharsku v městě Plovdiv, měla jsem stipendium 300 €/měsíc (dnes už je to snad 350€/měsíc) a zaplatila jsem si z toho vše od ubytování na sdíleném studentském bytě, internetu, stravy, cestování, suvenýrů a dle mých záznamů jsem tam nemusela investovat mé úspory. Vyšlo mi to akorát do poslední koruny. Samozřejmě ale uznávám, že pokud bych jela např. do Španělska či Francie, pouze se stipendiem bych tam rozhodně nevyžila a byla by třeba investice vlastních úspor. Pár mých kamarádů, kteří jeli do Anglie či zemí Skandinávie si během pobytu našli i nějakou brigádu, aby si vše poplatili sami a nemuseli psát rodičům o finanční podporu.
Vše ohledně financí záleží na vás. Nikdo ze školy vám nebude zpětně kontrolovat letenky, jízdenky nebo cenu nájemného. Dost záleží na vašich preferencích a zda chcete šetřit či nikoli.

Zážitků budete mít nespočet, pokud vyjdete ze své komfortní zóny a zkusíte nové věci. Možná vám to zpočátku nebude příjemné, ale zpětně za to budete velmi rádi.
Během studijního pobytu máte možnost poznat nespočet nových lidí. Také se vám nabízí příležitost cestovat a poznávat nová místa. Využijte toho! Věřte, že poté zpětně budete mít mnoho zážitků, na které jen tak nezapomenete.

Jaký si to na erasmu uděláš, takové to máš

Erasmus+ jako takový se řídí heslem: „Jaké si to uděláš, takové to máš“. Ve většině případů jsem zastáncem lowcost možností a tím jsem se řídila i na mém erasmu. Mělo to svá úskalí a často jsem musela vystoupit ze své komfortní zóny. Ale naučilo mě to mnoho a prakticky doteď z toho čerpám.

Jak jsem tedy v Plovdivu žila a fungovala lowcost?

 • Do Plovdivu jsem jela z Prahy autobusem. Ano, je to dohromady okolo 24 hodin, což mě zpočátku docela děsilo. Ale na druhou stranu jsem tím dost ušetřila finance, mohla jsem si vzít do kufru cokoli (a i více kufrů :D). Peníze, které jsem ušetřila, jsem poté investovala do cestování po Bulharsku a okolí (Bukurešť, Skopje, Ochridské jezero, Istanbul, Thessaloniki atd). Z Prahy jezdí přímo do Sofie či Plovdivu více autobusových společností, ceny se pohybují cca 1500-1800 Kč, ale dost často jsou větší slevy při koupi online jízdenky + jsem tam měla i nějakou studentskou slevu.
 • Bydlela jsem v zařízeném bytě ve spolubydlení s jinými studenty, takže jsem si žádný nábytek či jiné vybavení bytu nemusela dokupovat. Možná ne každý bude mít takové štěstí, ale facebookové skupiny pro zahraniční studenty jsou mocné a najdete tam jak nové kamarády, tak i informace o spolubydlení.
 • Po výuce jsem chodila pravidelně do studentské menzy, kde nabízeli chutné jídlo z velkého výběru za pár korun. A i díky menze a studentskému stravování jsem poznala dost nových zahraničních studentů, se kterými jsme se potom sházeli pravidelně i mimo kampus a jezdili spolu na výlety.
 • MHD jsem jezdila jen zřídka kdy, tudíž jsem si nekupovala měsíční lítačku. Naštěstí díky poloze mého bytu jsem to měla do centra i na univerzitu relativně blízko pěšky.
 • Jídlo jsem se snažila kupovat ve slevách, dost často jsem chodila na místní trhy s čerstvým domácím ovocem a zeleninou, kde bylo vše o něco levnější než v supermarketech. A ten výběr ovoce a zeleniny!
 • Šla jsem na uvítací akce od ESN (Erasmus Student Network), kde jsem se seznámila s jinými zahraničními studenty a poté jsme se scházeli i mimo společné akce.
 • K cestování jsem vždy volila tu nejlevnější možnost. Tzn. porovnávala jsem ceny různých dopravců, využívala studentské kartičky, množstevní slevy, zjišťovala recenze od kamarádů, kupovala jsem si jízdenky vždy online, využívala spolujízd a couchsurfingu atd. Ano, má to svá úskalí, ale pokud jste v partě fajn lidí, vždy to dopadne dobře.
Cestování byl jeden z důvodů, proč jsem na Erasmus+ chtěla vyjet. Vždy mě lákalo žít v cizí zemi na delší dobu, poznat místní zvyky, tradice a jazyk.
Cestování byl jeden z důvodů, proč jsem na erasmus+ chtěla vyjet. Vždy mě lákalo žít v cizí zemi na delší dobu, poznat místní zvyky, tradice a jazyk. Erasmus je také skvělou možností, jak se osamostatnit a najít si přítelé ze zahraničí.

Po příjezdu zpátky do Čech

Jakmile se bude váš zahraniční pobyt chýlit ke konci, zjistěte si data a detaily složení zkoušek, které musíte splnit. Až budete mít po zkouškách, nechte si podepsat dokumenty o tom, že jste předměty splnili i s počtem kreditů. Poslední den, než budete odjíždět, si nechte na univerzitě potvrdit tzv. Transcript of Records. Mělo by tam být datum, kdy jste přesně odjížděli (letenky ani jízdenky nikomu ukazovat nemusíte). A tyto všechny dokumenty poté doneste na vaši domácí univerzitu do Čech a nechte si uznat splněné předměty (to řešíte na studijním). Vše řešte raději hned po příjezdu do Čech nebo si alespoň zjistěte, kdy je na tyto formality deadline. No, a to je z formalit vše.

Pamatuji si, jako by to bylo včera, když jsem si skoro po šesti měsících jsem sbalila svůj velký kufr s batohem a nasedla do autobusu směr Praha. Neodjížděla jsem z naší party první, ale i tak mi loučení trhalo srdce. Pobyt erasmus+ pro mě byl neuvěřitelnou zkušeností, na kterou jen tak nezapomenu. Pokud bych mohla, vyrazím klidně ještě jednou, i když vím, že už to nebude stejné. Musím zpětně uznat, že to byl můj nejlepší semestr na VŠ. Poznala jsem tolik skvělých lidí z různých zemí a s některými jsem v kontaktu dodnes. Procestovala jsem nejen Bulharsko, ale i část Makedonie, Rumunska, Řecka a Turecka. Poprvé jsem zkusila stopovat, využila jsem i couchsurfing, stanovali jsme na ostrově, podívala jsem do Asie (ano, sice „jen“ asijská část Istanbulu, ale i to se počítá) a mám nespočet skvělých zážitků, které ani všechny nemohu popsat. Navíc při tomto studijním pobytu jsem se seznámila s mým nynějším manželem, ale o tom zase jindy :).

Toto je jeden z pohledů na Plovdiv - město, kde jsem strávila svůj semestrální pobyt. Tohle město mi přirostlo k srdci a doufám, že se sem zase brzy vrátím!
Toto je jeden z pohledů na Plovdiv – město, kde jsem strávila svůj zahraniční studijní pobyt. Tohle město mi přirostlo k srdci a doufám, že se sem zase brzy vrátím!

Na co si dát pozor

 • Pohlídejte si, abyste na univerzitě splnili dostatečný počet kreditů (min. tuším, že 30 kreditů). Pokud tomu tak nebude, nesplníte podmínky pro stipendium a je dost možné, že budete muset část stipendia vrátit. Vždy se raději s učiteli na hostitelské univerzitě domluvte na termínu zkoušky, podmínkách ke zkoušce, nechte si vše raději písemně potvrdit, domluvte se kolikrát je možná absence za semestr atd. Většina učitelů nedělá rozdíly mezi svými domácími studenty a erasmáky, ale vše záleží předmět od předmětu.
 • Nepořizujte si ESN kartu, protože to za to opravdu nestojí. Sice máte díky ní určité slevy po dobu erasmu, ale když se odečtou počáteční náklady, nevyplatí se vám to.
 • Účastněte se místních akcí od ESN, ale delší výlety si plánujte raději sami s kamarády. Sama organizace ESN na výlety většinou objednává soukromý autobus, který sám o sobě stojí více. A ještě navíc něco málo platíte i organizaci, aby mohla tyto a podobné akce vůbec realizovat. Dá se určitě cestovat i levněji, než jsou výlety od ESN nabízeny.
 • Vždy raději mějte nějaké kontakty (mail, telefon) na erasmus office či vaše vyučující a spolužáky. V případě nějaké změny v rozvrhu je fajn se mít na koho obrátit. Pokud se vyskytnout nějaké větší potíže, měla by tu pro vás být i univerzita z Čech.
 • Předražené taxíky pro turisty!
 • Podejte si žádost na uznání kreditů na domácí univerzitě co nejdříve po příjezdu, jinak už může být také pozdě a o kredity lehce přijdete.
 • Po příjezdu zpátky do Čech počítejte s post-erasmáckým syndromem. Je to syndrom, který se projevuje prakticky u všech studentů, kteří se vrátí do domovské krajiny po delší době studia v zahraničí. Jedná se o to, že pokud jste pobyli delší dobu v zahraničí, užívali jste si volnější semestr bez dennodenních povinností (brigády, pravidelné sportovní treninky), více cestování, poznávání nových studentů a najednou ze dne na den je to vše pryč a vy se musíte vrátit zpátky do reality a do každodenního stereotypu. Každý člověk se s tím vyrovnává jinak, ale vzpomínky vám nikdo nevezme.
Pokud o programu Erasmus+ přemýšlíte, neváhejte! Je to jedinečná příležitost, která se po ukončení studia už nemusí opakovat.
Pokud o programu erasmus+ (či jiném programu) přemýšlíte, neváhejte! Je to jedinečná příležitost, která se po ukončení studia už nemusí opakovat. Navíc i zmínka zahraničního pobytu v CV má své plus.

Pokud váháte nad přihláškou na studijní pobyt, běžte do toho! Je to zkušenost k nezaplacení! Zase tolik formalit není třeba zařídit, pracovníci na domácí i hostitelské univerzitě se snaží pomoci. A v případě jakýchkoli urgentních problémů můžete odjet zpět do Čech kdykoli. Díky pobytu jsem získala větší sebedůvěru, trpělivost hlavně s bulharským školským systémem a byrokracií, vypilovala jsem angličtinu, naučila se více z bulharštiny, poznala jsem úžasné lidi z celého světa a hlavně jsem poznala mého budoucího manžela, se kterým teď společně bydlíme kousek za Prahou.

Držím palce všem, kteří se pro erasmus+ rozhodnou. Užívejte, jak se patří a v případě nějakých otázek se mi klidně ozvěte.

PS: Pokud nejste studenti, ale rádi byste se účastnili programu erasmus+, mrkněte na můj další článek, kde popisuji možnosti i pro nestudenty od 18-99 let 🙂

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

11 komentářů u „Krok za krokem jak na erasmus+ studijní pobyt“

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: