Istanbul, město mezi Evropou a Asií

Poprvé jsem se do města Istanbul vydala v roce 2016 v rámci erasmus pobytu a od té doby je to má oblíbená destinace, kam se ráda vracím. Istanbul je kosmopolitní velkoměsto, které vás vtáhne a očaruje směsicí mnoha kultur. Už jen ten fakt, že leží na dvou kontinentech je magický a neobvyklý. A jen málokteré město se může pyšnit tak bohatou historií.

Město Istanbul leží částí v Evropě a částí a Asii. Oba kontinenty spojuje úžina Bospor. V asijské části sice bydlí více místních obyvatel, ale většina turistických míst je v evropské části města. Mnoho turistů tedy navštíví jen evropskou část Istanbulu. Snad jediné místo, které bych při návštěvě asijské části doporučila, a to je Üskudar, kde se nachází jedna z rozlehlých mešit. Istanbul je ale velkoměsto, kde je stále co dělat a objevovat.

Jaká je ideální doba pro návštěvu Istanbulu?

Pro mnoho lidí je Istanbul jen přestupní stanicí při cestě dál po Turecku nebo do zemí Blízkého východu. Upřímně ono i zastávka na několik hodin je fajn, ale pro poznání turecké kultury, jídla a památek jsou třeba alespoň 4 dny, spíše doporučuji i více dní. Samotné centrum města s památkami není nijak rozlehlé, vše se dá obejít pěšky. Ale jestliže chcete vidět nějaká neobvyklá místa, je třeba se prokousat místní hromadnou dopravou, na což si vyhraďte dostatek času. Více o místní dopravě jsem psala v článku o praktických informacích při cestě do Turecka. 

Co v Istanbulu navštívit?

Na tuto otázku chce znát odpověď mnoho turistů, kteří sem vyráží. Ale dost záleží na mnoha faktorech – např. na kolik dní do Istanbulu jedete, zda máte rádi spíše historické památky, či muzea a galerie, zda sem jedete za nákupy, jídlem či zážitky. Tak či tak, určitě byste měli navštívit turistické památky v centru, jako je např. chrám Hagia Sofia, sultánský palác Topkapi, modrá mešita Sultána Ahmeda, věž Galata, park Gulhane, Grand bazar nebo Istiklal Caddesi a náměstí Taksim. Nachází se tu také mnoho muzeí a galerií, které připomínají dobu Byzantské a Osmanské říše. Pokud budete mít volné odpoledne, doporučuji jet lodí na Princovy ostrovy, odkud je nádherný výhled na část Istanbulu.

Vyzkoušejte turecké speciality

Při návštěvě Istanbulu by byla ostuda nevyzkoušet typické turecké jídlo a dezerty. V centru města najdete restauraci jednu vedle druhé. Doporučuji návštěvu tzv. lokanty, což je místo, kde máte jídla předpřipravená, vy jen ukážete, co chcete. Dobrou lokantu poznáte tak, že je tam mnoho místních. Finančně je jídlo v lokantě levnější než v restauraci. Na ulicích v Istanbulu také narazíte na mnoho stánků se street food (např. s döner kebab, preclíkem simit), což také velmi doporučuji! A určitě si nezapomeňte dát typickou tureckou snídani.
Po jídle si zajděte na nějaký z tureckých dezertů, jako je třeba helva, lokum, baklava, rýžový pudink sűtlaç nebo kabak tatlisi (dýně na sladko). Dezert můžete spojit s ochutnávkou tureckého čaje. Určitě kupte nějaký dezert či sladkost jako suvenýry domů.

Istanbul je místo, kam jsem se těšila a má první návštěva předčila má očekávání. Od té doby se tam moc ráda vracím a věřte, že pokaždé tu navštívíme a vidíme něco nového.


Navštívili jste již Istanbul?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

2 komentáře u „Istanbul, město mezi Evropou a Asií“

Leave a Reply

%d bloggers like this: