18 tipů, jak ušetřit díky lowcost cestování

V mládí má člověk relativně dost volného času, ale mnohdy to zase s těmi financemi není tak slavné. Cestování lowcost, neboli cestování nízkonákladově, by mohlo být fajn řešením! Avšak dopředu píši, že nemusí být pro každého.

Cestování lowcost je v posledních letech velmi oblíbené a to hlavně u mladých, studentů či dobrodruhů, kteří se rychle přizpůsobí dané situaci.
Tento typ cestování, ale nemusí být synonymum pro dovolenou ve stanu a o chlebu. Právě naopak. Ty nejlepší věci jsou většinou zdarma a ještě si užijete mnoho srandy a dobrodružství! Podívejte se na 18 tipů, jak procestovat svět za málo peněz:

Cestování a přesuny

Letenky nakupujte v soukromém/anonymním režimu
Pokud máte zálusk na letenky do určité destinace a nabídky sledujete každý den, automaticky vám ukazují vyšší cenu. Vyhledávače a rezervační systémy si totiž pamatují předchozí vyhledávání. Dokonce i reklama na Facebooku nebo Instagramu bude přizpůsobená a vy uvidíte nabídky levných letenek do hledané destinace všude. Tím vás chtějí donutit si letenky koupit co nejdříve.
Radím si před vyhledávání smazat cookies (Ctrl+Delete+Shift) a používat anonymní prohlížeč.
Pokud se rozhodnete koupit levné letenky, pravděpodobně to bude od jedné z lowcost aerolinek. Neočekávejte tedy žádný extra servis při odbavování nebo přímo na palubě.

Sledujte slevové nabídky letenek a jízdenek
Mrkněte na cestovatelské portály jako je Cestujlevne.com, Levneletenky.com či Honzovy letenky a odebírejte je. Najděte si různé cestovatelské stránky a skupiny na Facebooku a sledujte jejich nabídky. Pokud hledáte nějakou určitou destinace na určité datum, nechte si zasílat upozornění, kdy bude cena letenek nízká. Velmi často jsou slevy na lety a autobusy po Evropě během Valentýna (1+1 jízdenka zdarma), Black Friday a před Vánocemi.
Při koupi levné letenky si ale nezapomeňte pročíst, zda máte v ceně i zavazadlo, či je třeba si ho ještě navíc dokoupit. Také se nezalekněte, až uvidíte přestupy a dlouhé mezipřistání. Nízká cena může být na úkor pohodlí. Proto upozorňuji, že lowcost cestování není pro každého.

Cestujte do levných destinací
Mnoho lowcost cestovatelů míří např. na Balkán, Ukrajinu, Thajsko, Turecko či Bali. Tyto destinace jsou velmi nízkonákladové a je tam určitě co vidět a dělat. Za průměrný český plat si tam budete žít jako králové. Nejdražší je na těchto destinacích snad právě letenka a pojištění.

Cestujte bez cíle
Pokud máte v plánu vyjet v létě na dovolenou, ale ještě nemáte konkrétní destinaci ani datum, je to asi to nejlepší. Díky flexibilitě máte větší šanci najít levné letenky a následně i ubytování.
Stačí si např. do vyhledávače letenek Scyscanner zadat odletové místo a nevyplňovat destinaci (vyplnit kamkoliv/anywhere). Nastavte si vyhledávač od nejnižší ceny a věřte, že najdete moc fajn nabídky.

Cestujte přes noc
Pokud máte v plánu se přesunout z jedné destinace do druhé a cesta trvá více jak 6 hodin, volte přesuny přes noc. Pozdě večer vyrazíte a ráno jste v cílové destinaci. Noční vlaky jsou většinou vybavené spacími vozy a i v autobuse se vyspat dá. Ušetříte tak za jednu noc v hotelu, vyspíte se a ráno po šálku kávy se můžete vydat na procházku městem.

Nejezděte taxíky
Využívejte místní MHD a taxi služby max. přes aplikaci jako je třeba Uber. Budete jasně vědět dopředu, kolik za jízdu zaplatíte a nikdo vás zbytečně neokrade.

Ubytování

Hostel je fajn řešením
Ubytování v hotelu s all inclusive je sice fajn, ale nezažijete tu pravou místní kulturu. A ani nemáte moc šanci se seznámit s jinými cestovateli.
Hostely jsou super řešením v tom, že se jedná o levnější variantu, zároveň máte většinou přístup do kuchyně, takže nemusíte utratit tolik peněz za jídlo a můžete si vařit. Potkáte mnoho podobných cestovatelů a můžete sdílet nějaké tipy a rady, co navštívit.

Couchsurfing
Přes oficiální webovou stránku si najdete hostitele a pokud vás přijme, můžete u něj přespat.
Couchsurfing je fajn, pokud cestujete max. ve 2 lidech a většinu času trávíte venku. Očekává se ale, že s hostitelem strávíte nějaký čas spolu, pozvete ho třeba na večeři nebo mu na oplátku uvaříte nějaké české jídlo.

AirbBnb
V minulosti byla tato služba velmi finančně dostupná, dnes je již srovnatelná jako hotely. Ale pokud cestujete celá rodina i s dětmi, myslím, že je to ideálním řešením.
Díky portálu AirBnb si vyberete buď jen pokoj nebo celý byt a pronajmete si ho po dobu dovolené. Máte tudíž i přístup do kuchyně, na zahradu, možnost si vyprat atd.

Stanování
Přes léto je ideální lowcost možnost ubytování. Než ale vyjedete na nějaký takový výlet, je třeba si vyzjistit, zda v dané oblasti je stanování povoleno. Pokud ne, hrozí vám vysoké pokuty ..

Program výletu/dovolené

Naplánujte si váš rozpočet
Dopředu si vyhledejte informace o dané destinaci a sepište si, kolik utratíte za ubytování, pojištění, cestu, MHD, jídlo, vstupy, nákupy a zábavu. Dejte si rezervu 10 % a snažte se tento limit nepřekročit.
Také je občas užitečné si třeba lístky na MHD či do muzeí koupit online, jelikož tím můžete něco málo také ušetřit. Využívejte různé studentské či množstevní slevy.

Využívejte bankomaty (ATM)
Není třeba si ještě v ČR měnit hotovost. Většinou dost tratíte na kurzu a zbytečných poplatcích. Peníze si raději převeďte na kartu a v cílové destinaci si vyberte místní měnu přímo z karty.
Pro jistotu si s sebou můžete vzít pár drobných eur nebo dolarů třeba na toaletu či v případu nouze hladu atd.

Naučte se smlouvat
V mnoha zemích mají obchodníci nahozené vysoké ceny a očekávají, že budete smlouvat. Třeba na Balkáně na tržnicích je to takto běžné, automaticky se s tím počítá.
Neustupujte od vámi navrhované částky, pokud na ni prodejce nepřistoupí, hledejte dále. Takto se můžete dostat i třeba na ⅔ z původní ceny.
Pokud o smlouvání nevíte, zbytečně přijdete o peníze.

Choďte po svých
Pokud chcete poznat danou destinaci, využívejte MHD či ještě lépe choďte pěšky. Ušetříte náklady na dopravu, poznáte město mnohem osobněji a více, než z taxíků.
A je dost možné, že narazíte i na mnoho skrytých zákoutí, o kterých se ani moc nemluví a přitom si je zamilujete!

Občerstvení

Cenu jídla si zjišťujte dopředu
Než pojedete do dané země, pročtěte si, kolik stojí třeba chléb, pivo nebo oběd v restauraci. Nezapomeňte se mrknout i na průměrný výdělek místního, jelikož od toho se ceny odvíjí. Poté si můžete spočítat, kolik vy sami na dovolené můžete utratit peněz a zařídit se podle toho.

Vyhýbejte se restauracím v hlavní turistické části
Pokud máte chuť na dobrý oběd nebo jen kafe v kavárně, rozhodně to nezkoušejte v centru u turistických památek. Za jídlo tam zaplatíte i třeba o 20-50 % více než někde v odlehlé uličce a kvalita bude také někde jinde.

Zkuste místní kuchyni
Pokud navštěvujete cizí zemi a jinou kulturu, vyzkoušejte i místní kuchyni. Vyhýbejte se opět hlavním turistickým místům, jelikož restaurace v okolí jsou předražené a porce často dost ošizené. Zkuste i místní streetfood, který je třeba v Asii velmi žádaný.

Snídaně ve vaší režii
Pokud na ubytování nemáte možnost snídaně, nezoufejte. Večer si zajděte do obchodu a nakupte si nějaké pečivo, kafe a cokoliv co běžně snídáte. Vše vás vyjde o mnohem levněji.

Pročítejte si místní menu
Mnohokrát jsem narazila na to, že pokud mají v restauraci menu v místním jazyce a anglické menu, dost často byly ceny za jednotlivá jídla rozdílné. Dopředu si nastudujte, co si chcete objednat a ukažte na to v menu.

Cestování je dnes velmi dostupné a i za pár stovek se dostanete po Evropě. Jen je třeba si vše promyslet a naplánovat. Pokud jsi student a máš volno jen přes prázdniny, zkus popřemýšlet o programu Erasmus+, který v rámci možností také dovolí nějaké to cestování.
Jak jsem psala už na začátku, lowcost cestování není pro všechny. Ale na druhou stranu, pokud tě chytne, můžeš levně procestovat celý svět!

Jsi fanoušek lowcost cestování nebo spíše all inclusive?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

5 komentářů u „18 tipů, jak ušetřit díky lowcost cestování“

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: