Místa, která navštívit v Českém Krumlově

Český Krumlov leží v Jihočeském kraji zhruba 22 km od Českých Budějovic. Žije zde okolo 13 000 obyvatel. Turisté sem jezdí přes celý rok, takže historické centrum je občas docela přeplněné. Díky tomu, že toto město bylo ve středověku sídelním místem několika českých rodů (Schwarzenbergové, Rožmberkové, pánů z Krumlova), dodnes tam máme historické centrum, které nám tuto skutečnost připomíná. Říká se, že Český Krumlov je taková malá Praha, jen jsou památky na jednom místě a nemusí se nikam přejíždět. 

Toto malebné městečko, zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, bylo na mém travel bucket listu již delší dobu a konečně jsem se tam také vydala. Jen mě docela udivilo, že zhruba 90 % návštěvníků bylo asijského původu, dále potom ruští turisté a konečně i malá hrstka Čechů. Cítila jsem se tam prakticky jako v cizině, protože jsem češtinu slyšela jen sporadicky :). Na druhou stranu, ani se těm zahraničním turistů nedivím, Český Krumlov je opravdu nádherný!

V Českém Krumlově se také točilo i pár filmů (občas ještě točí), konají se tam celoročně různé kulturní akce (např. Slavnosti pětilisté růže, MHF Český Krumlov, Rallye Český Krumlov atd.), takže návštěva se dá spojit i s kulturou.

Doprava do Českého Krumlova

Z Prahy se do Českého Krumlova dostanete buď přes Písek nebo Tábor a České Budějovice za cca 3 hodinky. Jezdí sem několikrát denně přímé autobusy od Flixbusu, Leo Expressu nebo Arriva Střední Čechy, popř. vlak od ČD. Pokud pojedete z Brna, přímé autobusy či vlaky odtud nejezdí, je třeba přestup v Českých Budějovicích. Z autobusového nádraží se dostanete pěšky do centra za cca 10-15 minutek, z vlakového nádraží je to o trošku dál, ale déle než 20 minutek to nebude.

Vzhledem k tomu, že centrum města není nijak rozlehlé, místní MHD asi ani nebude třeba.
Historické centrum je plné různých hotelů, hostelů a penzionů na přespání. My jsme si našli ubytování přes Airbnb. Ale upřímně si myslím, že pokud jedete do Českého Krumlova pouze za historickými památkami, jeden den je na to ideální. Pokud ale plánujete návštěvu i místních muzeí nebo galerií, vyčleňte si raději 2-3 dny s přespáním. Pokud by vám vyzbyl čas, nedaleké České Budějovice také stojí za návštěvu.

Český Krumlov leží v Jižních Čechách, proto návštěvu můžete spojit třeba i s návštěvou Českých Budějovic, Tábora nebo rakouského Linze.
Český Krumlov leží v Jižních Čechách, proto návštěvu můžete spojit třeba i s návštěvou Českých Budějovic, Tábora nebo rakouského Linze.

Co v Českém Krumlově navštívit?

Zámek

Pokud jste viděli jakoukoli fotku či obrázek v Českého Krumlova, zcela jistě tam byl vyobrazen místní zámek, který je dominantou historického centra. Jedná se o druhý nejrozsáhlejší zámecký areál hned po Pražském hradě. Zámek byl vystavěn ve středověku v gotickém stylu, později byly části přestaveny v renesanci a baroku. Tím, že historické centrum leží tak trošku v dolíku, zámek je prakticky vidět ze všech možných stran.

Dnes zámecký komplex zahrnuje několik větších celků – Dolní hrad, Horní hrad, barokní divadlo, rozsáhlá zámecká zahrada, plášťový most a 5 nádvoří. Všechny tyto části stojí za návštěvu, jen si buďte vědomi, že se jedná o hlavní turistické místa a někdy je tam koncentrace turistů opravdu velká. My jsme si proto raději ráno přivstali a vše si prohlédli bez turistů.

Ze zkušenosti bych doporučila nejdříve výšlap nahoru na věž zámku, projít si všech 5 nádvoří až po vyhlídku na historické centrum a poté pokračovat do zámeckých zahrad k divadlu, které má otáčivé hlediště. V zahradách můžete relaxovat v okolí záhonů s květinami nebo posedět na kafíčku v kavárně. Při odchodu z areálu zámku se nezapomeňte podívat na medvědy Kateřinu a Marii Terezii. Tradice chovu medvědů je v Českém Krumlově již 400 let.

Tradice chovu medvědů je v Českém Krumlově již 400 let. Nezapomeňte se proto v blízkosti zámku podívat na medvědy Kateřinu a Marii Terezii.
Tradice chovu medvědů je v Českém Krumlově již 400 let. Nezapomeňte se proto v blízkosti zámku podívat na medvědy Kateřinu a Marii Terezii.

 

Plášťový most

Při cestě zpátky z areálu zámku přes historické centrum sejděte dolů k řece a zastavte se u plášťového mostu. Most spojuje Horní hrad s barokní zámeckou zahradou a divadlem a zespodu od řeky je na něj krásný výhled. Most stojí na kamenných pilířích s oblouky, nahoře je několik barokních soch. Bohužel toto místo si vybírá mnoho sebevrahů za své poslední. Dole u Vltavy se nachází pár restaurací a kaváren, které mají úžasný výhled na celý most i se zámkem.

Vnitřní historické centrum

Historické centrum je zcela obklopeno meandrem řeky Vltavy, a tak z místních vyhlídek na město pohled stojí za to. Systém pravidelných uliček s místními kavárnami, restauracemi či obchůdky dodávají městu skvělou atmosféru. Jen se tam lehce ztratíte. Ale alespoň vás to zavede do nějaké kouzelné kavárničky. Většina (prakticky všechny) podniky jsou připraveny na zahraniční turisty, takže menu v angličtině či němčině by vás nemělo překvapit.

Čtvercové náměstí Svornosti s morovým sloupem se sochou Neposkvrněné Panny Marie patří také mezi dominanty. Nachází se tu renesanční radnice z 16. století, kašna s morovým sloupem a typickými gotickými a renesančními domky s podloubím. Na náměstí se také nachází infocentrum, kde je možné se zeptat na dotazy ohledně města. Z mé zkušenosti také doporučuji návštěvu tzv. mlíčňáku, tedy mléčného baru, kde mají jak obědové menu, tak i různé sladké či slané dezerty za velmi lidové ceny.

V historickém centru ještě neopomeňte navštívit kostel sv. Víta, Latrán, místní kláštery, synagogu, městský park, bývalou jezuitskou kolej, kostel sv. Jošta, Vlašský dvůr, zámecký pivovar či ateliér Egona Schieleho. Pokud jste v Českém Krumlově na více dní, popřemýšlejte i nad návštěvou muzea obchodu, loutek, voskových figurín, 3D muzea, zrcadlového labyrintu či muzea vltavínů. V muzeích je vstupné většinou zpoplatněno, ale někde lze koupit vstupenky přes internet a jsou o něco málo levnější.

Historickému centru Českého Krumlova se někdy přezdívá jako "Malá Praha". Není se čemu divit, malebné historické uličky se Praze dost blíží.
Historickému centru Českého Krumlova se někdy přezdívá jako „Malá Praha„. Není se čemu divit, malebné historické uličky se Praze dost blíží.

Okolo centra města se také nachází několik vyhlídek, odkud uvidíte celé nebo část centra města. Já jsem dle mapy prošla všechny z nich a nejvíce se mi líbila ta, která je nedaleko autobusového nádraží nebo nedaleko zámecké zahrady a plášťového mostu. Poptejte se na přesné lokace vyhlídek v infocentru, mají tam menší mapku a tam jsou zakreslené. Výhledy odtud stojí za to zvláště večer, když je celé město osvětleno nebo brzy ráno.

Upřímně do Českého Krumlova jsem se chtěla podívat už dávno, ale trošku jsem se obávala toho, že tam nebude moc co dělat. Historické centrum je sice menší, ale když procházíte všemi těmi maličkými uličkami, má to své kouzlo. A tím, že je tu mnoho restaurací, kaváren, muzeí a galerií je tu stále co dělat a objevovat. Takže z mého pohledu je Český Krumlov na seznamu UNESCO, stejně jako např. Kutná Hora, oprávněně. Ráda bych se sem podívala ještě přes zimu, kdy bude vše pokryto sněhem, protože to bude vypadat zase úplně jinak

Navštívili jste Český Krumlov? Co se vám tu líbilo nejvíce?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

m

3 komentáře u „Místa, která navštívit v Českém Krumlově“

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: