Karlovy Vary – perla Západních Čech

Západočeské Karlovy Vary jsou turistickým cílem hlavně návštěvníků z východu a poté pro fandy festivalu KVIFF. Samotné centrum není zase až tak velké, dá se v klidu projít za odpoledne. Já jsem Karlovy Vary navštívila loni, ale díky tomu, že jsem si toto město opravdu oblíbila, vrátila jsem se sem znovu.

Pokud půjdete od autobusového nádraží, jako první narazíte na náměstí Republiky. Tam se nachází muzeum Jana Bechera. Becherovka je symbol Karlových Varů, a tak na tento likér narazíte prakticky v každém obchodě se suvenýry nebo v potravinách.
Následně se vydejte směrem do centra ulicí T. G. Masaryka. Už v této ulici je mnoho obchodů se suvenýry a všude to tu voní lázeňskými oplatkami. Tato ulice vás dovede do samotného srdce města a na lázeňské kolonády.

Je zajímavé, že všechny nápisy na obchodech jsou jak v češtině, tak i ruštině. V angličtině či němčině málokdy. Obchodníci a prodejci už vědí, že více jak 80 % z celkového počtu turistů jsou Rusové a tak shání rusky mluvící personál a vše je tu přizpůsobeno pro klientelu z východu.

Karlovy Vary jsou známé hlavně Becherovkou a lázeňskými oplatkami. Obojí tu seženete prakticky na každém kroku.
Karlovy Vary jsou známé hlavně Becherovkou a lázeňskými oplatkami. Obojí tu seženete prakticky v každém obchodě.

Karlovy Vary z výšky

Určitě doporučuji procházku okolo řeky Teplá až ke kolonádám a k rozhledně Dianě. Na rozhlednu se dá buď vyšlapat pěšky, ale my jsme volili cestu nahoru lanovkou a druhou po svých. Lanovka jezdí každých 15 minut a cenu jízdenky naleznete na výše uvedeném odkaze (přijímají pouze hotovost). Nahoře jsme navštívili rozhlednu Diana, která je zdarma a výhled je na celé Karlovy Vary a blízké okolí. Můžete nahoru buď vyšlapat pěšky nebo je tu i výtah. Hned vedle rozhledny je restaurace Diana. Pamatuji si ale z minula, že jídlo nebylo úplně nejlepší a ceny dost přemrštěné. Nicméně třeba dnes už je to tam lepší. Pro děti je tu možnost navštívit Motýlí dům, Mini ZOO nebo dětské hřiště.
Zpátky dolů jsme šli po modré turistické značce. Cesta není nijak náročná, trvala nám asi 20 minut. Je tu i žlutá cesta, ale ta je delší a dole nevyjdete přímo pod lanovkou.

Procházka po městě

Šli jsme se podívat i k Grandhotelu Pupp, ve kterém se točil ne jeden známý film (např. Poslední prázdniny, Edith Piaf nebo Casino Royale).
Právě v tomto hotelu bydlí většina slavných osobností během filmového festivalu. Stavili jsme se na obědě poblíž a poté jsme se vydali okolo kolonád zase zpět. Ochutnali jsme i některé lázeňské prameny, ale chuťově samozřejmě nejsou nejlepší. Pokud plánujete projít všechny prameny a ochutnat je, bude to možná na celé dopoledne, jelikož jich tu je okolo opravdu mnoho. Poblíž pramenů si můžete koupit i speciální nádoby (hrníčky) na vodu z pramenů, ale dost lidí využívali i klasické láhve. Zaujala mě prohlídka podzemí vřídelní kolonády, ale díky nedostatku času si ji necháme zase na příště.
Pokud jste Karlovy Vary ještě nenavštívili, rozhodně o tom popřemýšlejte. Malebné turistické městečko, které je na jednodenní výlet ideální!

Jak se dostat do Karlových Varů

My jsme do Karlových Varů vyrazili z Prahy pouze na jeden den. Obě cesty jsme jeli autobusem od Flixbusu. Na Flixbus jsem četla hodně negativních recenzí, ale já s touto společností zatím žádný problém neměla (pokud nepočítám zpoždění 10 minut při příjezdu). Když tak sem jezdí i třeba Regio Jet, Leo Express nebo vlak od Českých drah. Cesta Praha-Karlovy Vary nám trvala okolo 2 hodin.
Po příjezdu do Karlových Varů autobusem můžete využít zastávku tržnice, která je v centru nebo terminál, která je cca 15 minut od centra.
Sehnat ubytování v Karlových Varech je v době festivalu KVIFF nadlidský úkol, ale přes rok jsou hotely, penziony nebo AirBnb dostupné.

Už jste Karlovy Vary navštívili? Co se vám tu líbilo nejvíce?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

Leave a Reply

%d bloggers like this: