Minimalismus – 3 tipy jak začít

Minimalismus se řídí heslem méně je více. Minimalisté jsou šťastní, když kolem sebe nemají tolik věcí, vědí, kde co najít, ale zároveň mají vše potřebné pro svůj život a koníčky. Podívejte se okolo sebe a popřemýšlejte, zda opravdu využíváte na 100 % všechny kousky oblečení ze šatníku, zda používáte všechny kuchyňské vychytávky, které máte v šuplících či opravdu sníte všechny potraviny, které jste si minulý týden koupili. Že tomu tak není, ale rádi byste začali? Tady jsou 3 tipy, jak začít s minimalismem:

1. Nenechte se zlákat slevami

Mnoho Čechů rádo slyší na slevy a výhodné koupě. Vím, je lákavé, když na vás v letáku či na internetu vyskočí, že váš oblíbený produkt je ve slevě. Ale je to opravdová sleva? U jídla se podívejte na datum spotřeby, je možné, že je daný produkt již prošlý nebo se den jeho minimální trvanlivosti blíží. Zkontrolujte také obal potravin, zda není někde poškozený či jinak poničený. U oblečení koukejte na kvalitu, zda někde nekouká nějaká nitka, poměřte velikost, materiál a zda vám kousek opravdu bude. Podpořte spíše lokální výrobce a značky, než dovoz ze zemí 3. světa, kde se pracuje za nelidských podmínek.

Nenechte se zlákat jen nízkou cenu, u nákupu vždy přemýšlejte, zda danou věc budete opravdu využívat a bude vám prospěšná. Je přece zbytečné si kupovat něco jen z toho důvodu, že je cena nižší.

  • Slevy na nás číhají prakticky na každém rohu. Nekupujte si zbytečné věci do domácnosti – při koupi popřemýšlejte, zda je daná věc ta, kterou byste si koupili i beze slevy (tj. zda vám vyhovuje materiál, barva, velikost, využití). Nekupujte si danou věc jen proto, že je ve slevě, to není pádný důvod.
Slevy na nás číhají prakticky na každém rohu. Nekupujte si zbytečné věci do domácnosti – při koupi popřemýšlejte, zda je daná věc ta, kterou byste si koupili i beze slevy (tj. zda vám vyhovuje materiál, barva, velikost, využití). Nekupujte si danou věc jen proto, že je ve slevě, to není pádný důvod.

 

2. Přestaňte kupovat zbytečnosti

Nekupujte si věci, které jsou jen na jedno použití – po použití je třeba si koupit další a další. Investujte spíše do kvality, než do kvantity, čtěte recenze, porovnávejte a nedělejte ukvapené závěry.

Je zcela zbytečné si kupovat nějaké extravagantní kousky do svého šatníku, které si na sebe vezmete 1x a poté vám budou ležet ve skříni. Vsaďte na univerzálnost střihu, barvy i materiálu. Tímto stejným principem se řiďte při výběru kosmetiky, péči o tělo, doplňků a bot.

3. Třídění šatníku a celé domácnosti je základ

Jednou za čas si v poklidu sedněte a vytřiďte si domácnost od věcí, které nevyužíváte a na které jen sedá prach. Začnete se šatníkem – vezměte si jednotlivé kousky do ruky a upřímně si přiznejte, zda daný kousek nosíte, zda se vám líbí, zda vám sedí a zda si ho v šatníku chcete ponechat. Takto můžete vytřídit až 80 % šatníku od nevyužívaných kousků.
Dále v třídění věcí pokračujte i v kuchyni. Mnoho domácností má nespočet vychytávek do kuchyně jako jsou např. smoothie makery, soda streamy a jiné, ale ve skutečnosti je využili sotva 2x, jinak leží na kuchyňské lince.
Minimalismus není jen o tom, vytřídit svoji domácnost od nepotřebných věcí, ale také zamyšlení nad tím, kde byly které kousky vyráběny, zda se koupě vyplatila a zda je možné najít nějakou i třeba lepší alternativu do budoucna.

Vypadá vás šatník podobně přeplněně a využíváte ho sotva na 30 %? V klidu si sedněte a začnete oblečení i jiné věci v domácnosti a garáži třídit. Je dost pravděpodobné, že narazíte na věci, které jsou postarší, rozbité, neplní svůj účel, nelíbí se vám či vám již nepadnou. Není důvod je tedy mít doma, pošlete je dál potřebným či prodejte na internetu.

Co tedy dělat s vyřazeným oblečeným a věcmi do domácnosti?

– podarovat kamarády, rodinu či kolegy v práci
– nabídněte v lokálních skupinách na sociálních sítí a na internetu (Market place, vinted.czaukro.czsbazar.cz, swapové skupiny na Facebooku)
– starší knížky věnovat knihovnám, do center pro děti a mládež či do knihobudek
– věnujte charitě a potřebným – v každém větším městě jsou sběrné kontejnery na oblečení, ale můžete kontaktovat i místní azylové domy, nemocnice, domy pro seniory či psí útulky
– podarujte místní školy, školky, centra pro děti či domy dětí a mládeže
– recyklujte
– až jako poslední možností by mělo být vyhození do popelnice

Třídění věcí v domácnosti by mělo probíhat každých cca 3-5 měsíců či dle potřeby.

Vlastnit méně znamená být svobodný, soustředit se na své zájmy, zážitky i lidi, které máte rádi – to je minimalismus. Jestliže vlastníte méně, nejste otrokem svých věcí, ale naopak si svého majetku vážíte a pečujete o něj tak, aby vydržel co nejdéle. Nicméně každý si minimalismus může vysvětlit po svém.
Mnoho dalších tipů jsem sepsala v článku „Moje cesta k minimalismu„.

 

Zdroje obrázků:
úvodní fotka – https://cdn.pixabay.com/photo/2015/12/11/08/57/architecture-1087819_1280.jpg
nakupující rodina – https://cdn.pixabay.com/photo/2017/11/06/13/50/family-2923690_1280.jpg
oblečení – https://cdn.pixabay.com/photo/2015/10/12/15/18/clothing-store-984396_1280.jpg

Jste spíše konzument či minimalista? Proč a co vás k tomu vede?

Leave a Reply

%d bloggers like this: