Moje cesta k minimalismu

Není to tak dávno, co jsem si s radostí kupovala maličkosti z Aliexpressu, KIKu nebo Tigeru. Časem mě to ale přešlo a zhodnotila jsem své priority. Mnoho z nás dá přednost značkovému kousku oblečení, než lokálnímu výrobci. Pomalu se z lidstva stává materialistické. Občas si říkám, kde nastal ten zlom, kdy přestalo záležet na tom podstatném, a začali jsme se soustředit jen na materiální věci. To já ale nechci! Proto jsem se začala zajímat o jednoduchost a tím začala moje cesta k minimalismu a zero waste. Jak to tedy začalo?

Čím mě oslovil minimalismus?

Moje cesta za jednoduchostí byla zpočátku docela lítostivá a pro člověka milujícího svět serepetiček za pár korun i dosti náročná. Nebudu vám vykládat, kolik věcí jsem dala pryč a jestli jsem teď správný minimalista, to až zase příště. Ale povím vám, že k minimalismu je třeba se dostat:

  • pozvolna, 
  • s rozmyslem, 
  • podle chuti

Základem je žít jen s tím, co potřebujete

Je jasné, že se nemůžeme zbavit věcí, které každý den používáme a slouží nám. Byla by škoda se nutit do vyhazování oblečení, knih nebo dárků, které k vám zkrátka patří, chcete je mít a využívat i nadále. Minimalismus není soupeření o tom, kdo má nejmíň věcí. Je to hlavně o tom, abyste si uvědomili, co je pro vás a vaše bytí důležité.
Věřte, že člověk využívá cca 25 % svých věcí, zbytek mu pouze leží doma a je využito možná tak 2-3x/rok. Po uvědomění si priorit se budete cítit svobodně a volně tak, jako nad nikdy předtím.

K životu stačí člověku opravdu jen málo věcí. Nicméně i tak má každý z nás doma desítky či až stovky nepotřebných věcí ...
K životu stačí člověku opravdu jen málo věcí. Nicméně i tak má každý z nás doma desítky či až stovky nepotřebných věcí …

Začátky jsou těžké, ale …

Pro minimalismus jsem se rozhodla v době stěhování, kdy jsem si uvědomila, že mám opravdu nepřeberné množství věcí. A bylo třeba s tím něco dělat. Začala jsem třídit maličkosti, které jsem si schovávala z nostalgie a na památku – vstupenky do kina, , staré fotografie, lístky do divadla nebo pohledy za zahraničí. Následovala bižuterie (hlavně náušnice) a knížky. Dnes jsem již v takové fázi, že si např. nekupuji těchto 32 věcí, nijak mi nechybí a pracují na dalších. Dost změn proběhlo hlavně v moji kosmetice a uklízecích prostředcích.

Cesta to byla pozvolná, avšak ani dnes ještě nejsem u konce. Někdy je třeba si otevřít šatník nebo šuplík a uvědomit si, zda danou věc opravdu využíváme či ji můžeme použít na něco jiného.

Cíl je na dosah ruky

I přesto, že mě ještě čeká dlouhá cesta, mohu říct, že jsem na cestě k minimalistickému žití. S tím souvisí i zaměření se na zero waste.
A chytlo mě to tak, že každou volnou chvíli koukám na YouTube na kanály různých minimalistů (např. Madeleine Olivia, Sarah Therese, Pick Up Limes nebo Matt D’Avella). Jak já se těším, až dospěji do podobné fáze jako oni!

Je mi jasné, že následně poté náš byt nebude designově ladit. Nebudeme mít ani nejmodernější dekorace nebo oblečení. Ono cesta za minimalismem totiž není jen o designu a vnímání prostoru. Je ale o něčem mnohem důležitém:

  • o vás a vašich potřebách, 
  • o vašich prioritách a preferencích,
  • o vašem vkusu,
  • je tím, co vám vyhovuje a do ničeho se nemusíte nutit.

Takto vidím minimalismus já. Nevidím to jako moderní trend, který teď v posledních měsících prorazil na sociálních sítích. Ani snahu přestavět celý byt vzhůru nohama a vyhodit 80 % oblečení z mého šatníku. Vidím v něm možnost najít sebe sama, sáhnout si hluboko do svých potřeb a určit si své priority.

Moje cesta za minimalismem je pro mě ještě dlouhá a rozhodně se mám stále co učit. Není žádné pravidlo, zda minimalista má mít 50 kousků oblečení nebo jen 30. Je to zcela na vás, vy jste vaším pánem. Pokud vy budete spokojení, je to správně! Cestu k minimalismu si svým způsobem může najít každý dle vlastních potřeb.  

Sympatizujete s minimalismem a zero waste?

Zdroje obrázků:
Interiér – https://pixabay.com/cs/%C5%BEidle-st%C5%AFl-pr%C3%A1zdn%C3%BD-design-interi%C3%A9ru-2181977/
Potraviny – https://pixabay.com/cs/nulov%C3%A9ho-odpadu-plastov%C3%BD-zdarma-3749854/


3 komentáře u „Moje cesta k minimalismu“

Leave a Reply

%d bloggers like this: