Moje zero waste kosmetické produkty

Jsme doslova obklopeni reklamou na všelijaké drogistické zázraky. Specializované prodejny nás zvou k nákupu prostředků proti problémům, o kterých jsme dříve ani netušili, že nás mohou trápit. A vše stojí navíc pěkné peníze! Přitom jediné, po čem toužíme, je mít krásné a zdravé tělo. A to bez zbytečných investic a hromady lahviček na okraji vany. Kosmetické zero waste produkty mají mnoho výhod a využití. A víte, že nám k tomu mohou dobře posloužit základní suroviny, které máme velmi často doma?

Vzhledem k tomu, že jsem se v posledním roce začala více zajímat o zero waste a minimalismus, změny proběhly i v mé kosmetice. Před nákupem se snažím více přemýšlet, zda daný produkt opravdu potřebuji a plně ho využiji. Také čtu složení a nedám už třeba jen na doporučení kamarádů. Návyk na zero waste kosmetické produkty není nijak náročný, spíše jde o zvyk.

Obecně by se dalo říci, že jsem nikdy zase tolik kosmetiky nikdy nepoužívala. Nebyla jsem, a ani nejsem, zastánce přehnaného make-upu, vše spíše poskrovnu. Ale i tak jsem měla v koupelně a v kosmetické taštičce mnoho zbytečností. Většinu z nich jsem dopotřebovala a již nekupovala další balení, popř. jsem tento produkt nahradila přírodní alternativou. Velmi ocením, pokud najdu víceúčelový kosmetický produkt (jako je např. kokosový olej). To zamezí tomu, že doma nemám 10 různých produktů, ale jen třeba 5, se kterými si zcela vystačím.

Co patří mezi mé kosmetické favority?

Oleje

Nikdy předtím jsem tomu nevěřila, že by právě oleje mohly být takovým pomocníkem! Velmi dlouhou dobu bojuji s atopickým ekzémem na mnoha částech těla a přes zimu je má pleť velmi vysušená. A to nemluvím o vzhledu mých vlasů během delších cest. Na tyto všechny problémy mi pomohly právě různé oleje.
Kokosový olej využívám nejen v kuchyni, ale i na hydrataci celého těla místo krému, vlasové zábaly, výrobu vlastního deodorantu či čistění zubů. Olivový olej taktéž využívám jak v kuchyni, tak také při hydrataci pokožky, ale hlavně při odličování make-upu či vlasových maskách. Můžete si ho ale i třeba přidat do koupele nebo jako první pomoc při zábalech na nehty. Oblíbila jsem si i ricinový olej, díky kterému mi krásně narostly zpátky ostříhané vlasy, nehty a dorostlo obočí.

Obecně platí, že před aplikací jakéhokoliv oleje je třeba pokožku či vlasy nejdřív navlhčit a poté daný olej aplikovat. Jestliže tak neučiníte, olej vám po čase pokožku nebo konečky vlasů vysuší a vy dosáhnete zcela opačného efektu. To právě mnoho lidí poplete a poté jsou překvapeni z opačného účinku.
Olivový olej mám přímo od lokálního výrobce z Řecka, kokosový olej jsem kupovala v DM, teď už v Nebalenu ricinový olej od Saloosu.

Bambucké máslo

Bambucké máslo je mým velkým pomocníkem zvláště v období zimy, kdy mám pleť hodně vysušenou. Jedná se o 100% bambucké máslo, které má tuhou konzistenci. Nanáším ho většinou večer po odlíčení na ještě vlhkou pleť a nechám ho vstřebat. Vyživuje, hydratuje a regeneruje, což je pro mě stěžejní.
Koupila jsem si větší balení od Purity Vision a už mám vyzkoušeno, že mi vydrží cca rok při každodenním používání.

Růžová voda

Růžová voda je pro mě něco jako svatý grál a každý den se těším na použití. Používám ji pravidelně po řádném odlíčení na pleť ráno a večer. Je zcela bez alkoholu. Já mám balení s praktickou střičkou, takže stačí pouze aplikovat a nechat vsáknout do obličeje. Pleť je poté krásně hydratovaná, příjemná na dotek, růžová voda zmenšuje póry a navíc při pravidelném používání vaše jizvy a jiné nedokonalosti nebudou tak viditelné.

Růžovou vodu používám i na rozčesání vlasů po umytí. Vlasy mám mírně vlnité, někdy mám s rozčesáváním problém. Stačí aplikovat do vlasů dle potřeby a nechat přirozeně uschnout.

Četla jsem od holek, které si růžovou vodu koupili třeba v Maroku, že kvalita byla zase někde jinde. Já jsem zatím vyzkoušela pouze balení od Purity Vision a jsem moc spokojená.

Jablečný ocet

V posledních dnech zkouším tzv. no poo metodu mytí vlasů. Jedná se o bezšamponovou metodu, kdy si za pomoci indických prášků umyji vlasy. A světe div se – funguje o dost lépe, než klasický tekutý šampon! Jablečný ocet smíchaný s vodou je skvělou náhradou vlasového kondicionéru. Vlasy nejsou po octu vůbec cítit a vypadají zdravěji.
Jablečný ocet můžete dále využít při hubnutí, různých čistících kúrách nebo klasickém úklidu celé domácnosti.

Jablečný ocet si můžete buď koupit v běžných supermarketech či si ho sami doma vyrobit. Na výrobu potřebujete jablka naložené v octu po dobu cca 3 měsíců.

Soda bikarbonara

Naprostým základem pro všechny vyznavače zero waste a minimalismu je zcela určitě jedlá soda. Ta je nejen užitečným pomocníkem při výrobě vlastního deodrantu, čištění zubů, praní nebo úklidu celé domácnosti.

Sodu si pravidelně kupuji v Nebalenu, ale větší balení najdete např. i v DM od Tierra Verde. Pokud sodu běžně nepoužíváte, klidně si kupte jen malé balení ze supermarketu na vyzkoušení.

Tuhá mýdla

Poslední zbytky ze zásob tekutého mýdla v plastovém obalu jsem dopotřebovala během léta, teď preferuji pouze tuhá mýdla. Přešla jsem i na sprchový gel v podobě tuhého mýdla. Já teď kombinuji no poo metodu umytí vlasů a právě tuhý šampon a zjišťuji, co mi vyhovuje více.
Mýdla jsou praktická při cestování, zabalená v papírovém obalu a výdrž je cca 3-5 měsíců při každodenním použití. Navíc krásně voní, jsou přírodní a na výběr je jich opravdu mnoho.
Doporučuji koupi mýdla, sprchového gelu v tuhé podobě nebo šamponu v nějakém bezobalovém obchodě nebo na e-shopu Econea.

Zelený jíl

Zelený jíl jsem si koupila na základě kladných recenzí asi před rokem a rozhodně nelituji. Používám zelený jíl hlavně jako masku na pleť. Po použití mám pleť vyhlazenou, hydratovanou a póry jsou výrazně zmenšené.
Můžete také aplikovat jako masku na různé části těla (břicho, stehna, proti striím, celulitidě a další). Zelený jíl se dá také využít při no poo metodě umývání vlasů.

Zelený jíl kupuji také v Nebalenu, ale dá se koupit např. v DM od Saloosu.

Vyjmenované zero waste kosmetické produkty mám vyzkoušené a všechny mi sedí. Je ale dost možné, že vám třeba zcela sedět nebudou. Je to o zvyku, ale rozhodně stojí alespoň za vyzkoušení. Nejen proto, že nebudete produkovat zbytečné plasty a odpad, ale hlavně tyto produkty jsou přírodní, což vaši pokožce také dost uleví.


Jaké minimalisické a zero waste kosmetické produkty používáte vy?

Zdroje obrázků:

 • https://pixabay.com/cs/%C3%A9terick%C3%A9-oleje-alternativa-v%C5%AFn%C4%9B-2535611/
 • https://pixabay.com/cs/smetana-mimosa-rt%C4%9Bnka-p%C3%A9%C4%8De-kr%C3%A1sa-3496778/

7 komentářů u „Moje zero waste kosmetické produkty“

 1. Ahoj, nevidim rozdil mezi tim, kdyz si koupim odlicovadlo nebo ruzovou vodu. Vsechny produkty ktere jsi uvedla jsou v obalech, ne zero waste.

  Odpovědět
  • Radko,
   souhlas, všechny věci, co jsem uvedla jsou sice v obalech, ale povětšinou ve skleněných. A to už není takové zlo.
   Navíc, pokud si danou nádobu po spotřebování uchováš, můžeš jít nakoupit do bezobalového obchodu a tím obaly využít i dál.

   Martina

   Odpovědět

Leave a Reply

%d bloggers like this: