Osvětim – návštěva, která zamrazí

Osvětim nebo také Auchwitz (polsky Oświęcim) leží mezi Krakovem a Katowicemi v jižním Polsku. Dnes v tomto malém městečku žije asi 40 000 obyvatel. V minulém století se jednalo se o největší koncentrační tábor na světě vůbec. Byl postaven v roce 1940 na příkaz říšského vůdce SS Heinricha Himmlera. Zavzpomínat si na hrůzy z 2. světové války sem dennodenně přijíždí turisté z celého světa. Tábor leží zhruba 3 km od dnešního centra města. Při vstupu do muzea Auschwitz I. vás přivítá známý nápis „Arbeit macht frei“ („Práce osvobozuje“). Ten mohli vězni vidět kdykoli odcházeli a přicházeli z práce. Jednalo se o heslo, které používala Hitlerova strana NSDAP.

Původně byl vystavěn pouze tábor Auschwitz I. v bývalých vojenských kasárnách s mnoha budovami – např. ženský tábor, táborová ošetřovna, experimenty, krematorium a další. Pro nedostatečnou kapacitu byl zřízen i tábor Auschwitz II. Birkenau v nedaleké obci Březinka. Tábor byl o mnoho větší (až 300 budov). Najednou tam bylo vězněno až 10 000 lidí. Ale většina vězňů, která byla do Březinky převezena zahynula v plynových komorách díky plynu Cyklon B. V Březince zemřelo celkem přibližně 1,5 milionu lidí (hlavně Židé, Romové). Z tábora se dodnes moc nedochovalo. Poté byl vystavěn i Auschwitz III. v Monowicích (německy Monowitz), ale ten sloužil pouze jako pracovní tábor a vyráběly se tu kapalná paliva a kaučuk.

Jak se dostat do Osvětimi z ČR?

Přímé autobusy či vlaky z ČR přímo na Osvětim zatím nejezdí, ale dost cestovních kanceláří sem nabízí jednodenní výlet s průvodcem. Osobně bych Vám doporučila jet na vlastní pěst bez průvodce přímo do Krakova (z ČR tam jezdí vlaky od Českých drah a autobusy od Leo Expressu, Regio Jetu či Flixbusu). Odtud jezdí do Osvětimi v pravidelných intervalech každých 15-30 minut přímé autobusy čtyř různých polských společností (Lajkonik, GT Trans, Marek Lewański a Przewoz Osób JS). Cena jízdenky autobusu se liší dle společnosti, ale počítejte se 13-17 PLN/osoba (někteří dopravci nabízí možnost koupě jízdenky online se slevou). K dopravě do Osvětimi je možné využít i vlak – z Krakova jezdí tuším každou hodinu přímý vlak, ale trvá cca skoro 2 hodiny. Kdo má raději plánované výlety, v Krakově je možné zakoupit jednodenní výlet s průvodcem a dopravou, ale ceny se pohybují okolo 80-120 PLN.

Já jela do Osvětimi z Krakova autobusem od společnosti Lajkonik. Tato autobusová společnost jako jediná staví přímo před muzeem v Osvětimi, tudíž není třeba se nijak složitě dostávat z autobusového nádraží apod. Jízdenky jsem kupovala online přes jejich webovky a 2 lístky mě vyšly na 24,5 PLN/jízda (cca 150 Kč, a ještě jsme měli slevu na zpáteční jízdenky). Jízdenky je možné zakoupit i u řidiče, ale vyjdou už trošku dráž (tuším, že 14 PLN/osoba). Cesta Krakov-Osvětim trvala cca 1,5 hodiny.

Jak probíhá prohlídka? 

Ráno jsme jeli hned prvním ranním spojem a v Osvětimi jsme byli lehce před 8. hod, kdy muzeum otevírá. Individuální prohlídku jsme měli zarezervovanou na 8:20 hod takže jsme vše krásně stíhali.
Muzeum Osvětim nabízí dvě možnosti prohlídek– buď s průvodcem, kdy dostanete sluchátka a průvodce vám povídá o historii v nabízených jazycích. Přes letní sezonu tu jsou prohlídky i v češtině a slovenštině, jinak se musíte spokojit s jinými jazyky. Pokud jedete jako skupina více lidí, stačí do muzea napsat e-mail nebo jim zavolat a oni vám mohou českého průvodce zajistit (českého/slovenského průvodce mají).
Nebo je tu druhá možnost samostatné individuální prohlídky bez průvodce, kterou jsme zvolili my. Tyto prohlídky jsou pouze ráno hned po otevírací době a poté odpoledne před zavírací dobou. Jsou zdarma a je zcela na vás, jak dlouho v muzeu budete. I tak je ale třeba rezervace přes jejich webové stránky (bez rezervace se tam nedostanete). Hned u vstupu do muzea je i obchod se suvenýry, kde je možné zakoupit nějakou literaturu a brožurky i v češtině.

Muzeum Osvětim je otevřeno každý den kromě svátků a speciálních návštěv atd. O otevírací době, vstupném a aktualitách se informujte na oficiálních stránkách.

Prohlídka Osvětimi je rozdělena na 2 části Auschwitz I. a Auschwitz II. Birkenau (Březinka). Tyto místa jsou od sebe vzdálené 3,5 km od sebe a v rámci vstupenky můžete navštívit obě části. Mezi Auschwitz I. a Auschwitz II. jezdí zdarma kyvadlový autobus v časových intervalech 10-30 minut. Dá se i jít pěšky po značené cestě. Prohlídka muzea Auschwitz I. je koncipována tak, že procházíte mezi jednotlivými domy, ve kterých jsou expozice. Např. Romové v Osvětimi, Čechoslováci v Osvětimi atd. Vše je detailně popsáno polsky, anglicky a poté i jinými jazyky (např. pokud se jedná o expozici Nizozemští židé, jsou tu texty v holandštině atd). V místnostech můžete shlédnout i různá videa o vězních, svědectví lidí, co přežili, autentické ukázky oblečení vězňů, ukázky toho, jak tam vlastně žili, v jakých podmínkách, co jedli, jak pracovali a mnoho dalšího.

Expozice je velmi zajímavá a rozsáhlá, avšak smutná. Když si člověk uvědomí, co si ti nevinní lidé museli prožít, je to dost žalostné. My jsme celkem v Auschwitz I. a Auschwitz II. strávili okolo 4 hodin. Koho historie Osvětimi či holocaust zajímá, věřím, že tam může strávit skoro celý den. Myslím, že je moc fajn, když mají návštěvníci o muzeum zájem. Je dost důležité si připomínat tyto smutné události proto, aby se někdy v budoucnu už neopakovaly.

Navštívili jste někdy nějaký koncentrační tábor? Kde to bylo? 

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

3 komentáře u „Osvětim – návštěva, která zamrazí“

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: