Osvětim – návštěva, která zamrazí

Osvětim – návštěva, která zamrazí

Osvětim nebo také Auchwitz (polsky Oświęcim) leží mezi Krakovem a Katowicemi v jižním Polsku. Dnes v tomto malém městečku žije asi 40 000 obyvatel. V minulém století se jednalo se o největší koncentrační tábor na světě vůbec. Byl postaven v roce 1940 na příkaz říšského vůdce SS Heinricha Himmlera. Zavzpomínat si na hrůzy ze 2. světové války sem dennodenně přijíždí turisté z celého světa. Tábor leží zhruba 3 km od dnešního centra města. Při vstupu do muzea Auschwitz I. vás přivítá známý nápis „Arbeit macht frei“ („Práce osvobozuje“). Ten mohli vězni vidět kdykoli odcházeli a přicházeli z práce. Jednalo se o heslo, které používala Hitlerova strana NSDAP.

Původně byl vystavěn pouze tábor Auschwitz I. v bývalých vojenských kasárnách s 22 budovami – např. ženský tábor, táborová ošetřovna, experimenty, krematorium a další. Pro nedostatečnou kapacitu byl zřízen i tábor Auschwitz II. Birkenau v nedaleké obci Březinka. Tábor byl o mnoho větší (až 300 budov), najednou tam bylo vězněno až 10 000 lidí. Ale většina vězňů, která byla do Březinky převezena zahynula v plynových komorách díky plynu Cyklon B. V Březince zemřelo celkem přibližně 1,5 milionu lidí (hlavně Židé, Romové). Z tábora se dodnes moc nedochovalo. Poté byl vystavěn i Auschwitz III. v Monowicích (německy Monowitz), ale ten sloužil pouze jako pracovní tábor a vyráběly se tu kapalná paliva a kaučuk.

Jak se dostat do Osvětimi z ČR?

Doprava do Osvětimi z Prahy je možná vlakem od Českých drah s přestupem v Krakově. Přímé autobusy z ČR přímo na Osvětim zatím nejezdí, ale dost cestovních kanceláří sem nabízí jednodenní výlet s průvodcem. Osobně bych Vám doporučila jet na vlastní pěst bez průvodce přímo do Krakova (z ČR tam jezdí autobusy od Leo Expressu, Regio Jetu či Flixbusu). Odtud jezdí do Osvětimi v pravidelných intervalech každých 20-30 minut přímé autobusy čtyř různých polských společností (Lajkonik, GT Trans, Marek Lewański a Przewoz Osób JS). Cena jízdenky autobusu se liší dle společnosti, ale počítejte se 13-17 PLN/osoba (někteří dopravci nabízí možnost koupě jízdenky online se slevou). K dopravě do Osvětimi je možné využít i vlak, z Krakova jezdí tuším každou hodinu přímý vlak, ale trvá cca skoro 2 hodiny. Kdo má raději plánované výlety, v Krakově je možné zakoupit jednodenní výlet s průvodcem a dopravou, ale ceny se pohybují okolo 80-120 PLN.

Já jela do z Krakova do Osvětimi autobusem od společnosti Lajkonik. Tato autobusová společnost jako jediná staví přímo před muzeem v Osvětimi, tudíž není třeba se nijak složitě dostávat z autobusového nádraží apod. Jízdenky jsem kupovala online přes jejich webovky a 2 lístky mě vyšly na 24,5 PLN/jízda (cca 150 Kč, a ještě jsme měli slevu na zpáteční jízdenky). Jízdenky je možné zakoupit i u řidiče, ale vyjdou už trošku dráž (tuším, že 14 PLN). Cesta Krakov-Osvětim trvala cca 1,5 hodiny.

Jak probíhá prohlídka? 

Ráno jsme jeli hned prvním ranním spojem a v Osvětimi jsme byli lehce před 8. hod, kdy muzeum otevírá. Prohlídku jsme měli zarezervovanou na 8,20 hod takže jsme vše krásně stíhali. Muzeum Osvětim nabízí dvě možnosti prohlídek – buď s průvodcem, kdy dostanete sluchátka a průvodce vám povídá o historii v nabízených jazycích. Přes letní sezonu tu jsou prohlídky i v češtině a slovenštině, jinak se musíte spokojit s jinými jazyky. Pokud jedete jako skupina více lidí, stačí do muzea napsat mail nebo jim zavolat a oni vám mohou českého průvodce zajistit – české průvodce mají, ale spíše jen pro větší skupiny.
Nebo je tu druhá možnost samostatné individuální prohlídky bez průvodce, kterou jsme zvolili my. Tyto prohlídky jsou pouze ráno hned po otevírací době a poté odpoledne před zavírací dobou. Jsou zdarma a je zcela na vás, jak dlouho v muzeu budete. I tak je ale třeba rezervace přes jejich webové stránky (bez rezervace se tam nedostanete). Hned u vstupu do muzea je i obchod se suvenýry, kde je možné zakoupit nějakou literaturu a brožurky i v češtině.

Muzeum Osvětim je otevřeno každý den kromě svátků a speciálních návštěv atd. O otevírací době, vstupném a aktualitách se informujte na oficiálních stránkách.

Prohlídka Osvětimi je rozdělena na 2 části Auschwitz I. a Auschwitz II. Birkenau (Březinka). Tyto místa jsou od sebe vzdálené 3,5 km od sebe a v rámci vstupenky můžete navštívit obě části. Mezi Auschwitz I. a Auschwitz II. jezdí zdarma kyvadlový autobus v časových intervalech 10-30 minut. Dá se i jít pěšky po značené cestě. Prohlídka muzea Auschwitz I. je koncipována tak, že procházíte mezi jednotlivými domy, ve kterých jsou expozice. Např. Romové v Osvětimi, Čechoslováci v Osvětimi atd. Vše je detailně popsáno polsky, anglicky a poté i jinými jazyky (např. pokud se jedná o expozici Nizozemští židé, jsou tu texty v holandštině atd). V místnostech jsou pouštěny i různá videa o vězních, svědectví lidí, co přežili, autentické ukázky oblečení vězňů, ukázky toho, jak tam vlastně žili, v jakých podmínkách, co jedli, jak pracovali. Expozice je velmi zajímavá a rozsáhlá, avšak smutná. Když si člověk uvědomí, co si ti neviní lidé museli prožít, je to dost žalostné. My jsme celkem v Auschwitz I. a Auschwitz II. strávili okolo 4 hodin. Koho historie Osvětimi či holocaust zajímá, věřím, že tam může strávit skoro celý den. Myslím, že je moc fajn, když mají návštěvníci o muzeum zájem. Je dost důležité si připomínat tyto smutné události proto, aby se někdy v budoucnu už neopakovali.

 

 

Navštívili jste někdy nějaký koncentrační tábor? Kde to bylo? 

 

 

 

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

3 komentáře u “Osvětim – návštěva, která zamrazí”

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: