Plovdiv, město mnoha tváří

Druhé největší město v Bulharsku, které si mě zcela získalo. Vzhledem k tomu, že jsem v Plovdivu strávila svůj semestrální pobyt díky studijnímu pobytu od erasmu+ a poté ještě měsíční stáž, myslím, že k němu mám co říct. Jedná se o město, které má jak zajímavé historické jádro, tak i moderní čtvrti. Můžete tu vidět kontrast mezi tradičními bulharskými uličkami, tak i moderními bulváry s předraženými butiky. Je to místo, odkud se snadno dostanete do přírody, ale i za památkami nebo kulturou. Což je pro turistu ideální!

Doprava do Plovdivu

Do Plovdivu se můžete dostat přes hlavní město Sofii. Do Sofie z Prahy létá celoročně např. Bulgaria Air nebo z Bratislavy Wizz Air. Následně přesednete na místní autobus nebo vlak a za 2,5-3,5 hodinky jste na místě.
Co se týče MHD v Plovdivu, tak je relativně přehledná a jednoduchá. Lístek si koupíte rovnou v autobuse u průvodčího (jezdí společně v každém autobuse s řidičem) za 1 BGN = cca 13 Kč (informace z roku 2016).

Pro mě bylo docela zajímavé, že na jízdním řádu je uveden čas prvního spoje a poté poznámku, např. že spoj jezdí každých 8 minut. Nemáte tudíž přesný jízdní řád a je na vás, zda si spočítáte, v kolik spoj pojede. V praxi to ale vypadá, že lidé prostě stojí na zastávce a ani se nezajímají o to, zda autobus pojede za 5 minut nebo za 15 minut. Místní se nestresují, zda přijdou později, vše berou v pohodě a s nadhledem.

Jedno z nejstarších měst světa

Město Plovdiv je na seznamu nejstarších měst světa, první osídlení je datováno do roku 4000 př. n. l. Z historie tu máme dochováno mnoho památek jak ze starověku, středověku, tak i moderní doby.
Největším turistickým lákadlem je římský amfiteátr ve staré části města. Amfiteátr můžete navštívit při různých kulturních akcích (koncerty, opery, divadla), ale i při běžné otevírací době pro turisty. Pokud se od amfiteátru vydáte směrem ke kopci Nebet Tepe, budete míjet mnoho typických bulharských domků v křivolakých uličkách s arkýři, balkony a rozšířenými patry.

Památky ze starověké, středověké i moderní doby

V části starého města bych doporučila se projít okolo pevnostní brány Chisar kapija z 11.-14. století či chrám sv. Konstantina a Eleny.
Je tu i mnoho zajímavých muzeí a galerií, které se dají navštívit – etnografické muzeum, regionální archeologické muzeum, muzeum historie nebo národní galerie. Většina expozic je v bulharštině i s anglickým překladem.

Jakmile si projdete staré město a budete se vracet do dnešního centra města, jistě si všimnete mešity ze 14. století. Mešita Džumaja džamíja je jediná mešita ve městě a je považována za nejstarší evropskou mešitu vůbec. Dnes je z části vybudována výborná kavárna a cukrárna. Hned kousek od ní se nachází pozůstatky velkolepého starověkého stadionu.

Zmiňovaný kopec Nebet Tepe byste při návštěvě rozhodně neměli opomenout. Jedná se o místo, odkud je krásný výhled na část města. V létě se tu dá posedět a pozorovat západ slunce. Plovdiv se původně rozkládal na 7 kopcích, dnes je to o jeden méně. Doporučila bych vám vyšlápnout na zmíněný Nebet Tepe, který se mi líbil ze všech nejvíc. V centru ale také stojí za návštěvu kopec Bunardžik se sochou sovětského vojáka Aljoši či Sahat Tepe s věží s hodinami ze 16. století. Ze všech kopců je viditelná část města, při dobrém počasí i pohoří Rodopy.

Zajímavá místa k návštěvě

Při slunečném počasí doporučuji návštěvu sportovního areálu včetně veslařského kanálu nedaleko obchodního centra Mall Plovdiv. Místní si sem po práci chodí zaběhat, projet se na kole či si jen dát kafe v místním bistru. Na večer se tu schází mládež, posedává různě po lavičkách v přilehlém parku a pozoruje tréninky veslování.
V centru se nachází park Cara Simeona, který je také moc fajn! Nachází se v srdci Plovdivu, hned u hlavní pošty. V létě tu jsou fontány, které po setmění krásně svítí.
Velmi zajímavým místem je čtvrť Kapana. Je to místo, kde najdete mnoho kaváren, restaurací a zajímavých obchůdků. Každoročně se tu také konají menší hudební festivaly a jiné kulturní akce.

V okolí města Plovdiv můžete navštívit např. klášter Bačkovo, Asenovgrad ši Stara Zagora. Z Plovdivu je velmi snadné se dostat jak do hlavního města Sofie, tak i k moři (Varna, Burgas, Nesebar, Primorsko) či do tureckého Istanbulu.

Plovdiv je město, které jsem si během prvních dní mého pobytu v rámci programu erasmus+ oblíbila! A dodnes rozhodně nelituji, že jsem vyjela právě sem. Každý den bylo v Plovdivu co dělat a vidět něco nového. Už tady můžete vidět nádechy orientální kultury, i přesto, že jste stále v Evropě.
A letošní rok je pro Plovdiv takový speciální rok. Již v roce 2014 bylo město vybráno jako hlavní město kultury pro rok 2019. Díky této slávě tu proběhlo mnoho změn a modernizací. S tím se pojí i pořádání mnoha kulturních akcích a návštěv známých osobností.

Pokud přemýšlíte o letní dovolené u moře v Bulharsku, udělejte si dvoudenní výlet do Plovdivu. Věřím, že nebudete litovat!

Navštívili jste někdy Plovdiv?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

6 komentářů u „Plovdiv, město mnoha tváří“

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: