Praktické informace k cestě do Turecka

Turecko je nádherné země a rozhodně stojí za návštěvu v jakékoli ročním období. Pokud se vám naskytne možnost místního průvodce (kamarád, nějaký student, certifikovaný průvodce, atd.), bez přemýšlení toho rozhodně využijte! Na internetu či v knížkách se sice dočtete mnoho, ale místní Turek, co žije odjakživa v Turecku, vám toho poví mnohem více.

Jsem si vědomá, že media mnohdy před návštěvou Turecka varují, ale rozhodně není proč se bát! Právě naopak, Turecko je krásná země plná přírodních i historických památek, ochotných lidí a toho dobrého jídla tam :). Pokud tuhle zemi navštívíte, věřím, že si ji zamilujete!

Obecně o Turecku

Turecko, oficiálně Turecká republika, je velmi rozmanitá země a v porovnání s Českou republikou tu najdeme mnoho rozdílů. Oficiálně se jedná o prezidentskou republiku v čele s prezidentem.
Místní měna je tu turecká lira (TRY), aktuálně je kurz 1 TRY okolo 4-5 Kč. Ale samozřejmě se to mění každým dnem. Ve větších obchodech a restauracích se většinou dá platit kartou, popř. bankomaty v centru města naleznete na každém rohu. Obecně pro nás Čechy je Turecko finančně dostupné a vše vyjde o dost levněji.
Mluví se tu hlavně turecky, což je jazyk turkický. My, jakožto Slovani, bez předchozího studia tohoto jazyka budeme rozumět jen mezinárodním slovům. Ne všichni Turci dnes mluví anglicky nebo německy, ale snaží se. Mladší generace má hodiny angličtiny ve škole. Nicméně pokud se dostanete do nesnází a poprosíte místní o pomoc, budou se vám snažit jakkoli poradit. A to i přes jazykovou bariéru. Turci jsou velmi pohostinní a chtějí, aby se turisté a návštěvy cítili jako doma. Pokud jedete do Turecka i s plánem nakoupit nějaké suvenýry, nechte se inspirovat tímto článkem :).

Turecko a turecké jídlo to je ráj! Pokud máte do Turecka cestu. rozhodně vyzkoušejte typickou tureckou snídani a nezapomeňte na nějaký sladký dezert. Věřte, že si tureckou kuchyni za milujete!
Turecko a turecké jídlo to je ráj! Pokud máte do Turecka cestu. rozhodně vyzkoušejte typickou tureckou snídani a nezapomeňte na nějaký sladký dezert. Věřte, že si tureckou kuchyni za milujete!

Jedná se o kosmopolitní zemi, hlavně tedy větší města jako je Istanbul, Antalya, Ankara, Izmir, Bursa atd., jsou celoročně navštěvovány turisty, plus je tu i velká koncentrace zahraničních studentů a mladých lidí z jiných zemí. S tím také souvisí fakt, že ať už se chcete dostat kamkoliv po Turecku, všude je přeplněno a to doslova. V autobusech, na ulicích, na turistických místech, v restauracích, opravdu všude. A kde je hodně lidí, tam je i velký hluk, ruch a někdy také zmatek. První dny z toho možná budete překvapení. Ale následně si na to zvyknete a dá se říct, že to k Turecku patří. Turci ne vždy umí perfektně anglicky či německy, nicméně na turistických místech či v centru většinou umí. A pokud ne, tak jsou ochotní a snaží vám i tak pomoci za každé situace. Jsou velice pohostinní a váží si každého turisty.

Doprava z ČR

Co se týká dopravy z Čech do Turecka, tak z Prahy a Vídně jsou celoročně vypravovány pravidelné lety od více leteckých společností (Czech Airlines, Turkish Airlines, Pegasus Airlines). Přes letní sezonu se létá i z menších letišť v ČR, např. z Pardubic, Brna, Ostravy i Bratislavy. Přímé lety jsou celoročně do Istanbulu a Ankary, s přestupem do Izmiru či Antalye. Přes letní sezónu jsou přímé lety do letovisek Turecké riviéry, jako např. Antalye s transferem do Alanye, Kemeru, Side, atd., po sezoně s přestupem většinou v Istanbulu. Doba letu vychází na cca 2,5-3,5 hodiny. Záleží, z jakého letiště v Čechách odlétáte a do jakého města přesně v Turecku letíte. Ceny zpátečních letů nejsou nikterak vysoké, při včasné koupi letenky se dají sehnat i za pěkné peníze.
A pokud jste jo dobrodružný typ a máte více času, můžete jet i autobusem z Prahy do Sofie a poté ze Sofie do Istanbulu. Cenově to vyjde samozřejmě o mnoho levněji, ale jen do Sofie je to cca 22 hodin a poté cca 9 hodin do Istanbulu. Takže opravdu jen pro odvážlivce či lowcost cestovatele :). Při cestě do Turecka vám postačí platný pas, vízum není třeba, pokud neplánujete v Turecku zůstat déle než 90 dní v průběhu 180 dní.

Doprava do Turecka není nikterak složitá. Můžete letět z Prahy, Drážďan, Krakova či Vídně, přes léto i z menších měst v ČR.
Doprava do Turecka není nikterak složitá. Můžete letět z Prahy, Vídně či Krakova, přes léto i z menších měst v ČR.

Doprava ve městech Turecka

Turecko a doprava to je velká kapitola. Doprava přímo ve městech Turecka je většinou komplikovaná a zmatená. Je třeba si vždy raději cestu plánovat doma s mapou v ruce, hlavně pokud vás čekají nějaké přestupy v rámci MHD atd. Doporučovala bych vám zakoupit hned při první možnosti kartu na MHD (Istanbulkart, Antalyakart atd). Poplatek za zařízení karty se pohybuje cca na 10-20 TRY a dá se sehnat přímo na letišti. Jedná se o jakousi „lítačku“, tedy čipovou kartu, na kterou si nabíjíte peníze a můžete jezdit jakoukoli hromadnou dopravou po celém městě (metro, metrobus, tramvaj, autobus a většina trajektů). Postačí jen projít turniketem s touto kartou. Karta je přenosná a může ji používat i skupina více lidí. Platíte vždy za jednotlivou jízdu určitý poplatek, proto je lepší, když máte trasu bez přestupu. Nefunguje to tak, jako většina čipových karet v Čechách, kdy po pípnutí máte určitý čas i na přestup.
Dobíjení karet se provádí u automatů (akbil) v blízkosti některých zastávek. Pokud si kartu nechcete pořídit, je třeba si zakoupit žetony/lístky na jednotlivé jízdy. Žetony vyjdou o něco dráž než jízdné z karty, ale pokud Tureckem jen projíždíte, jste tu jen třeba jeden den nebo neplánujete využívat hromadnou dopravou, je to pro vás asi to nejlepší řešení.
Každopádně tak jako tak počítejte s tím, že ve špičce jsou hromadné prostředky přeplněné. Dost často se ani všichni čekající lidé do jednoho autobusu, metrobusu, vlaku atd. nevejdou a musí čekat na další spoj. U nás v Čechách to není zcela běžné, ale pokud se vám to stane v Istanbulu, nezoufejte, je to tu obvyklé. Spoje jsou tedy dost časté, ve špičce jezdí v intervalu několik málo minut hned za sebou. Cestování např. s kolem nebo kočárkem je tedy možné jen mimo špičku, kdy jede méně lidí. Pokud si budete plánovat nějaký program na celý den, vyhraďte si raději více času na přesuny, protože nikdy nevíte, kdy dojedete do cílové stanice. První dny v Istanbulu jsem cestování hromadnými prostředky vůbec neměla ráda a rozhodně jsem se netěšila na přecpaný metrobus, kde byl zcela vydýchaný vzduch, horko, všichni byli nalepení na sobě a já věděla, že mě čeká ještě okolo 15 dalších stanic. Ale postupem času si prostě zvyknete. Jen jsem vždy litovala těch pracujících lidí, kteří po práci čekají na hromadnou dopravu domů, ale díky velké frontě se vešli až třeba do 3.-4. spoje. Pro nás Čechy je to úplně šílené, ale v Turecku, zvláště v Istanbulu, to není nic neobvyklého.

K dopravě můžete v Turecku využívat i pravidelné linky lodí. V Istanbulu doporučuji takto navštívit Büyükada - Princes' Islands.
K dopravě můžete v Turecku využívat i pravidelné linky lodí. V Istanbulu doporučuji takto navštívit Büyükada (Princes‘ Islands)

Ubytování

Pokud si ve městech Turecka budete shánět ubytování po dobu vašeho pobytu, začněte určitě s předstihem. I přesto, že se ve velkých městech Turecka nachází mnoho hotelů, hostelů a apartmánů přes Airbnb k pronajmutí, ty nejlepší a nepředražená místa jsou hned turisty zarezervována. Samozřejmě je fajn se ubytovat někde v okolí centra, protože to budete mít nejblíže většiny historických míst, ale v tom případě samozřejmě čekejte i vyšší cenu. Ubytování na místě se dá také povětšinou sehnat, ale v méně žádaných lokalitách a na okraji měst. Když budete Tureckem projíždět, možná uvidíte postarší babičky či dědy sedící u silnice s nápisem, že pronajímají pokoj nebo celé patro domu. Takto také můžete ubytování najít :).
Jestliže chcete poznat, jak to chodí přímo v tureckých domácnostech, zkuste si najít hostitele přes couchsurfing či přes sociální sítě (např. skupina Couchsurfing Turkey na Facebooku).

Ubytování si vždy hledejte s předstihem, jelikož to můžete sehnat fajn hotel i se snídaní v centru za super cenu. Vše se dnes dá rezervovat přes internetové portály a často je i zrušení rezervace zdarma.
Ubytování si vždy hledejte s předstihem, jelikož můžete sehnat fajn hotel i se snídaní v centru za super cenu. Vše se dnes dá rezervovat přes internetové portály a často je i zrušení rezervace zdarma.

V případě nějakých problémů či nejasností se obraťte na konzuláty České republiky, který naleznete ve větších městech, např. v Ankaře, v Istanbulu, Antalyi atd.
Jestliže o návštěvě uvažujete, rozhodně se nenechte ovlivnit médii, rezervujte si letenku s předstihem a věřím, že vám tento výlet zanechá jen úžasné vzpomínky! A pokud už jste v Turecku byli, napište do komentářů vaše zážitky :).

Navštívili jste již Turecko? Jaký máte z této země pocit?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

5 komentářů u „Praktické informace k cestě do Turecka“

Leave a Reply

%d bloggers like this: