Sapa – návštěva Asie v Praze

Sapa, Malá Hanoj nebo písnický Vietnam je vietnamská tržnice a centrum nedaleko Písnice. Jedná se o město ve městě, kde na ploše cca 35 hektarů podniká přes 7 000 osob převážně vietnamského původu. Sapa má vlastní systém pravidel a je srdcem vietnamské komunity v Čechách.

Co od Sapy očekávat?

V případě, že do Sapy vyrazíte poprvé, určitě si vyčleňte na návštěvu alespoň půl dne. V malých a nepřehledných uličkách je velmi jednoduché se ztratit. Ideální je, pokud máte nějaké vietnamské známé, kteří by vám Sapu ukázali. Prohlídky Sapy nabízí mnoho společností, jako např. Sapa trip. Sama jsem prohlídku neabsolvovala, v Sapě jsem byla již několikrát, takže vím, co očekávat a kde mám co hledat.

Sapa není jen vietnamská tržnice, kde nakoupíte oblečení, věci do domácnosti, hračky nebo potraviny za nižší ceny než v běžných obchodech. Sapa je také kulturní a vzdělávací centrum pro vietnamské obyvatele. Nabízí tu služby pro české Vietnamce jako jsou např. transfery peněz do Vietnamu, pojištění, letenky, překlady, specializované knihkupectví atd. Je tu také vietnamská školka, kde se malé děti učí jak vietnamsky, tak česky. V jazykovém centru se vietnamští dospělí vyučují český jazyk. Každoročně se v Sapě koná na 50 tradičních asijských svateb, několik plesů a jiných vietnamských oslav.

Na kraji Sapy můžete spatřit buddhistický chrám. V chrámu bydlí zdejší mniši, které můžete potkat v hnědém ošacení. Věřící nechávají Buddhovi obětní dary jako ovoce, vonné tyčinky nebo květiny. V patře chrámu je větší modlitební místnost s oltářem. Chrám je volně přístupný, jen je třeba se tu chovat s úctou.

Jak se do Sapy dostat?

Od metra Kačerov do Sapy (zastávka Sídliště Písnice) jezdí přímý autobus č. 113, který trvá cca 15 minut. Ze Smíchovského nádraží jezdí autobus č. 197, který vás na zastávku Sídliště Písnice doveze za necelých 30 minut.
Do Sapy můžete vyrazit i autem, nicméně počítejte s poplatky za parkování. Zároveň Sapa je pro řidiče dost nepřehledná, spíše bych volila návštěvu MHD.

Co v Sapě nakoupit?

V Sapě se nachází nespočet stánků s oblečením, doplňky, domácími potřebami nebo hračkami pro děti. Prodejci mají obvykle nižší ceny než v klasických obchodech. Taktéž můžete zkusit smlouvat. Někteří prodejci prodávají pouze více kusů zboží najednou (tzn. nemůžete si koupit jen jeden pár ponožek, ale je třeba si koupit alespoň deset párů ponožek). Nachází se tu také velkoobchod s potravinami a drogerií Tamda (podobné Makru). Živnostníci si mohou zažádat o Tamda kartu a využívat nákup s ještě nižšími cenami.

V Sapě najdete také mnoho vietnamských restaurací a bister, kde můžete vyzkoušet jídlo jako na ulicích Asie. Ceny jsou opět velmi přívětivé. Pracovníci vždy rozumí základům češtiny, takže se nemusíte bát, že byste se nedorozuměli. Vždy je lepší navštívit restaurace mimo čas oběda, jinak riskujete, že bude všude plno.

Při návštěvě Sapy doporučuji mít u sebe dostatečnou hotovost. Mnoho obchodů nebo stánků nepřijímá platební karty, ale v samotném areálu Sapy je pár bankomatů. Návštěvu Sapy radím mimo období Vánoc, kdy věřím, že je areál přeplněn návštěvníky, kteří tu chtějí nakoupit vánoční dárky. Během ledna je mnoho obchodů a stánků v Sapě uzavřena, jelikož prodejci odjíždí do Vietnamu na oslavy nového roku.

Myslím, že Sapa je něco unikátního, co se jinde v Evropě jen tak nenajde. Do Sapy jezdíme cca jednou do roka, a to hlavně za dobrým jídlem. Taktéž si tu občas nakoupíme potraviny, které se jinde v Praze neseženou, či seženou ale mnohem dráž. Na Sapu jsem slyšela mnoho negativním komentářů, nicméně můj názor je zcela odlišný a vždy odjíždíme nadšeni!

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – iPhone 6s+
+ vypůjčená fotka hlavního vchodu do Sapy (zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Sapa#/media/Soubor:TTTM_Sapa_Prague-south_entrance.jpg)

Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

Už jste Sapu navštívili nebo se na to chystáte?

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: