Sněžka, královna českých hor

Mnoho z nás při pomyšlení na letní dovolenou ihned volí zahraniční destinace. Ale i u nás v Čechách je přece krásně! Máme tu mnoho unikátních míst, která by člověk měl navštívit. A jedním z nich je určitě Sněžka.

Nejvyšší hora České republiky

Výšlap na Sněžku jsme plánovali už docela delší dobu, ale počasí nám to dovolilo až před několika málo týdny. Do Pece pod Sněžkou jezdí z Prahy pravidelně přímé autobusy od společnosti Arriva s mnoha zastávkami po cestě. Z Pece se případně můžete dostat do Špindlerova Mlýna, na Pomezní boudy a do jiných destinací. Pokud jedete do Pece pod Sněžkou na déle než jeden den, pro jistotu je třeba rezervace hotelu dopředu.

Jak se dostat na Sněžku?

Nejvyšší hora Čech, Sněžka, je pravděpodobně cílem valné většiny přijíždějících turistů. Ale po okolí je mnoho dalších turistických tras. Na Sněžku můžete vyjet lanovkou s přestupem na Růžové hoře (informace a ceny lanovky jsou tady), můžete se vydat pěšky nebo kombinací obou variant. 

Co s týče výšlapu z Pece pod Sněžkou na Sněžku, jsou tu dvě možné trasy. Buď přes Obří důl nebo přes Růžohorky a Růžovou horu. My jsme vyrazili přes Obří důl. Cesta zpočátku nebyla nijak náročná, přišlo mi to spíše jako procházka lesem. Po několika desítkách metrů se ale terén začal zvedat a už to zase taková pohoda nebyla. Vše jsme zvládli a po cca 3 hodinách s četnými přestávkami jsme ušli necelých 8 km a byli jsme nahoře na vrcholku. Vzhledem k tomu, že jsme tam vyrazili v sobotu za pěkného počasí, všude okolo bylo relativně dost lidí. Po odpočinku a užívání si krásných výhledů jsme vyrazili stejnou cestou dolů, tentokrát o dost rychleji.

Město Pec pod Sněžkou

Překvapilo mě, kolik je v Peci po Sněžkou restaurací a kaváren. Ceny tu jsou ovšem s tzv. vysokohorskou přirážkou a troufám si tvrdit, že jsou srovnatelné s cenami v Praze. V restauracích tu najdete převážně české speciality jako je řízek, guláš nebo plněné knedlíky, na své si ale přijdou i milovníci italské či asijské kuchyně. V kavárnách najdete hlavně sladké, v létě limonády různých příchutí a zmrzlinu. 
Dejte si také raději pozor, jelikož dost restaurací přijímá platby pouze v hotovosti, nikoli kartou. V Peci kousek od autobusového nádraží je bankomat, myslím, že jeden je i těsně u lanovky na Sněžku.

Už jste Pec pod Sněžkou navštívili? Jaké z návštěvy máte pocity?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

Leave a Reply

%d bloggers like this: