Stolové hory v Polsku

Stolové hory nebo v originále Góry Stołowe se nachází na česko-polské hranici zhruba 10 km od lázeňského města Kudowa Zdroj. Jedná se o jediné stolové hory v Polsku a zároveň nejvyšší pískovcové vrchy v celém Polsku. Nejvyšším vrcholem je Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki, 919 m n. m.). Stolové hory se nachází převážně na území Polska, kde tvoří velkou část Národního parku Gór Stołowych.

Doprava na místo

Při příjezdu na místo je tu velké placené parkoviště, odkud musíte asi 15 minut pěšky, než se dostanete do areálu Stolových hor. Pokud se přes letní víkend vydaří počasí, počítejte s tím, že odpoledne tu rozhodně nebudete sami. Kousek od parkoviště se nachází různé krámky se suvenýry a s občerstvením. Následně je třeba zdolat několik kamenných schodů nahoru a objevíte se u prvního vyhlídkového místa, občerstvení a kasy. Vstupenka tu vyjde na 10 PLN/osoba (cca 60 Kč).

Na co se mohu těšit?

Stolové hory vznikly v mořském prostředí a dnes jsou velkou atrakcí pro turisty. Ležící skalní lavice jsou tvořeny tesanými pískovci oddělenými slíny s vápenci. Skály zvětrávají nestejnoměrně a vytváří tak zcela rozdílné pásy se stržemi a fantastickými skalními útvary.

Nejvíce pěších turistů či cykloturistů se vyskytuje v oblasti Bludných skal a Velké Hejšoviny. Ve Velké Hejšovině můžete vidět skalní útvary ve tvaru např. slona, lidoopa, velblouda. Zajímavostí je i rozsedlina peklo, kde sníh vydrží každoročně až do počátku července. Jestliže jste vyšší a mohutnější postavy, je pravděpodobné, že v některých částech budete muset jít skrčení. Celé území národního parku prolíná hustá síť turistických stezek v celkovém počtu zhruba 100 km. Na ostatních stezkách lze potkat povětšinou jen málo turistů, i přes sezonu.

Flora a fauna

Místní flora tu zahrnuje celkem asi 590 druhů cévnatých rostlin, 270 druhů mechů a 110 druhů lišejníků. Valnou část parku pokrývají bukové, smrkové, a poté i jedlové lesy. Najdeme zde i unikátní endemity, jako je např. lomikámen růžicovitý nebo borovice blatka. Jedná se zejména o uměle vysázené porosty. Fauna je sice málo rozmanitá, ale početně velmi bohatá. Pokud máte štěstí, můžete zahlédnout např. divočáky, ježky, kuny, srny, jeleny atd. Nachází se tu také vzácné ptactvo, jako např. konipas, kulíšek, krahujec nebo výr.

Shrnuto a podtrženo, Stolové hory jsou fajn místem na jednodenní výlet, který se dá spojit s návštěvou lázeňského městečka Kudowa Zdroj, Adršpachem či jinými městy v Polsku.

Navštívili jste již nějaké skalní městečko?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: