5 rad, jak kombinovat studium a cestování

Sama jsem dost často cestovala během studia na vysoké škole. Tudíž otázku, jak zvládám studium a cestování dohromady, jsem dostávala docela často. Cestovat se po dobu studia určitě dá, dle mého je to ta nejlepší doba na poznávání nových míst, cizích kultur a lidí. Navíc nejste nijak extra časově omezení, pokud přes semestr zameškáte 1-2 týdny, svět se nezboří. A pokud si brzo splníte zkoušky, můžete vyrazit i na 3-4 měsíce vkuse.

Jaké mají studenti možnost k cestování?

Erasmus+

O studijních programech erasmus+ jsem již psala minule, ale opět připomínám. Přijde mi to jako moc fajn příležitost pro začátek. Díky tomuto stipendijnímu programu se studenti VŠ (někdy i SŠ) můžou vydat do zahraničí na studium nebo studijní stáže a tím i procestovat další část světa. Pro nestudenty či starší je tu možnost se účastnit erasmus+ projektů či EVS. Studium či delší pobyt v zahraničí vám dá více, než si myslíte.
Teď se dost často setkávám s názory, že studenti při studiu raději pracují a spoří si na budoucnost, než aby vyjeli do zahraničí. Možná to bude znít jako omletá fráze, ale cestování a nové znalosti vás obohatí o mnoho více, avšak v jiném směru. Já ze svého univerzitního pobytu v Bulharsku čerpám prakticky dodnes. Kdybych měla tu možnost, rozhodně ještě někam vyjedu.

Stáže a praxe v zahraničí

Využít můžete i různé zahraniční stáže a pobyty od vaší fakulty nebo katedry. I přesto, že hlavním cílem je studium či praxe, nějaký ten volný den na cestování se určitě najde. A navíc je dost pravděpodobné, že vám bude přiznáno stipendium, které vám pomůže pokrýt náklady. A jestliže jste zastánci lowcost cestování a žití, stipendium vám může pokrýt veškeré náklady.
Věřte, že během stáže potkáte moc fajn lidi z různých zemích, které potom třeba můžete i navštěvovat a tím procestovat ještě více míst. Zkušenosti ze stáže se vám hodí do životopisu a praxe a to není nikdy na škodu!

Zahraniční zkušenosti jsou v životopise velmi žádané a rozhodně nejsou na škodu. Po absolvování studia už nebude takový prostor a možnosti. Zajímejte se o nabídku stáží na vaší škole co nejdříve.
Zkušenosti ze zahraničí jsou v životopise velmi žádané a rozhodně nejsou na škodu. Po absolvování studia už nebude takový prostor a možnosti. Zajímejte se o nabídku stáží na vaší škole a zjistěte si vaše možnosti!

Work and Travel

Pravděpodobně jste o tomto programu již slyšeli – jedná se o možnost letní práce v USA (ale i jiných destinacích). Následně je tu potom vyhrazeno nějaké volno na cestování za vydělané peníze. Tato možnost je jen pro studenty VŠ a absolventy. Program nabízí mnoho agentur, které vám zprostředkují vízum a pojištění, některé i pomohou najít práci a ubytování, ale i tak je třeba se hlásit zavčasu. Zpočátku je to mnoho administrativních úkonů, ale se vším vám agentura ráda pomůže. A pokud pojedete i s kamarádkou/kamarádem, vše je lépe zvládne.
V ČR máme agentury jako např. Student Agency, Czech-us agency, Alfa agency a mnoho jiných.
Já sama jsem na Work and Travel nevyjela. Ale od kamarádů jsem slyšela povětšinou kladné recenze.

Lowcost Race

Závod, který se koná v ČR v období léta a který mě naprosto uchvátil. Celý závod začíná v Praze, kde dostanete lokaci prvního místa a je jen na vás, jak se tam dostanete. Tím, že pravidla závodu dovolují během závodu pouze max. 100 na osobu, je nejlepší stopování a lowcost možnosti.
Během závodu je vítané si vydělávat např. zpěvem či nějakou show na ulici, aby bylo dostatek peněz na jídlo a další výdaje. Dohromady je 40 check pointů, ale pokud si pamatuji správně z minulých let, účastníci splnili max. 30 %. Je určeno datum, do kterého musí být všichni účastníci zase zpátky v ČR a poté se určí vítěz. Videa z loňských závodů hledejte na streamu.

Kdybyste někdo hledal parťačku na závod na další rok, dejte vědět :).

Lowcost Race je super možnost jak za málo dní objet další města a destinace Evropy. Zjistěte si o závodu více.
Lowcost Race je super možnost jak za málo dní objet další města a destinace Evropy. Je to trošku jiný způsob cestování, který je spíše asi pro mladé a studenty, kterým nevadí méně komfortu na cestách.

Stopování po Evropě

Ano, možná si říkáte, že je to pěkný risk. Pokud jde o Evropu, opak je pravdou. I přesto, že nám média občas podsouvají něco jiného, tak je tu bezpečno a na nějakého nevychovaného troubu narazíte prakticky kdekoli.
Vždy je fajn, když stopujete v páru. Taky není od věci nenosit nijak vyzývavé oblečení či se chovat vyzývavě. Pro jistotu si hlídejte své věci, zkuste si nenápadně vyfotit SPZ auta (kterou rovnou třeba pošlete kamarádům v případě nějakého pozdějšího problému) nebo vyzjistit jméno řidiče, mít u sebe pepřák atd.
Já jsem stopovala jen párkrát a to v Bulharsku. Zatím mám jen dobré zkušenosti se stopováním, vždy jsem potkala moc fajn lidi, se kterými cesta parádně utekla.

A pokud vás neoslovila ani jedna z těchto 5 rad, jak kombinovat studium a cestování, sbalte se a za ušetřené peníze vyrazte na poznávací víkend či zážitkový pobyt. Ani to nemusí být do zahraničí, však i v Čechách je moc krásně. Hlavně se snažte cestovat, poznávat nové místa a kultury, protože zážitky z cest vám už nikdo nevezme.

Jak jste cestovali/cestujete za dob studia vy?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím!

7 komentářů u „5 rad, jak kombinovat studium a cestování“

  1. Marti, super článek, musím se tvým blogem postupně prokousat, ale pokud mám říct, jak je to u mě a cestování, tak zatím jezdím a chodím hlavně po ČR, ale stopování, to mě fakt láká, jen si chci najít nějakého kluka, který by do toho se mnou šel, pro holky mi to pořád přijde takové nebezpečnější 😉
    Miška

    Odpovědět
  2. Děkuji za článek. 🙂
    Já cestuji na vlastní triko nebo s cestovkami. Zatím jsem se přihládila do programu Erasmus+, ale ráda bych i Work&Travel. S přítelem je to náš cíl, odměna, až dostudujeme. 🙂

    Odpovědět

Leave a Reply

%d bloggers like this: