7 tipů, kam vyrazit do Švýcarska

Švýcarská konfederace, Švýcarské spříseženstvo nebo hovorově Švýcarsko je nádherná země s překrásnou přírodou. Švýcarsko by se dalo charakterizovat jako země čokolády, hodinek, hor a krásné přírody. Jedná se o vnitrozemský stát, který sice není v EU, ale je v Schengenu, takže cestování pouze na OP je možné.

Doprava do Švýcarska není nikterak složitá. Pokud se rozhodnete pro cestování autem jste tam z Prahy za cca 9-12 hodin (dle lokality, kam jedete), pravidelně tu jezdí autobusy např. od Flixbusu, RegioJetu, Nobless Line či Eurolines. Pro rychlejší přesun tu dennodenně létají společnosti jako např. LOT, Czech Airlines, Ryan Air, easyJet atd. Cena jízdenek a letenek se dá sehnat cca od 750 Kč/jízda a více. Velmi často některé autobusové společnosti nabízí jízdenky 1+1 do Bernu nebo Curychu, což už se vyplatí.

Švýcarsko – tipy, kam vyrazit:

Ženeva a Ženevské jezero

Jedno z hojně navštěvovaných měst ve Švýcarsku a zaslouženě je určitě Ženev a Ženevská jezero. Ženeva se mi při mé poslední návštěvě velmi líbila hlavně svou atmosférou. Jedná se o středisko hodinářského průmyslu – obchody s hodinkami jsou opravdu na každém rohu. Celkově Ženeva je centrum obchodu, konají se tu různé mezinárodní konference a setkání. Sídlí tu mnoho mezinárodních organizací, pro příklad Světová zdravotnická organizace (WHO), OSN, Světová meteorologická organizace (WMO) a mnoho jiných.
I díky těmto skutečnostem je Ženeva hodně multikulturní. Obyvatelé tu jsou zvyklý na turisty a studenty z celého světa. Anglicky se tu domluvíte bez problémů.

Ženevský vodotrysk Jet d'Eau je již symbolem celého města.
Ženeva je hodně multikulturní město, takže anglicky se tu domluvte bez problémů. Ženevský vodotrysk Jet d’Eau je symbolem celého města.

Bodamské jezero a ostrov Mainau

Článek o Bodamském jezeře a ostrově Mainau jsem zveřejnila již minule, ale stejně připomenu. Rozlehlé Bodamské jezero je ledovcového původu a je to druhé největší jezero v Alpách. Tvoří hranici mezi Švýcarskem, Německem a Rakouskem (a Itálie je také velmi blízko). Pokud se pro návštěvu Bodamského jezera rozhodnete, popřemýšlejte i nad výletem lodí na květinový ostrov Mainau či nedalekým městem Kostnice v Německu.

Lucern

Lucern leží na severozápadě Lucernského jezera. Jedná se taktéž o velmi hezké město k návštěvě jak v létě, tak v zimním období. Zajímavý je nejstarší dřevěný most na světě, tzv. Kapličkový most (Kapellbucke) nebo Most vetešníků.
Lanovkou nebo ozubnicovou železnicí je možné vyjet nahoru na Pilatus. Hora Pilatus je dle pověsti posledním místem, kde odpočíval Pilát Ponský. Dnes se jedná o velmi turistické místo a je odtud úžasný výhled na celé město, Lucernské jezero a okolí z výšky.

Rýnské vodopády

Místo, které jsem navštívila minulý měsíc a byl jsem z něj nadšená. Vodopády jsou údajně největšími vodopády v Evropě, svou délkou dosahují až 150 metrů. Okolo vodopádů je mnoho vyhlídek, odkud je krásný výhled na okolní přírodu. Je tu i možnost plavby lodí až k vodopádům.
Asi to není úplně místo, proč byste do Švýcarska měli hlavně jet, ale pokud to máte při cestě i za jinými lokalitami, doporučuji se tu zastavit.

Rýnské vodopády mě velmi překvapili. Relativně hojně navštěvované místo, avšak po ránu velmi poklidné.
Rýnské vodopády mě velmi překvapili. Relativně hojně navštěvované místo, avšak po ránu velmi poklidné a velmi fotogenické.

Bern

Jakožto hlavní město patří Bern k největším městům Švýcarska. Město bylo založeno již ve 12. století. Bernské staré město patří na seznam UNESCO a jistě zaslouženě. Pokud Bern navštívíte, rozhodně byste měli vidět charakteristické podloubí, které je částečně zachováno. Poté radnici (Rathaus) nebo pozdně gotickou katedrálu Münster.

Hrady

Švýcarsko začalo vytvářet již od konce 13. století tzv. Švýcarské spříseženstvo, které bylo tvořeno samostatnými kantony. Během 1. i 2. světové války bylo Švýcarsko neutrální, tudíž krajina nebyla válkami poničena a dodnes tu máme pozůstatky mnoha hradů a panských sídel, které stojí za návštěvu.
Já jsem několik hradů a zámků navštívila a musím říct, že návštěvy stojí za to. Pokud jste milovníci historie, můžete si udělat okružní jízdu Thun-Oberhofen-Spiez, které leží blízko u sebe. Přes letní sezonu je někde i možnost se dostat s průvodcem i do interiérů sídel.
Po Švýcarsku je hradů a zámků nespočet, proto pokud jste milovníci architektury, vyčleňte si na návštěvu větší počet dní.

Městečku Spiez s hradem a krásnými horami byl velkým překvapením. Škoda jen, že jsme sem přijeli docela pozdě odpoledne a vše bylo ve městě již zavřené.
Městečko Spiez s hradem a krásnými horami byl velkým překvapením. Škoda jen, že jsme sem přijeli docela pozdě odpoledne a vše bylo ve městě již zavřené. I tak se nám ale naskytly nezapomenutelné výhledy.

Švýcarské Alpy

Švýcarsko a Aply patří neslučitelně dohromady. Do Alp můžete vyrazit jak v létě, tak v zimě. V létě na nějaké túry a pobyty v přírodě, v zimě na lyžování a jiné zimní sporty. Nachází se tu mnoho lanovek či železnic nahoru na kopce, odkud jsou úžasné výhledy na okolí. I v letních měsících povětšinou zůstává v Alpách sníh. Je moc fajn, vyjet v parném létě lanovkou nahoru a sníh spatřit. Horská městečka mají povětšinou skvělou atmosféru s výbornými restauracemi či kavárnami.

Navštívili jste Švýcarsko? Kde jste přesně byli?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D, sjcam sj5000
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: