Typické turecké suvenýry

Turecko je rájem pro shopaholiky a milovníky suvenýrů! Nakoupíte tam vše od koření a jídla, až po oblečení, dekorace nebo kožené výrobky. A vše o dost levněji a i kvalitněji, než v Čechách! Jaké jsou typické turecké suvenýry, které se vyplatí na dovolené zakoupit?

Smlouvání jako národní sport

Základem pro nákup v celém Turecku je smlouvání. Místní obchodníci jsou profíci a se zákazníky to umí. Ceny jsou nastaveny tak, že se počítá se smlouváním a pokud vy toho nevyužijete, tratíte na tom. Prodejci vám nemají problém uvařit čaj, nabídnout turecké delikatesy a bavit se s vámi hodiny jen proto, aby vás zlákali ke koupi. Suvenýry tak můžete koupit o něco levněji, než jste třeba plánovali. Ale pokud o zboží nemáte zájem, nijak nereagujte a prostě odejděte.
V případě zájmu o koupi se optejte na cenu a zkuste zjistit, zda by danou věc prodejce neprodal alespoň o 30 % méně. Pokud ne, jděte k dalšímu prodejci a udělejte to samé. Pokud zboží koupíte o 2/3 levněji, než byla původní nabízená cena, můžete si gratulovat!
Nezapomeňte, že hodnota vyváženého zboží z Turecka nesmí přesahovat 300€, jinak je tu možná platba cla, DPH a spotřební daně.

Co se z Turecka vyplatí dovést?

Tady jsem sepsala pár typických tureckých suvenýrů, nad kterými byste měli zauvažovat. Vynechávám klasické magnety, pohlednice a bločky s nápisem Turecko. To si sama nekupuji a nepřijde mi to nijak autentické.

Čaj
Když jezdíme s manželem každoročně do Turecka, koupě čaje je nezbytností. A aby ne, vždyť Turci pijí čaj snad při každé příležitosti. Běžně se i stává, že vás na čaj může pozvat nějaký obchodník. Turci mají na výběr mnoho druhů, ale nejvíce oblíbený je klasický černý čaj s cukrem. Čaj můžete zakoupit buď na trzích na váhu nebo klasické krabičky v obchodech.

Koření
Turci milují koření a kořeněná jídla. V Turecku na místních trzích narazíte na mnoho vůní koření lákavých barev a druhů. Najdete tu vše od klasické papriky, černého pepře, oregana, máty, až po sůl Tuzor nebo sušené bylinky.

Sladkosti
Pokud jedete do Turecka a nekoupíte si tu baklavu, lokum nebo helvu, styďte se! Turci mají rádi sladké (opravdu sladké) dezerty hlavně po obědě s černým čajem. Nepřeberné množství sladkostí koupíte jak v klasických marketech, suvenýrových obchodech nebo i na trzích.

Kožené výrobky
Právě Turecko je jedním z největších producentů kožených výrobků na světě. Od kožených pásků, kabelek, peněženek až po bundy, vesty nebo klíčenky. Výběr v místních obchodech a trzích je nekonečný, a navíc za zlomek ceny než v České republice!
Ale před koupí si výrobek pro jistotu zkontrolujte, ať víte, že se jedná o kvalitní kus.

Šperky a zlato
Jestliže se zmíníte kamarádkám nebo rodině o tom, že jedete do Turecka, je dost možné, že vás požádají o nákup nějakého zlatého šperku. Cena zlata je tu velmi nízká. Ale nikdy šperky nekupujte na ulici nebo na pláži (vždy jen v obchodě) a vyžadujte certifikát pravosti. Najdou se i tací prodejci, kteří prodávají „zlato“, ale jedná se o bižuterii.

Koberce
Turecko a koberce patří nesporně dohromady. Vím, není to sice typický suvenýr, ale investice do koberců se bezpochyby vyplatí. Ručně tkané koberce (s uzlíky na rubové straně) jsou o krapet dražší a většina z nich vzniká v Anatolii. Při výběru koberce se připravte na nepřeberné množství barev, velikostí a tvarů, človek ani neví, který nakonec vybrat.

Keramika a starožitnosti
Postarší repliky, ale i moderně vypadající misky, vázy či hrnečky různých tvarů, barev a velikostí. Ať už na vaření či jako dekorace, myslím, že je to ideální nápad na suvenýry. Při koupi repliky starožitností si ponechejte účtenku, může se vám hodit při celní kontrole. Je možné, že budete platit clo a DPH.

Oblečení
Jestliže jedete do Turecka s vidinou nákupu nějakého značkového oblečení, asi vás zklamu. Jasně, v turistických částech uvidíte stánky se „značkovými“ kousky, ale jedná se o padělky, nikoliv originály. Pokud si chcete koupit kvalitní oblečení, které vám něco vydrží a je za fajn cenu, doporučuji navštívit obchody jako je LC Waikiki, Koton nebo De facto. Tyto obchody se nachází prakticky v každém místním OC.

Suvenýry jsou možná pro někoho cílem dovolené. Pro mě osobně je to spíš ten zážitek poznat nové místo, lidi, kulturu a poté si tam třeba něco koupit pro sebe nebo pro blízké. Nejčastěji ze svých cest vozím právě jídlo nebo typické sladkosti.

Co vy nejčastěji z cest vozíte jako suvenýry?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

5 komentářů u „Typické turecké suvenýry“

 1. Ahoj Marto, fajn clanek, ale moc nesouhlasim s kvalitou tech obchodnich retezcu, ktery jsi vyjmenovala. Porad je to fast fashion a tomu odpovidaji jak ceny, tak kvalita. Ale veci maji hezky!:-)

  Odpovědět
  • Ahoj Baru,
   ano, samozřejmě, všechno to jsou takové turecké Primarky. Ale na druhou stranu mám odtud pár věcí, které jsem si koupila v minulosti a vše mám doteď a věci vypadají jako nové. Asi je třeba hledat, koukat na kus od kusu a nenechat se zlákat nízkou cenou :).

   Měj se fajn,
   Martina

   Odpovědět

Leave a Reply

%d bloggers like this: