Wadowice – město Jana Pavla II.

Wadowice se nachází zhruba hodinku od polského Krakova. Heslo celého města zní: „kde to všechno začalo“, což je spojené s osobou Karla Wojtyły, pozdější papež Jan Pavel II. Ten se tu totiž v roce 1920 narodil a dodnes si ho tu místní i turisté připomínají.

Jak se do Wadowic dopravit?

Do Wadowic jezdí přímé autobusy a vlaky přímo z Krakova. My jsme dali přednost autobusu od společnosti MK Trans, ale jezdí sem i např. Bus Janiso. Cena lístku byla 9 PLN, zlevněné jízdné vyjde na 8 PLN. Jízdenky si koupíte u řidiče přímo v autobusu. Spoje jsou dost časté, jezdí každých 15-20 minut a jsou to povětšinou minibusy max. pro 18 cestujících.
Wadowice jsou celkem malé mestečko, takže všude se dá dojít pěšky. Po centru tu jezdí i turistický vláček, ale raději jsme si vše prošli sami.

Papež Jan Pavel II. je hrdinou města Wadowice

Autobusové a vlakové nádraží ve Wadowicích se nachází nedaleko centra, je třeba pouze projít parkem a jste prakticky na hlavním náměstí. Dominantou celého města je zcela bez pochyby Bazilika Obětování Panny Marie, kde byl Karol Wojtyła (bývalý papež Jan Pavel II.) pokřtěn a vysvěcen na kněze. A právě proto je heslo celého města „kde to všechno začalo“. Během týdne se tu koná mnoho mší, kterých je možné se účastnit. Návštěvu zevnitř doporučuji, bazilika je opravená jak zvenčí, tak zevnitř, takže to stojí za to.

Hned vedle baziliky se nachází rodný dům Jana Pavla II., což je jedna z nejnavštěvovanějších památek města vůbec. Ročně ji navštíví až okolo milionu turistů z celého světa. Expozice připomíná jeho život a činy. Valná většina turistů míří právě sem, jelikož se jedná o klíčovou památku tohoto města.
Papež Jana Pavla II. a jeho kult osobnosti je tu stále zachován. Pravidelně se tu konají kulturní akce k jeho připomínce, v obchodech se suvenýry si můžete zakoupit obrazy, tištěné modlitby či růžence s jeho podobou a mnoho ulic, škol, náměstí či budov v okolí se jmenuje právě po něm.

Co tu dále navštívit?

Dále můžete navštívit i městské muzeum, které připomíná rodáka Marcina Wadowita (polský kněz). Zhruba 15 minut pěšky od náměstí se nachází Klášter bosých karmelitek, což je nádherná a rozlehlá stavba.

Každoročně se koncem května a počátkem června ve Wadowicích konají Dny Wadowic. Jedná se o kulturní akci spojenou hlavně s hudebními vystoupeními. Tato akce je určená hlavně pro místní, ale pár turistů sem také jezdí.

Wadowice asi nejsou typickým turistickým cílem pro většinu turistů, ale má své kouzlo. Jedná se o menší autentické městečko, které na vás dýchne svojí historií. Pokud se budete pohybovat v okolí (Zakopane, Osvětim), zajeďte se sem podívat alespoň na odpoledne, myslím, že nebudete litovat!

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: