Wroclaw – město plné trpaslíků a skvělé atmosféry

Wroclaw – město plné trpaslíků a skvělé atmosféry

Wroclaw (česky Vratislav) je město, které leží nedaleko českých hranic. Wroclaw je jedno z nejstarších polských měst a současně čtvrté největší město Polska. Město má bohatou historii a naleznete tu mnoho krásných kostelů a mostů.

Trpaslíci jsou všude po městě

Raritou jsou také trpaslíci aneb krasnale, kterých na ulicích najdete nespočet. První trpaslík se ve Vratislavi objevil v roce 2001 a postupně jich přibylo až k dnešním cca 300. Trpaslíci se nachází všude od lamp, chodníků, vchodů do obchodů až po turistická místa. Místní si je vychvalují, turisté jsou vždy překvapeni. Trpaslík je dnes symbol Wroclawi, stejně jako např. čůrající chlapeček v Bruselu.  Naleznete tu trpaslíka na motorce, trpaslíka pijícího pivo, slepého trpaslíka atd. Každý trpaslík je originál.
V turistickém centru se dá zakoupit i mapa, díky které můžete najít všechny trpaslíky ve městě. Do telefonu si můžete stáhnout podobnou aplikaci Go Wroclaw Krasnale. Pro děti je to určitě něco jedinečného, a i díky tomu mnoho turistů do Wroclawi přijíždí.

Trpaslíci jsou tzv. symbolem Wroclawi. Dnes jich po celém městě naleznete okolo 300 a stále další přibývají. První trpaslík se ve Wroclawi objevil v roce 2001, poté následně stále přibývaly. Dnes je to nejen turistická atrakce, ale i souvislost s minulostí.

8+2 tipy, co navštívit ve Wroclawi

Rynek 
Dle mého názoru jedno z nejhezčích polských náměstí vůbec. Po příchodu na rynek nebudete vědět, na kterou budovu se koukat dříve, jelikož všechny jsou krásně barevné a vyzdobené. V centru naleznete fontánu se skleněnými desky, přes které teče voda. Dále se tu nachází i mnoho restaurací a kaváren, kde můžete během dne posedět.
Právě na rynku probíhají vánoční trhy, na kterých si můžete koupit polské speciality, ale i třeba nějaké oblečení nebo ruční výrobky.

Radnice
Jakmile si projdete náměstí, zastavte u budovy radnice. Budova vás určitě upoutá hned na první pohled. V zadní části sídlí městské muzeum, které stojí za návštěvu.
Před budovou radnice také začíná free walking tour ve Wroclawi, kterou jsem vám doporučovala již několikrát. Jedná se o prohlídku města v angličtině s místním průvodcem za dobrovolné vstupné. My jsme se účastnili prohlídky starého města a dozvěděli jsme se mnoho o historii a o turistických místech.
Prohlídek jsme se již účastnili v Plovdivu, Krakově nebo Bukurešti.

Radnice na hlavním náměstí ve Vratislavi je skvost celého rynku. Stavba probíhala dlouhých 300 let. Dodnes je stavba původní a prakticky nezměněna. V části sídlí také městské muzeum, které je možné navštívit.

Památník anonymního chodce
Sousoší celkem 14 soch, které se nachází nedaleko hlavního vlakového nádraží ve Vratislavi (na křižovatce ulic Świdnická a Piłsudskiego). Chodci se „boří“ do chodníku a poté na druhé straně se zase „vynořují„. Sochy jsou detailně promyšlené a vypadá jako živé. Zajímavý motiv. který souvisí s rokem 1981, kdy bylo v Polsku vyhlášeno stanné právo. Sousoší je na předních příčkách nejzajímavějších sousoší vůbec.

Katedrále sv. Jana Křtitele
Katedrála sv. Jana Křtitele ve Wroclavi leží na Tumském ostrově. Je ještě o něco vyšší, než katedrála v Krakově a její dvě věže mají výšku 91 metrů (tuším, že na jednu se můžete jít podívat). Uvnitř můžete spatřit krásně barevná vitrážová okna. Katedrála se pyšní tím, že má největší počet vitráží v Polsku. Vstup dovnitř je bezplatný.

Katedrála sv. Jana Křtitele na Tumském ostrově patří také k symbolům města. Věže katedrály jsou vysoké 92 metrů a do jedné z věží se dá vystoupat. Katedrále je unikátní také k tom, že má nejvíce vitráží v Polsku.

ZOO a podmořský svět
Jestliže cestujete s dětmi, určitě budete mít v plánu navštívit místní ZOO. V ZOO naleznete mnoho druhů zvířat (žirafa, nosorožec, ptactvo, hadi atd), v mořském světě zase ryby různých barev i druhů. Velkým zážitkem je i pozorování rejnoků a žraloků. Mořský svět se nachází ve středu ZOO.
Jestliže cestujete s dětmi, vyhraďte si na návštěvu obou míst alespoň 3 hodiny, nicméně doporučuji klidně i půlden. Wroclawská ZOO je 4. nejvnavštěvovanější v Evropě.

Most Tumski
Most Tumski neboli most zamilovaných. Most, který vede na ostrov Tumski, je brán jako jedno z nejromantičtějších míst celé Wroclawi. V minulosti se tu nacházelo mnoho zámků od párů, v posledních měsících byly zámky odstraněny, aby neničili konstrukci mostu.
Most je ideální místo pro vyfocení krásných fotek, jelikož ze sebou budete mít celou Wroclaw.

Vánoční trhy jsou ve Wroclawi kouzelné a to hlavně večer. Dají se tu zakoupit místní speciality a samozřejmě i svařené víno. Jsou tu také automaty na fotografování. Pro děti tu je připraveno pár atrakcí.

Sky Tower Wroclaw
Pokud chcete mít Vratislav jako na dlani a je pěkné počasí, navštivte vyhlídkovou věž Sky Tower Wroclaw. Jedná se o nejvyšší místo celé Wroclawi (212 metrů). Nahoru do 49. patra vás vyveze výtah, který pojme až 20 lidí naráz. Vstupenky se musí kupovat v obchodním centru dopředu, přes léto jsou často vyprodány na daný den a musíte jít až den další.

Hala Targowa
Krytá tržnice, kde se dají koupit květiny, místní výrobky, ovoce a zelenina, pečivo, maso, sýry, sladkosti, dobroty z různých koutů světa (Řecko, Španělsko). Dá se tu i dobře najíst.
Většina prodejců přijímá pouze platbu v hotovosti.

Hala Targowa je jedno z největších tržišť ve Wroclawi. Dají se tu pořídit květiny, místní speciality, domácí výrobky, ale i např. orientální koření nebo ovoce z různých koutů světa. Nachází se tu i pár stánků s občerstvením a teplými a studenými nápoji.

Dále doporučuji návštěvu např. Japonské zahrady či budovy Wroclawské university (některé části placené, jiné zdarma).

Wroclaw je nádherné město, které má své kouzlo jak přes léto, tak i přes zimu. Jestliže sem vyrazíte na vánoční trhy, nezapomeňte si prohlédnout i samotné město.

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: