Zakopane – krásné výhledy i možnost zimních sportů

Zakopane leží v jižním Polsku v Malopolském vojvodství nedaleko Krakova na úpatí Tater. Město je v zimě rájem pro lyžaře a snowboardisty, přes léto zase pro horské pěší turisty.
Zakopane je jedním z nejvíce navštěvovaným lyžařských center v celém Polsku. Každoročně se sem vydá až na 3 000 000 turistů z celého světa.

Doprava do Zakopane

Svezla jsem se sem autobusem od společnosti Majer bus za 20 PLN z Krakova, což trvalo cca 2 hodinky. Jinak se sem dostanete z Krakova i vlakem, ale jízda trvá o něco déle. Přes zimní sezónu doporučuji online rezervaci dopředu, jelikož autobusy bývají dost plné. Navíc mnohdy máte při online rezervaci i nějakou tu korunu slevu. Samotné město Zakopane je relativně menší, všude se dostanete pěšky.

Jak vlakové, tak i autobusové nádraží se nachází nedaleko centra města. Stačí se pouze napojit na hlavní 2 ulice (Tadeusza Kościuszki a Krupówki) a jste v centru. Kromě restaurací, kaváren, obchodů se sportovním vybavením tu můžete najít i různé obchody se suvenýry a polskými potravinami. Můžete se zastavit i v místním turistickém centru pro mapu či si tu zakoupit pohlednice. Centrum města je menší, projdete ho i s rezervou za necelé 2 hodinky.

Navštivte horu Gubałówka

Jedním z nejnavštěvovanějším místem je hora Gubałówka, odkud je nádherný výhled! Dostanete se sem lanovkou, tzv. pozemní kolejkou, která vás doveze až na vrchol. Jízdenky si můžete zakoupit online, popř. na místě. V případě slunečného počasí počítejte s větší koncentrací turistů a také frontou na lanovku. Dá se sem vyšlapat i pěšky, ale v době naší návštěvy byla cesta nahoru dost zapadaná. Po výstupu nahoře z lanovky se vám naskytnou úchvatné výhledy jak na celé město, tak i okolní hory. V zimě je tu v provozu několik půjčoven lyží, stejně jako sjezdové a snowboardové tratě. My jsme si to tu prošli pouze pěšky a narazili jsme na mnoho stánků s teplými nápoji a občerstvením a suvenýry.

Pokud budete cestovat s dětmi, určitě nevynechejte návštěvu Snowlandie. Jedná se o takový dětský ráj v podobě hradu či bludiště ze sněhu, mini ZOO, místo pro dětské sáňkování nebo lyžování. Děti se tu opravdu vyřádí, pro dospělé tu jsou stánky s občerstvením a punčem.

Vyzkoušejte polské jídlo

Po sjezdu zpátky do města doporučuji návštěvu baru mleczneho, kde se můžete najíst za lidové ceny. Každý den tu mají 2 polévky a k tomu výběr typických polských hlavních chodů (pierogi ruskie, bigos, krówki atd.) a dezerty. Celkově je to velmi příjemné místo nedaleko centra. Pokud nenarazíte na tuto restauraci, v celém centru najdete nespočet jiných restaurací.
Polská kuchyně je celkově chutná a určitě stojí za zkoušku.

Upřímně, když jsem plánovala cestu do této destinace, ani jsem netušila, že je tu tolik aktivit. Jednodenní výlet byl možná málo, ale o to větší důvod se sem vrátit :).

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 


3 komentáře u „Zakopane – krásné výhledy i možnost zimních sportů“

Leave a Reply

%d bloggers like this: