Zasněžený Ještěd v Liberci

Na Ještědu jsem byla jako malá, a tak bylo třeba výlet zopakovat. Ještěd i celý Liberec je nádherné město, kam se ráda vrátím zase třeba přes léto. Jak celý náš výlet probíhal?

Jak jet do Liberce?

Ráno jsme vyrazili z Prahy přímým autobusem od Flixbusu do Liberce. Jezdí sem ale i autobusy od RegioJetu. Tím, že předchozí dny dost padal sníh a teplota klesla pod bod mrazu, dalo se očekávat, že autobus bude plný lyžařů a turistů. A také že ano! Možná k tomu dopomohlo i nedávné video od Janka Rubeše (Honest guide), kde Ještěd a celý Liberec doporučuje turistům ze zahraničí jako ideální destinaci na jednodenní výlet. A možná také fakt, že v nížínách a městech nebylo po sněhu ani památky. Lyže jsme sice s sebou neměli, ale příští zimu sem možná na nějakou lyžovačku vyrazíme!

Jak se dostat na Ještěd?

Za necelé 2 hodinky jsme byli v Liberci. Nasedli jsme na tramvaj, která nás dovezla pod Ještěd (zastávka Horní Hanychov). Naším plánem bylo nejdříve vyjet lanovkou nahoru na Ještěd a zpátky potom pěšky dolů. Po zakoupení lístků na lanovku od Českých drah jsme museli delší dobu čekat, jelikož lanovka jezdí každých 30 minut. Má omezenou kapacitu osob, ale můžete přepravovat i lyže, sáně nebo snowboardy.

Úžasné výhledy z Ještědu

Výhledy z lanovky na celý zasněžený Liberec byly úžasné, ale na výhledy shora z Ještědu to nemá. Nahoře je možnost navštívit restauraci nebo se ubytovat v hotelu. Měli jsme velké štěstí na počasí, jelikož bylo krásné sluníčko, teplo, ale přitom sníh držel. Nahoře jsme se prošli, kochali se výhledy po okolí, zasněžené stromy i krajinu a poté pomalu sešli domů zpět k dolní zastávce lanovky. Dle mapy to bylo necelé 3 km a mělo nám to trvat cca 45 minut. Ale kus cesty byl zapadaný, tak jsme se brodili sněhem, v lese nám to zase klouzalo a celkově jsme nikam nespěchali, a tak nám to zabralo o trochu více času.  

Poté jsme zamířili zpět k tramvaji do centra na oběd. Následně nám už jel autobus od RegioJetu zase zpátky do Prahy. Docela mě mrzí, že jsme si moc nestihli projít centrum města. Ale na druhou stranu, tím, že Liberec není nijak daleko, myslím, že bychom se sem mohli podívat ještě přes léto nebo podzim. Musím říct, že Zakopane v Polsku a Liberec jsou zatím moje oblíbené zimní destinace.
Pokud tu chcete zůstat třeba na víkend nebo celý týden, doporučuji si sehnat ubytování přes AirBnb.

Navštívili jste Liberec a Ještěd?

Autor: Martina Koşar
Fotky: Martina Koşar – Canon EOS 750D
Fotky bez mého souhlasu nepoužívejte, prosím! 

4 komentáře u „Zasněžený Ještěd v Liberci“

Leave a Reply

%d bloggers like this: